| marulverde01 a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu in urma cu 2 saptamani datorita certurilor repetate si a faptului ca nu mai simteam nimic pentru el,dupa o relatie de un an.

Acum sunt cu un alt baiat de cateva zile,pe care il plac foarte mult, sunt tare indragostita de el,n-am mai fost niciodata asa. Problema e ca fostul meu prieten vrea sa ne impacam,ma suna intruna,ma ameninta ca o sa-l bata pe prietenul meu,si ca o sa ii bata pe toti cu care o sa fiu,pana o sa ma intorc la el,ca ma iubeste si dragostea pentru mine l-a innebunit.

Eu nu vreau sa mai aud de el,cu atat mai putin sa ma impac cu el. Am vorbit cu actualul meu prieten despre asta,i-am zis ca imi doresc sa fiu cu el in continuare,dar ca nu vreau sa aiba probleme din cauza mea,mi-a spus sa stau linistita,ca si el vrea sa ramana cu mine, si o sa trecem peste asta impreuna.

Nu stiu ce sa fac cu celalalt, sa ma lase in pace, si sa ma uite. Voi ce spuneti?

15 răspunsuri:
| corinusdeplus a răspuns:

Of,asta parca e scrisa de mine, numai ca eu nu am puterea sa ies cu baiatul de care sunt indragostita acum din mila pentru fostul.Nu stiu ce decizie vei lua dar din suflet iti spun bravo ca ai avut curajul sa faci pasul asta.Iar fostul poate o sa-si dea seama si o sa te lase in pace.Multa bafta si fericire sincera cu celalalt.

| Azµre a răspuns:

Dacă te-a mâncat în cur să începi altă relație așa repede. Nici 2 sâptămâni nu au trecut și tu ești cu altul.

| corinusdeplus a răspuns (pentru Azµre):

Hei lasa fata in pace...

| Azµre a răspuns (pentru corinusdeplus):

De ce să o las? ăsta e adevărul nu poți ieși dintr-o relație să te cuplezi cu altu imediat, pe urmă se miră de ce nu o mai bagă prietenii în seamă sau o fac băieții curvă.

| corinusdeplus a răspuns (pentru Azµre):

Aici ai dreptate, dar daca asta a simtit ea....eu nu m-am despartit de prietenul meu tocmai sa nu vorbeasca lumea si ce am rezolvat.Stau si plang mereu ca sunt nefericita cu el.As prefera sa am curajul sa fac pasul pe care la facut ea si sa fiu fericita chiar daca altii m-ar face curva decat asa.Parerea mea...

| marulverde01 explică (pentru Azµre):

Nu vad legatura cu prietenii, de ce nu m-ar baga in seama? ar trebui sa stau sa plang 5 luni dupa despartire,si abia pe urma sa fiu fericita din nou doar ca sa nu comenteze lumea? imi pare rau, dar sunt genu' de om caruia ii pasa in primul rand de el, pe urma de cei apropiati mie, si deloc de restul lumii. Si ca sa fiu mai explicita, relatia cu fostul nu mai mergea de cateva luni, doar ca acum 2-3 saptamani mi-am facut curaj sa o termin, pentru ca eu tot speram ca o sa fie bine, dar nu a fost. Acum imi este cu actualul, iar fostul nu vrea sa inteleaga. Nu cred ca problema e la minewinking

| Azµre a răspuns (pentru corinusdeplus):

Dar nu dupa 2 saptămâni prea bate la ochi să fim serioși. mai aștepta era mai bine.

| Azµre a răspuns (pentru marulverde01):

Cum crezi tu, eu n-am de unde să știu ce se intâmplă la voi în relație doar faptul că ai facut pasul mult prea repede mi se pare ciudat și aiurea, atâta tot. Și fostul ce vârstă are de nu întelege că numai vrei să vorbești cu el?

| corinusdeplus a răspuns (pentru marulverde01):

Nu-ti mai bate capul incercand sa dai explicatii despre viata si deciziile tale.Lumea va vorbi oricum, important e sa fi tu fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explica-i fostului.Incearca pentru. ultima data sa ii spui ca nu mai ai sentimente pentru el si daca intr-adevar tine la tine, vrea sa fii fericita.Iar tu esti fericita alaturi de actualul!

Poate o sa inteleaga.E un comportament foarte imatur.

Mult succes!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Arata-i fostului ca nu-ti mai pasa de el.
Nu-i raspunde la telefon, daca el vede ca ii tot raspunzi crede ca inca simti ceva pentru el si stai cu actualul din obligatie.
Fii indiferenta, imagineaza-ti ca nu exista.
Daca te intalnesti cu el, spune-i sa te lase in pace o data pentru totdeauna, spune-i ca nu-l mai vrei si ca esti fericita langa actualul tau iubit.
Cred ca l-a luat gura pe dinainte, nu se va baga. Ar fi urat din partea lui.
E papagalwinking

| Vibrations a răspuns:

Prevad o noua telenovela gen "elodia" la Diaconescu

| Dianaㄨ a răspuns:

Nu-i mai raspunde la telefon, la amenintari, nu-i da niciun pic de atentie, ca si cum el nici nu ar exista.
Indiferenta doare, iar cu timpul, vazand ca nu are cu cine sa vorbeasca, se va opri din amenintari.
De asemenea, pana sa faci asta explica-i printr-un sms ca tu nu mai simteai nimic pentru el si nu regreti decizia pe care ai luat-o, te-ai reindragostit si, de data asta nu de el si ca, daca te iubeste te va lasa sa fii fericita.
Mult succes si sa auzim de bine!
O zi placuta!

| AndreeaaD a răspuns:

Este foarte bine ca ai vorbit cu actualul tau prieten si ca stie adevarul.Acum e momentul sa mai vorbesti o data cu fostul sa ii explici ca nu mai vrei o relatie cu el, ca esti deja cu cineva.Il poti asigura ca ramaneti prieteni si ca nu e cazul sa intervina pentru ca nu va face decat rau. Daca nu inceteaza in cele din urma nu iti ramane decat sa le spui parintilor si sa mergi la politie.
Nu are dreptul sa faca ordine in viata ta. Daca nu intelege inseamna ca e obsedat de tine sau pur si simplu nu accepta un refuz.Ar trebui sa mearga si la un psiholog.
Ai grija de tine!

| Neymar10 a răspuns:

E un mare golan el daca iti face asta atunci happy...trebuie sa ii explici frumos cum sta treaba iar daca nu intelege, exista si alte modalitati de al cuminti, pentru amenintare poti sa il reclami la politie in functie de cati ani ai sa vorbesti cu paritnii tai, ai lui...