| andreea95p a întrebat:

Am si eu o intrebare gen intim. Am 18 ani, am inceput de curind viata sexuala... al doilea contact l-am avut peste 2 saptamini dupa primul (ambele protejate desigur, cu toate ca nu sunt convinsa de siguranta protectiei). Al doilea act a fost cu un preludiu scurt si putin violent (actu). De 5 zile dupa act am singerari partial abundente. Trebuie sa-mi fac griji? E posibil sa fi ramas insarcinata? Astept rs voastre

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Descrierea ta corespunde unei rani interene sau un fel de infectie.Sangerarile specifice Nidatiei nu tin atat de mult si pe langa asta tu ai facut-o si Protejat.Asadar trebuie sa te linistesti pentru ca e vb de o rana provocata in momentul in care s-a produs Penetrarea. Daca nu inceteaza megi la Medic, deoarece e posbil sa ai si o dereglare de Ciclu.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Posibil ca aceste "singerari partial abundente" să fie menstruaţia de luna asta...

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Având în vedere că ai 18 anişori şi NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de scurgeri/sângerări ( în afara perioadei menstruale ).

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Oricum, eu înţeleg că, "de 5 zile" - începând ( imediat ) după acel "al doilea contact" sexual ( "putin violent" ) - ai aceste sângerări - deci, este posibil să ai o "problemă" :(

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Realizezi ca totul depinde de realitatea protejarii. Peste putin timp vei afla singura rezultatul real.

| andreea95p explică (pentru neutrino):

Pai a fost o protectie relativ sigura. Dar stii ca prezervativele nu tot timpu sunt calitative... Sper sa nu am surprize neplacute

| sofisis a răspuns:

Prezervativele nu mai sunt asa sigure la acte "violente" pentru ca se pune o mai mare presiune pe ele. DECI se pot misca, rupe.Asta inseamna ca exista o posibilitate de sarcina.
DAR 5 zile e prea putin sa ai simptome de sarcina. Ele apar cam dupa o luna daca nu chiar mai bine.Deci sangerarile tale nu au legatura cu sarcina.
E posibil ca din cauza actului mai frenetic sa se fi rupt ceva sau fisurat ceva pácolo.Sa ai vreo rana interioara.
Sau poate ai vreo raceala, sau ti-a venit ceva mai altfel decat alte dati.
Cel mai bine e sa te duci la doctor. Oricum dupa inceperea vietii sexuale SE IMPUNE o vizita la ginecolog.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata. Mai degraba as spune ca prietenul tau te-a ranit, in timpul penetrarii. Ar fi bine sa mergi de urgenta la ginecolog.

| MiruD a răspuns:

Putin violent? Pai vezi ce ti-a facut. Mergi la un ginecolog si zi-i si lui asta sa vezi ce o sa iti zica.