| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi este a treia zi de menstruație. Luni e ultima zi și încep sa iau pastile din nou. Am făcut aceea pauza de 7 zile. Dacă fac dragoste sa zic a doua zi după ce mi s-a terminat ciclul, și fac neprotejat și pasa în mine rămân? Chiar dacă încep sa iau de luni anticoncepționale, sunt protejata?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai bine faci cat ai menstra

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe toata perioada cat vei folosi de acum inainte aceasta metoda de protectie, adica pastilele AC, protectia contraceptiva care s-a instalat deja pana acum, se va mentine in continuarea atat in zilele in care iti administrezi pastilele AC cat si in cele 7 zile de pauza. Prima pastila de pe noul blister trebuie administrat in a 8-a zi, adica in ziua urmatoarei terminarii pauzei de 7 zile. Sanatate!