| Burlacu006 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor.mergeam azi cu masina si eram cu niste tovarasi, si coboram o vale si imi batea foarte tare soarele de abia mai vedeam in fata, si m-am apropiat de o trecere de pietoni si tovarasu din dreapta a tipat sa opresc, am pus frana brusc si erau 3 copii si pe unu din ei l-am atins,nu a fost grav ca dupa ce l-am atins.a fugit pe cealalta parte a trotoarului,si am auzit ca a cancsonat cineva si m-am panicat si am fugit, unu tot se tinea dupa mine si am oprit pana la urma.Mi-a zis ca nu trebuia sa fug, si cica daca suna cineva la politie am belit-o. dupa am plecat intr-o parcare sa ma linistesc si sa realizez ce s-a intamplat si tovarasii mei mi-au zis ca, copiii nu s-au asigurat ca ei se uitau in partea opusa.si dupa vreo 5 min l-am pus pe un tovaras sa se duca sa vada daca e ceva pe acolo si nu mai era nimic.intrebarea e pot sa patesc ceva? nu a fost vina mea, nu vedeam nimic de soare si ei nu sau asigurat..plus ca nu a fost grav ca am franat la timp.doar cat l-am atins pe unu din ei.pot pati ceva? PS: sunt incepator am de 2 zile permisu.
Scuzati categoria dar aici se raspunde cel mai repede

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca doar l-ai atins daca suna cineva la Politie iti pot lua permisul pentru neacordare de prioritate.Moral era sa il intrebi cum se simte si nu sa fugi ca un las.Si fuga se pedepseste.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Din acest motiv copii trebuie tinuti in lesa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum dracu ai luat permisul ala daca nici acum la cateva zile dupa examen nu stii legislatia.

Scrie clar in lege (vezi art 338 parca). Fuga de la locul accidentului cu victime (si tu habar nu ai ce a patit copilul ala, si o vanataie inseamna vatamare) este infractiune si se pedepseste cu dosar penal / inchisoare.

Daca cineva anunta politia... da pe scurt ai cam belito. Poti insa sa te duci tu inainte sa declari accidentul si faptul ca a victima a parasit locul accidentului daca vrei sa fii corect.

Si totusi... cum ai luat permisul daca nu stii legile?

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de natura sau gravitatea accidentului, este interzis sa parasesti locul. O poti face doar dupa ce agentul constatator iti permite acest lucru. Datoria ta era sa cobori imediat din masina sa vezi starea persoanei accidentate, pentru a te convinge de gravitatea accidentului si sa anunti imediat politia. In cazul in care vei fi denuntat de un martor prezent la fata locului, s-ar putea sa suporti consecintele prevazute in lege in cazul parasirii locului accidentului fara incuvintarea organului de politie.

| Drimmero a răspuns:

Daca s-a ridicat, nu se intampla nimic! Vezi ca tu raspunzi de ceea ce faci indiferent, atata timp cat conduci, ai aceasta atitudine de luat. Trebuia totusi sa cobori la el, sa-l intrebi daca e bine, eventual sa-l duci acasa, nu trebuia sa fugi, mai rau faceai, mai ales daca era politia acolo, ti-l lua!

| WaterDrop a răspuns:

Doreai sa faci sex cu acei copii sau doar dragoste? Postati la categoria potrivita pentru ca obositi persoana care chiar doreste sa raspunda doar la un tip de intrebari.

| Cristina12457 a răspuns:

Nu trebuia sa fugi asta ca sa stii pe viitor. Daca pana la momentul de fata nimeni nu a anuntat politia nu cred ca de acum inainte se va mai intampla asta.

| PsihologulDeServiciu a răspuns:

Salutare,
Din punct de vedere legal da poti patii ceva atat timp cat copii sau "cineva" ti-a retinut nr masinii! In sensul asta se face o plangere la politie cu martori si asa mai departe... Tot din punct de vedere legal tu ca conducator auto punand frana trebuie sa eviti orice impact daca faci accident ai avut viteza prea mare si suprafata de franare nu a fost suficienta! Da nu trebuia sa fugi! A avea carnet inseamna ca ai o responsabilitate, esti barbat deci nu exista "m-am panicat"!
Ce faceam eu in locul tau era in felul urmator "1)Ma dadeam jos si ma asiguram ca copilul nu avea nimic. 2) Il intrebam pe copil unde locuieste si mergeam cu el acasa! 3) Explicam parintilor situatia! " Doamne Ajuta!