| anonim_4396 a întrebat:

Salut.am 13 ani. dupa cate zile/saptamani scap de masturbare (nu sunt dependent)

27 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca reusesti ca incepand chiar de astazi sau de maine sa-ti impui vointa absolut ferma ca neaparat vrei sa renuti la activitatea de a te masturba, in acel caz vei si reusi. Trebuie sa ai doar : VOINTA, VOINTA si iar VOINTA. Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când o să ai o iubită.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Adică imediat ce ai o iubită. Practic.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Păi nu, căci tensiunea sexuală îl va face să revină la acest comportament.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Dacă nu exista femeia, tu nu ai fi acum pe lume. Nu există, nu are valoare doar bărbatul sau doar femeia. Ei sunt doar jumătăți ale unei ființe care duce mai departe viața. Astfel dacă dta ai ales ( așa zici tu acum) să fii doar singur, ai ales să trăiești o viață doar pe jumătate. Asta este decizia ta.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Spui așa.
Faza e că toate mă urăsc.
Fraza aceasta arată că faci niște greșeli de interpretare a lumii.
Toate, care toate? Toate pe caree le-ai cunosscut și cu care ai interacționat până acum.
Astfel în acest - toate- ai inclus și pe cele pe care nu le-ai cunoscut încă.
Spui -mă urăsc-.
Ce înseamnă pentru tine acest - mă urăsc-? Adică, ele, cele pe care le-ai cunoscut, pot.
Să fie indiferente față de tine.
Să te iubească.
Sau invers. să te urască.
Fiecare din aceste sentimente are sursa, rostul și rolul ei.
Astfel să începem cu ceea ce spui tu.
Ele mă urăsc. Ce înseamnă asta? Ele mă resping, îmi doresc răul.
De ce oare, ce le-ai făcut, ca să ajungă să te urască.
De ce nu te iubesc? Ai făcut ceva ca ele să te iubească, ca să dorească să fie cu tine?
Dacă una, două, zece, au spus, nu, sunt ele rele doar pentru că te-au refuzat?
De aici se poate analiza, discuta eșecul dtale de până acum și modul în care dta îl proiectezi în interpretarea femeilor.
Dacă zece, atunci toate.
Dacă m-au refuzat, ele e rele, deci ele mă urăsc.
Care ele? Toate.
Calea ușoară să scap de responsabilitatea mea de a căuta în continuare o parteneră?
Masturbarea.
Cine e de vină?
Femeile, căci ele sunt toate rele.
Asta e faza. Spui că nu tu alegi, dar alegi totuși calea ușoară.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Ar trebui să pornești de la zero, ceea ce este puțin cam greu.
Să începi acum. Identifică o persoană nouă, cu care nu ai mai avut de a face.
Incepe să iei contact cu ea, cu această intenție, de a te împrieteni cu ea.
Notează tot ce ți se întâmplă și analizează. Și vezi de ce fuge de tine.
Nu ce a fost, ci ce ți se întâmplă de acum înainte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

De ce numești calea cealaltă imposibilă. De ce o denumești astfel?
De ce numai fetele și nu și femeile?

| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Ce înțelegi prin - am dreptul-? Ți se cuvine? Pe ce bază, din start?
O relație nu se realizează, nu se construiește pe bază de teorii. de genul - am dreptul-.
Ai dreptul, ei și? Asta te scutește de a avea acceptul unei partenere?
Ce faci, te duci la ea și îi spui.
- Te vreau, că am și eu dreptul!
Nu merge așa, viața nu este conform teoriilor din capul tău.
Colegii tăi cum fac? Ia exemplu de la cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Care om simte, simți tu sau simt ele?
Tu cum și ce simți, că nu înțeleg?
Ți-am spus, faci prea multă teorie.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Denis6688):

Omul simte, sau tu simți.
Când spui că simți, cum simți? Explică.

| HeeVTM a răspuns:

Nu este dupa cate zile. este dupa constiinta ta, daca vr sa dai in cap dai daca nu nu o face, e simplu

| Alexandrionelu a răspuns (pentru HeeVTM):

Corect! Atât timp cât trebuie sa depui eforturi pentru a te abține de la ceva, înseamnă că încă exista o oarecare dependenta. Când nu mai simți deloc nevoia de acel ceva, atunci poți spune ca nu mai ești dependent.

| AntonioAlexe a răspuns:

Dupa un timp lung in care nu o faci nevoia de a o face dispare complet,
Pentru mai multe detalii scriemi in privat

| MirelaAnghel21 a răspuns:

Doar cand mori mai scapi sincer

| Stefan66t6fc a răspuns:

Dă-mi cerere pe Facebook george stefan am o poză cu două mâini vb acolo despre tot

| Gurgundu a răspuns:

Un studiu gurgundian arata ca poftele trupesti dispar la 12 ani si 11 luni deci conform studiului ai o problema imensa!