| MihayxD a întrebat:

Salut,

Am 12 Ani Si Imi Place de o fata dar sunt prea timid cum fac sa scap de timiditate? Nu Stiu. cum sa abordez situatia... cand vorbesc cu ea ma blochez pot spune,, Buna? Ce faci?" atata. si apoi ma cuprinde o emotie si gasesc un motiv sa plec... am discutat cu tata. dar e cam golan si nu am inteles nimica de la el Va Rog Sa ma ajutati cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| SlimShady_8054 a răspuns:

Buna! Eu zica sa cauti un subiect comun de discutie sau sa faci o remarca asupra starii vremi sau a altei chesti care sa nu fie jicnitoare pentru altii cum ar fi, ce par ciudat are fata aia sau ce ochi apropiati are baiatul ala. Fi cat mai natural si destins de siutaie. O sa vezi ca la un moment dat nu o sa mai aceasta emotie si o sa ti se para normal ce faci.

4 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Vorbeste si cu mama ta.
Si eu sunt la fel: timid si tacut. Dar trebuie sa invingi timiditate ca astfel pierzi in viata. Unele fete le plac baieti curajosi si altele fete le plac baieti mai timizi. Trebuie sa iei inima in dinti ca nu te mananca fata. Trebuie sa fii mai curajos, dar atentie mare nu trebuie sa fii tupeist. Daca iti place o fata, mergi la ea, discuta cu ea si invit-o in oras.
Atentie mare:
- Daca o inviti pe fata respectiva, trebuie sa faci cinste.
- Daca te invite fata, trebuie sa faca cinste ea, nu tu.
- Baiatul nu trebuie sa faca cinste de fiecare data. Daca baiatul sau fata are bani pentru amandoi si se simte, trebuie sa faca cinste. Dupa unele "fete" crede ca baiatul trebuie sa faca cinste de fiecare data. Nu s-au nascut de fiecare data numai baieti bogati si fete sarace, n-am dreptate? Intr-o relatie de cuplu, conduce amandoi si luati hotararile amandoi de comun acord. Intr-o relatie sunteti 2, nu 1. Vorbiti despre cultura, hobby-urile voastre, intamplarile voastre etc. Trebuie sa fii curajos, bun, de treaba, de gasca, sincer, fidel, corect, cinstit. Trebuie sa ai capul pe umeri si sa nu ai figuri si fite. Nu trebuie sa fii rau, minicinos, nesimtit, tupeist, materialist. Sa stii ca fetele fac si ele primul pas. Fosta mea prietena a facut ea primul pas, nu eu. Nu-i nicio rusine sa faca fata primul pas si sa faca cinste fata. Baiatul este egal cu fata. Daca te refuza fata, nu-i nicio problema ca sunt multe fete pe lumea asta si asta inseamna ca nu te merita. Daca accepta fata, mai intai fii om si dupa aceea baiat. Baiatul este si el om, nu numai fetele sunt oameni, nu-i asa? Succes!

| BlueDreams a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci atunci cand te intimidezi este sa vorbesti cu ea atunci cand mai sunt si alte persoane in jurul tau.Incearca sa iesi cu ea si cu mai multi prieteni comuni si vei vedea ca vrei nu vrei o s aintri in vorba cu ea, fiind si alte persoane in jur puteti prima data sa purtati o discutie de grup si apoi sa i te adresezi direct cu orice pretext vrei.Asta te va ajuta s avezi si cum e ea, ce subiecte poti aborda intr-o conversatie cu fata asta.Bafta!

| MihayxD explică:

Apropo Ea Are 13 Ani...

| Anon62 a răspuns:

Salut! Am avut si eu aceleasi probleme. Un prim lucru ar fi sa ai mai multa incredere in tine insuti. Apoi, pentru a scapa de timiditate ai putea sa gasesti mici motive, orice motive sa stai in apropierea persoanei respective. De exemplu o rogi sa iti explice niste lucruri la mate(chiar daca le stii). Eu de exemplu am reusit sa scap de timiditate dupa ce am inceput sa joc carti cu ea.(fii inventiv!) Ultimul sfat insa probabil cel mai nepractic ar fi ori sa astepti sa faca ea primul pas(dupa ce ii dai motive si incerci sa arati cat poti de bine ca o placi) ori ii spui in fata ca o placi, desi s-ar putea sa se termine urat pentru tine; s-ar putea sa nu o mai placi tu si sa te placa ea sau in cel mai rau caz sa profite de sentimentele tale.
Sper sa fie folositor ce am zis eu aici happy