| anonim_4396 a întrebat:

:
am 13 ani si nu ma masturbez asta ar afecta cresterea penisului? adica nu simt nevoia am facut o data si nu mi-a placut imi poate opri cresterea penisului?
mentionez am fost mai grasut si aveam penisul mai mic dar vad ca de cand am mai dat jos mi-a crescut ceva. inainte il aveam de 7 cm acuma il am de 13. si inca ceva deci cand m-am masturbat prima data mi-a curs ceva cu jet. adica foarte rapid am inteles ca e ceva gen sperma. scuzati dar nu sunt implicat prea mult in chestiile astea.
chiar daca sunt baiat... raspunsuri?
e bine ca mi-a venit cu jet? am stat 10 min si dupa mi-a venit e bine astA?

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu afecteaza cresterea penisului in schimb stimuleaza capacitatea cognitiva a creierului si marest coeficientul de inteligenta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai masturbat si nu ti a placut... ce mai mare minciuna care o poate zice un barbat

| EduardPirvu a răspuns:

Masturbarea nu este dupa parerea mea un motiv cu care sa te rusinezi dar nici sa te lauzi intelegi la ce ma refer...vis a vis de influentarea cresterii penisului nu cred ca are vreo legatura, el se dezvolta pe masura ce inaintezi in varsta. Din cate imi aduc eu aminte de la orele de anatomie stiu ca omul si organele lui se dezvolta pana la varsta de 25 de ani (fac referire la barbat).
Jetul acela de care vorbesti intr-adevar poarta numele de lichid spermatic, cu ajutorul lui tu poti fi tatic...(cand ai un contact sexual cu o femeie si nu folosesti prezervativ). Este rezultatul actului sexual si al finalizarii masturbarii. Este un lucru perfect normal care i se intampla tuturor baietilor/barbatilor!