| ForeverWarrior a întrebat:

Am aproape 18 ani si sunt mai timid uneori.Acum un an am vazut o fata care e mai mica cu un an ca si mine.Eu atunci aveam foarte putina daca nu deloc incredere in mine, ascultam orice jigniri.Mie mi-a placut de fata aceea, de multe ori aveam ore in clase apropiate si ne priveam la nesfarsit, chiar i-am zambit de cateva ori si altcandva mi-a zambit si ea.Dar eram prea timid si n-am vorbit vreodata cu ea.De atunci s-au schimbat multe la mine fac sport, sunt in continuare un om sensibil dar am incredere in mine si deja mi-am propus niste scopuri in viata.Tot mai sunt timid dar pentru asta aproape in fiecare zi intreb cateva persoane cat e ceasul, intreb niste angajati ai mallului diferite chestii doar sa fac conversatii si am intrebat si fete foarte dragute si nu sunt asa stresat.Aceasta fata pare o fata de treaba, timida un pic si ea, dar acum nu-mi mai da semne ca ma place si e si logic daca n-am abordat-o.Pe facebook i-am spus odata sall si am stat jumatate de ora si dupaceea dupa ce am iesit.Mi-a aparut ca mi-a scris sall cand eu eram online.dar nu am vazut atunci mesaju cred ca era o eroare de la facebook si iesise.Eu cred ca ea a crezut ca mi-a fost rusine sa-i scriu mai departe dar e doar o eroare care nu-si avea locul. Dupaceea i-am mai scris sall de vreo doua ori si nu mi-a mai raspuns.La scoala poate acum as aborda-o dar mai tot timpul e ea cu colegii ei si eu cu ai mei si eu as vrea sa vorbesc cu ea intre 4 ochi pentru ca acolo poate mai vin si niste colegi de ai mei care unii is nesimtiti si strica tot. Daca ar fi sa-i scriu pe facebook cum sa-i scriu ca sa-mi raspunda caci dupa aia o sa mearga conversatia? Nu stiu ce mi-a facut fata asta dar nu mi-o pot scoate din cap si vreau sa vorbesc cu ea orice ar fi.As scapa de o greutate enorma de pe umeri si nu as mai avea grija asta! Va multumesc celor ce au citit tot si va rog sa-mi dati niste sfaturi!

Răspuns Câştigător
| On3St4r a răspuns:

Îmi aduc aminte. Încerc să mă pun în locul tău. Deci: clar, vorbește cu ea pe facebook. Acum să îți dau niște sugestii: în primul rând,spune-i „Bună" urmat de prenume gen bună Ioana. Pune-i o sumedenie de întrebări despre (muzică,filme,familie, profesori, materii, prieteni, etc) sau daca nu sti ce sa mai zici :Ce varsta ti-ai da daca nu ai stii cati ani ai? Ce e mai rau, sa esuezi sau nu sa nu incerci? Daca viata e atat de scurta, de ce facem atat de multe lucruri care nu ne plac si nu facem atat de multe lucruri care ne plac? Cand ti se pare ca s-a vorbit si s-a facut tot ce era de vorbit si de facut ti se pare ca ai vorbit mai mult decat ai facut? Daca moneda nationala ar fi "fericirea", cat de bogat ai fi? Care este lucrul pe care ai vrea cel mai mult sa il vezi schimbat la oameni? Faci ceea ce ai visat sa faci sau faci ceea ce faci doar pentru ca imprejurarile te-au adus aici? Daca media de viata ar fi de doar 40 de ani, ti-ai trai viata diferit? Esti mai preocupat sa faci lucrurile cum trebuie sau lucrurile care trebuie? Daca ar trebui sa oferi un singur sfat unui copil despre viata, care ar fi ala? Ce-ai prefera sa fii : un geniu stresat sau un prost fericit? Ce-ai alege intre a pierde toate amintirile pe care le ai pana acum sau a fi incapabil sa iti mai faci amintiri de acum inainte? Iti mai aduci aminte de momentul ala de acum 5 ani cand erai extrem de nervos si nefericit? Mai are vreo importanta acum? Care este cea mai frumoasa amintire de-a ta din copilarie? ce o face atat de speciala? Daca ai castiga 1 milion de dolari ai renunta la ce faci acum?
Cand a fost ultima oara cand te-ai aruncat cu capul inainte in ceva in care credeai din tot sufletul desi toti te sfatuiau sa nu incerci? Cand a fost ultima oara cand ti-ai auzit sunetul propriei respiratii? Care e lucrul pe care l-ai dorit intotdeauna sa il faci si inca nu l-ai facut? Ce te opreste? Care e lucrul pe care il faci mai bine decat toti ceilalti pe care ii cunosti? Încearcă să fi cât mai amuzant. Fetelor le plac conversatiile lungi si amuzante, cred ca e plictisita de conversatiile gen buna pisi ai iubit, nu ai de ce sa t simti naspa oricum e obisnuita sa fie abordata, daca nu ii spui nimic naspa o sa fie ok, nu cred ca o deranjeaza. Lasă-i mereu like-uri la poze și postări. Zilele următoare când o vezi îi spui bună neapărat. Faza cu timiditatea e ca dispare dupa ce te cunosti cu acea persoana. Sa imi spui cum a fost, daca mai ai nevoie iti voi da in continuare sfaturi. Daca vrei lasă-mi id-ul tau in privat, așa îți pot da mai repede sfaturi, nu prea intru pe TPU.

3 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Iti faci prea multe griji daca ai ajuns sa intrebi oamenii cat e ceasul laughing. Nu inteleg de ce atata stres ca sa vorbesti cu o fata, o conversatie ar trebui sa decurga normal, salut si mai departe.

| Oana92 a răspuns (pentru Vladuthz):

De fapt e chiar foarte bine ce face el, sunt tehnici speciale pentru a scapa de timiditate!

| Oana92 a răspuns:

WOW, te admir foarte mult pentru ca incerci sa faci ceva pentru a scapa de timiditate. E clar ca esti ambitios si iti doresti mai mult! Felicitari!
Iar in legatura cu fata, incearca sa vezi cand e singura prin scoala, iar pe facebook nu ii scrie doar sal, intreab-o imediat si ce face sau ceva in genu asta. Multa bafta!