| Calin199901 a întrebat:

Salut, dau funda!
Pe data de 2 august am avut 2 contacte sexuale protejate cu prietena mea. Ea avand prima zi de menstruatie pe 26 iulie pana pe 30, avand CM destul de regulat cam la 30 de zile. La primul contact am pus prezervativul invers și l-am intors dar inainte de asta am urinat si facut duș. Dupa cateva minute am ejaculat in interiorul prezervativului si am fost la baie sa ma șterg. Dupa 5 minute am inceput al doilea numar dar a durat 20 de minute si nu am putut termina. Pe prezervativ era un lichid alb si credeam ca e de la mine. Am verificat ambele prezervative de 2 ori chiar cu apa si erau intacte. E posibil sa fi ramas insarcinata din cauză că am intors prezervativul? Nu am avut contact sexual de mult timp înainte. Astept răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Ai afirmat ca partenera ta de sex are ciclul menstrual : ''avand CM destul de regulat cam la 30 de zile.''
2.) De asemenea ai precizat ca partida sexuala a fost intretinuta in a 8-a zi a ciclului menstrual : ''Pe data de 2 august am avut 2 contacte sexuale protejate cu prietena mea. Ea avand prima zi de menstruatie pe 26 iulie'' (26.07 - 02.08 = 8 zile)
Pe baza acestor 2 informatii (probabil 100% corecte) se poate oferi un raspuns OBIECTIV care in acelasi timp este CERT, SIGUR si CORECT si anume :
Avand in vedere faptul ''hotarator'' si anume ca actele sexuale au fost intretinute in PERIOADA INFERTILA sigura (concreta) a ciclului menstrual, reiese ca in acel moment formarea sarcinii era 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin. Fiindca ziua ovulatiei urma sa aiba loc in jurul zilei de 11 August (in a 17-a zi a unui ciclu cu lungimea de 30 de zile), reiese ca activitatea sexuala a avut loc cu circa 9 zile inainte de ovulatie si 5 zile inainte de prima zi fertila a ciclului.
Concluzia finala : In situatia si in conditiile mentionate a fost ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa de poata forma o sarcinam chiar si daca sexul era neprotejat si sperma ar fi fost ejaculata in vagin intentionat. Actele sexuale puteau fi intretinute fara a fi folosita vreo metoda de protectie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Valentina8 a răspuns:

Nu cred, ai terminat oricum in prezervativ si nu in interiorul ei. Daca sperma a ramas in prezervativ si ai mai si verificat sa nu fie spart n ai de ce sa ti faci griji.