| Attack619 a întrebat:

Am auzit de mai multe ori ca masturbarea e sanatoasa...este adevarat? si daca da cu ce te ajuta? Dau FUNDA happy!

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Da,e sănătoasă dar nu și dacă e practicată des(adică de 100 de ori pe zi).E sănătoasă pentru că ajută la descoperirea propriului corp, la capacitățile și limitele acestuia, la fel e și folosită în tratementele medicale pentru boli sexuale.Dar cum e vorba „ce-i prea mult strică" deci dacă te masturbezi prea des poate aduce dereglări.
Cam atât ce știu eu happy.
Sper că te-am ajutat happy

6 răspunsuri:
| edy132 a răspuns:

Ce ma enerveaza ca mereu intru cu nenorocita mea de inima la dragoste si sex. Dupa ce ca am o inima de 2 lei mai ies si cu ea patata de diferite lichide corporale. Esti chior? Ti-a sarit in ochi si nu mai nimeresti categoria? Du-te dracu la sanatate, religie, sport unte gatu mati vrei. Nu mai posta aicea.

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Prin masturbare, barbatii se pot ferii astfel de cancerul la prostana dar asta la o varsta mai inaintata.
Masturbarea excesiva poate duce la epuizare fizica, prin masturbare excesiva se pot intrampla cel putin doua lucruri:poate duce la pierderea sensibilitatii penisului iar excitatia se poate produce mai greu.
Sper ca ti-am putut fii de folos multa sanatate iti doresc.

| francesca89 a răspuns:

E cat se poate de sanatoasa,te ajuta sa-ti cunosti trupul, sa-ti dai seama de ce te excita, de cum iti place sa fii atins/a.si te va ajuta in viata sexuala.cheers

| Dildau a răspuns:

Masturbarea iti da ariiipi laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere medical si spiritual nu este sanatos. Si adevarul este ca nu ajuta prostata. Daca practicarea ei este frecventa au loc consecinte grave pe o perioada de timp. Cel mai grav este ca produce in timp o diminuare a memoriei si a capacitatii de concentrare, iar la unele persoane sentimente profunde de vină. Cel mai bine este ca persoana sa intretina relatii sexuale cu partenerul de viata si nu cu orice alt instrument (de exemplu mâna). Sentimentul este mult mai placut (se elibereaza mai multi hormoni) iar "placerea" e mult mai mare alaturi de partenera de viata decat prin masturbare. Nu fa prostii ca iti face rau! Bye

| Cristi905 a răspuns:

Crede-ma, nu e nici sanatoasa, nici nesanatoasa. Eu tind sa cred ca este nesanatoasa la o varsta mica deoarece da o mica dependenta sa-i spun asa.