| ForeverWarrior a întrebat:

Sal TPU am o problema cu timiditatea si am nevoie de ajutor.Eu incerc sa adopt o viata optimista, de fapt cred ca scopul meu in viata e sa promovez optimismul si sa ajut oamenii cu ajutorul lui prin opiniile mele.Treaba sta in felul urmator:eu cand eram mai mic pana la 7-10 ani nu aveam nici o problema cu timiditatea fata de fetele pe care le cunosteam, in rest cu persoanele noi eram mai timid.Eu cand ma grabesc sa vorbesc scot cateodata niste sunete mai ciudate din cauza unor probleme minore de vorbire aproape exact ca si in King's speech(daca ati vazut filmul). Mergand la logoped am invatat sa controlez si pot sa controlez cam 90 90 si ceva la suta daca nu ma gandesc la treaba asta.In fine in scoala generala cand citeam greseam tot asa de la graba si cand radea toata clasa era clar ca mai rau continuam.In fine am trecut peste situatii de genu de foarte multe ori, dar cred ca e una dintre caracteristicile si problemele specifice mie, adica m-am impacat cu asta.Din cauza asta in clasele 5-8 am devenit mai timid si nu aveam deloc incredere in mine si fetele ma priveau cu mila.Din cauza timiditatii si mentalitatii fata de greselile de vorbire am ratat sansa de a-mi exprima sentimentele fata de cateva fete.In fine si asta a trecut, dar era o problema ca un "prieten" din grupul meu de prieteni era un nesimtit si tot timpul cand avea ocazia sa iti faca ceva rau iti facea.In fine am inceput liceul si am intrat intr-o clasa fara fete si intr-un liceu unde preponderent erau baieti.Desi a fost rau,chiar cred ca aceasta chestie mi-a salvat viata pentru ca si acolo am trait situatii de genul cu vorbirea, dar atunci nu mai era nici o fata acolo sa ma cocoloseasca, si deci am fost fortat sa devin mai puternic psihic si chiar am devenit.Acum sunt in ultimul an de liceu si nu stiu,parca mi-e cumva sa intru in vorba cu o fata pentru ca imi place de ea, desi stiu ca si ea m-ar putea placea, am acea frica de respingere adanc infipta in subconstient.Treaba e ca eu chiar mi-am demonstrat ca n-am nimic am vorbit cu fete angajate, in total asa pe reprize cred ca am vorbit cu peste 60 si pe strada am intrebat cat e ceasul. Odata,intr-un supermarket,am intrebat-o pe o fata despre jobul ei(era un job de weekwnd), dar nu ma interesa jobul, ma interesa sa comunic.Am descoperit ca o plac,dar am plecat,si m-am intors saptamana urmatoare si am vazut ca m-a recunoscut,am intrebat-o iar de joc,se vedea ca era prost dispusa in ziua aceea,ma tot evita si cand i-am intins mana si i-am spus numele mi-a spus pe un ton rastit:pe mine ma cheama X, dar nu aici vorbim din astea(sau ceva de genu).Eu am plecat si i-am spus:bine, mai vorbim.Am pus punct atunci,dar am mai vazut-o odata la intrare si n-am stiut ce reactie sa am, doar m-am uitat urat, desi ea mi-a oferit un zambet larg.In fine mi-am demonstrat ca pot,dar tot nu pot sa inlatur acea "bariera", am primit o gramada de sfaturi, dar nu stiu ce sa fac cu acea retinere.Eu vreau din tot sufletul sa trec peste timiditate pentru ca e crucial pentru viitorul meu in viata personala si profesionala.Nu stiu ii ofer timiditatii o mai mare atentie de cat e nevoie si ii ofer problemei dimensiuni mult mai mari decat cele reale.Nu stiu sunt foarte confuz in momentul de fata.Multumesc si doar pentru ca ati citit toata intrebarea.An nou fericit si fie ca cele mai indepartate vise sa vi se indeplineasca.

P.S.:nu imi sugerati sa ma duc la pshiolog pentru ca as merge dar nu am bani.O seara faina!

Răspuns Câştigător
| LittleShyDevil a răspuns:

Aoleu, sa imi revin un pic, am citit mult, parca si te auzeam cum explici. A da, buna seara! laughing Revenind!
Okkkkkkkkk, vrei sa reprezinti optimismul, mdaaa, bravo tie, o mica problema, stima de sine cam o ia la vale. De ce? Cred ca la tine nu este un caz de timiditate, daca vorbesti cu fete necunoscute, deci ai curaj, deci nu cred ca esti FOARTE timid. Doar asa vrei sa crezi, ce sa faci, te ascunzi si tu un picut dupa timiditate ca nu ai gasit un alt raspuns. Atunci cand citeai naspa de ce nu ziceai si tu o mica gluma? Iti luai gandul de la asta si te calmai, dupa citeai mai bine. Oricum toti patim asa, eu la fel, zic o gluma, trag aer si citesc in continuare. Ai dreptate, faci ca aceasta "chestie" MINORA sa devina "ditamai" GodZilla, cand defapt..este un fir de praf care poate fi usor inlaturat.
Un psiholog cred ca ti-ar zice cam asa, CRED: Stai in fata unei oglinzi si exerseaza, ce? Sa vorbesti, mai repede, mai rar, sa te aflii pe tine, cum esti tu. In loc sa te gandesti in mintea ta: Am sa gresesc, stiu ca gresesc, DACA gresesc, ca sigur la asta ti-e gandul. Respira, aranjeaza cuvintele nu le "scoate" asa dintr-o data, nu fi asa de agitat, hiperactiv. CALM, dar nici 2 cuvinte la 10 minlaughing) Fi un pic mai rapid decat melcul schiop, cam asa. Si ai sa vezi o sa ai alte rezultate. Daca nu, astept reclamatiilaughing Eu zic ca poti, vointa ai, dar alunga gandurile alea naspa! Ai grija! Un an nou mai bun si mai calm. happy

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Timid, dar optimist, succes in viitor, va rasari soarele si pe strada ta!

| MarioQWERTY a răspuns:

Frate toata lumea este timida, unii mai mult alti mai putin. Intrebarea mea este : ce pateste un baiat timid daca este respins de o fata? Raspunsul este, nimic..Credema daca incerci sa agati 20 de fete indiferent ce defecte si calitati ai, poate 19 dintre ele te refuza dar 1 din ele tot te va placeawinking bafta si an nou fericit