| Danysan a întrebat:

Sall TPU-Care vi se pare varsta ok pentru casatorie la barbati dar si la femei -Spun asta pentru ca vad in ultima perioada cati mai multi Parinti foarte in varsta cu Copii prin parc?(gen 45-50 sau si mai batrani)care e problema de ce vor copii atat de tarziu...

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Atat la femei cat si la barbati, pana in 30 de ani.

11 răspunsuri:
| logatcamembru a răspuns:

Cine stie. eu cunosc si oameni mai in varsta cu copii mici, dar si fara. Sunt si multi cu copii la 20-21 anihappy
Si eu cred ca la varsta la care esti pregatit, ar trebui sa te casatoresti... si dupa un an, doi de casnicie merge cu bebele.happy Parintii mei cam asa or facutlaughing tu ce crezi?

| Danysan explică (pentru logatcamembru):

Eu zic ca e aiurea la asa o varsta tarzie -Pt ca ar trebui sa se gandeasca, ca, copii au nevoie de sprjinul parintilor nu cand o avea copilu 10 ani tu sa ai 60 -plus ca sunt multe chesti-gandeste-te la scoala toti vin cu parinti tineri tu cu Tataie dupa tine -nu stiu la 27 de ani eu zic ca e cel mai bine.

| logatcamembru a răspuns (pentru Danysan):

Ai dreptate. acum fiecare copil cu norocul luilaughing ce sa-i faci.

| RedGuy a răspuns:

Varsta perfecta pentru a face copii este 20-23 ani.
Eu am 23 de ani, parintii mei au 43. Pot sa vorbesc cu ei orice, nu am probleme cu "obiceiuri vechi", avem multe lucruri tipice varstei, in comun.etc.

| iubesc a răspuns:

Casatorie pe la 23, 25 iar copii tot pe aici.

| Oana92 a răspuns:

25-30 de ani e ideal si sanatos pentru un cuplu sa se casatoreasca si sa faca copii. Copii apar acum asa de tarziu pentru ca oamenii isi pun cariera pe primul loc. Si intr-un fel e normal, ai nevoie de bani pentru a intretine un copil si dupa ce apare un copil nu mai ai timp suficient pentru cursuri, scoli, deplasari in interes de servici, etc.

| Demonull a răspuns:

Casatorie intre 30-35 si copii cam tot pe aici.la un an doi de casnicie trebuie sa vina copilul vrem sau nu sa recunoastem adesea un copil lungeste relatia.

| Lavy_6719 a răspuns:

Dupa parerea mea nu este o varsta anume, faci acest pas cand simti cu adevarat ca vrei sa triesti tot restul vietii langa acea persoana. Cred ca e mai bine mai tarziu, ai timp sa te cunosti mai bine, decat sa il faci prea repede si dupa aceea sa divortezi sau sa regreti.

| junk1sta a răspuns:

Cred ca varsta minima pentru csatorie este 25 de ani cam pentru amandoi. Avand in vedere ca, psihologic vorbind, adolescenta tine pana la 24 de ani, in tot timpul asta te tot schimbi, te maturizezi si poti sa te trezesti peste scurt timp, adica cativa ani, ca tu si consortul nu mai aveti aceleasi obiective. Cat despre copii, un doctor ginecolog mi-a spus ca pentru femei, varsta ideala de a face copii este in jur de 27-28 de ani, ca atunci e cea mai mare probabilitate sa se nasca sanatosi-tun si sa nu ai nici tu probleme.

| rizbytzu a răspuns:

Casatoria trebuie sa fie undeva pe la 25 -29 de ani, dupa parerea mea. Copii trebuie facuti pana la 30 de ani sau sa spunem ca al doilea pana in 32-33 de ani. Dupa cate stiu eu copii incep sa sufere de multe boli daca sunt nascuti de mame ce depasesc 30 de ani

| LadyBird16 a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta potrivita sau indicata pentru casatorie. Nu este un lucru pe care sa-l faci pentru ca "asa trebuie" (desi foarte multi au facut chestia asta - probabil pentru ca X, Y si Z au familii si ei nu trebuie sa fie mai prejos). Important este sa te casatoresti atunci cand exista intr-adevar o legatura puternica si simti ca aceea este persoana langa care vrei sa ramai. Oamenii nu se mai grabesc sa se casatoreasca, prefera sa aiba diverse experiente pana la acest pas... si pe undeva mi se pare corect, pentru ca numai dupa ce ai avut de-aface cu anumite tipuri de oameni si caractere poti stii ce vrei de la omul de langa tine si ce nu. Nu spun ca a face un copil la 45 de ani este ok, dar sa nu uitam nici ca graba strica treaba!