| mihaela_7412 a întrebat:

Sall am si eu o problema am vorbit cu un baiat 2 ani si acum de cateva luni nu mai sunt cu el, parintii nu stiu de relatia noastra si daca ar afla nu ar fi de acord, acum eu sunt cu un alt baiat si fostul ma ameninta ca le va spune parintilor de ralatia noastra, vreau sa scap de el si nu stiu cum vreau sa ma lase in pace. dar el vrea sa le zic la ai mei crede ca asa vom fii impreuna dar eu nu mai vreau sa il vad. ce sa fac?
cum sa scap de el?

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa prinzi curaj si sa le spui parintilor. Nu se poate sa nu inteleaga o prietenie la varsta ta. Mai degraba nu ar intelege faptul ca le ascunzi. Cu atat mai mult cu cat nici tu nu mai esti de acord cu vechea relatie, deci esti in asentimentul dumnealor. Te vor intelege si te vor sprijini cu siguranta. Dupa ce faci acest pas, urmatorul este acela de a-i spune fostului tau prieten despre discutia avuta cu parintii tai. Sa o faci cu calm si fara sa-i dai prea multe detalii. Chiar daca vei avea parte de o mica discutie acasa, el nu va trebui sa afle. Ar insemna un punct vulnerabil in fata intentiilor sale. Vei vedea ca se va linisti cu siguranta, cand va stii ca nu mai esti singura in fata amenintarilor lui, ci ii ai pe parintii tai alaturi. Mult succes si mult curaj!

| elena a răspuns:

Scuza-ma, dar eu nu cred ca parintii tai sunt asa de ignoranti si nu si-au dat seama ca 2 ani de zile tu ai avut un prieten, doar daca sunt plecati in strainatate, ceea ce din cele spuse de tine imi dau seama ca esti impreuna cu ei. Ce lucruri asa de urate ati facut impreuna de te temi de amenintarea lui? Parintii iti cunosc actualul prieten? Actualul prieten stie prin ce spaima treci tu? Am impresia ca frica ta vine din ambele parti, gandindu-te cum vor reactiona la "tampeniile " pe care le va debita fostul', care ar putea fi si exagerate. Dar daca parintii tai nu ar fi fost de-acord cu vechea relatie, sunt curioasa cum fostul" are "intrare" in fata parintilor tai si mai ales, sa stea si la discutii cu ei? Eu cred ca iti faci griji degeaba. Daca actualul prieten nu cunoaste problema ce te framanta, discuta si sfatuieste-te mai intai cu el, si sigur ai putea sa discuti si cu parintii tai, mai degraba cu cel cu care te intelegi mai bine, fii deschisa si sincera in cele ce le vei povesti, iti garantez ca nu ti se va intampla nimic. Si o mare rugaminte, incerca sa nu traiesti in minciuna, iata drept dovada situatia in care te afli acum, nu este de disperat dar iti creeaza un disconfort sufletesc, care nu te lasa sa te gandesti la nimic serios. Vei mai avea si alti prieteni, sa nu crezi ca cel de-acum va fi ultimul, de aceea te sfatuiesc ca toate relatiile tale sa nu fie bazate pe minciuna. Deci sinceritate...mama, tata acum este el, poate maine va fi altul daca nu ma voi intelege cu cel prezent... dragul meu prieten daca relatia nu va merge, ne vom desparti in conditii pasnice fara regrete si reprosuri, Incearca, vezi ce simplu este?!

daniela
| daniela a răspuns:

Daca a fost si s-a dus nu stiu de ce te-ar mai ineresa. Ar afla ai tai, tu le-ai explica ca a fost o prostie si cand ti-ai dat seama au renuntat (asta face bine) ai tai o sa te certe un pic, dar gata se va termina totul. Deci degeaba o sa le spuna

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt sigur ca, parintii tai daca vor afla ceva te vor ierta, asa suntem noi parintii, va iubim si va dorim numai binele. Acest individ cred ca nu mai merita sa-ti amintesti de el daca apeleaza la asemanea mijloace.

| miauu a răspuns:

Deci...nici tu nu il mai provoca... dai ignor nu mai ras la nr private si va fi bine big hug