| RaissaToader a întrebat:

(Scuzati categoria) Cine ma poate lamuri si pe mine cum se face pauza la anticonceptionale? Am luat un an, iar acum trebuie sa fac pauza doua luni. In data de 9 aprilie am luat ultima pastila.Cand ar trebui sa incep sa iau din nou? Aceste doua luni trebuie sa fie calendaristice, sau doua luni in functie de ciclul menstrual? Mentionez ca iau anticonceptionale in scop terapeutic.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima pastila de pe un nou blister/folie va trebui administrara, folosita in prima zi a unei menstruatii viitoare. Probabil ca acea prima zi de menstruatie se va produce in jurul zilei de 11 Iunie, bineinteles daca ciclul menstrual s-a reglat si stabilizat la cel de 28 de zile. Indiferent care va fi lungimea urmatoarelor 2 cicluri menstruale, daca vor fi mai lungi sau mai scurte prima pastila AC va trebui administrata in prima zi a menstruatiei care se va produce peste circa 2 luni. Insa in cazul in care pastilele AC sunt folosite in scop terapeutic prima pastila se poate administra si in perioada primelor 5 zile adica din a 2-a pana in a 5-a zi. Multa sanatate!