| BogdanDumi a întrebat:

Salut, am 13 ani si 9 luni si acum 7 luni mi-am facut o iubita si totodata mi-am inceput viata sexuala. Totul a decurs perfect pana acum 7-8 ore cand am avut un contact sexual si din greseala m-am terminat in ea... Dupa ce s-a intamplat chestia asta am ramas amandoi putin socati, dar nu am intrat in panica deoarece ea mi-a spus ca trebuie sa ii vina menstruatia, si din cate si am auzit, o fata nu poate ramane insarcinata cu cateva zile inaintea menstruatiei. Intrebarea mea este daca sunt sanse sa ramana insarcinata, si daca da, se mai poate face ceva sau?

Răspuns Câştigător
| elemonis a răspuns:

Buna!
Revin cu acelasi raspuns! Ai mai pus aceasta intrebare acum 1-2 ore aproximativ si am vazut ca ai sters intrebarea. Nu inteleg de ce ai sters intrebarea avand in vedere ca ti s-a raspuns la intrebare. Nu ti-a,, convenit" raspunsul? Nu vreau sa par rautacioasa, dar nu am gresit in nimic cu ce am zis. Orice doctor ginecolog si persoana responsabila care are macar minim cunostinte in ceea ce presupune relatiile intime, consecintele si riscurile o sa spuna acelasi lucru. (citez mai jos raspunsul dat la intrebarea anterioara pusa de tine si stearsa+adaug alte mentiuni)
,, Ar trebui ca inainte sa va incepeti viata sexuala sa aveti macar un minim de cunostinte in ceea ce priveste relatiile intime, ce presupune si riscurile ei. Trebuie sa fim responsabili!
Da. Exista sansa sa ramana insarcinata. Sunt femei care raman insarcinate si cu sansa de 0.1%.
Din ce ai scris tu reiese ca ati facut-o neprotejat.
Iti recomand tie si partenerei urmatorul lucru:
In cazul in care vreti sa o faceti neprotejat, ar fi bine sa folositi macar o metoda contraceptiva cum ar fi prezervativul pentru a evita o sarcina si bolile cu transmitere sexuala.
Recomand sa mearga prietenei tale la un consult ginecologic inainte pentru a vedea ce metoda contraceptiva i se potriveste prietenei tale pe langa utilizarea prezervativului si o poate folosi atat cand nu folosesti prezervativul cat si cand il folosesti (prezervativul) (ar fi dubla protectie impotriva unei sarcini si va protejeaza si de bolile cu transmitere sexuala prezervativul).
Cel mai bine ar fi ca inainte sa o mai faceti sa va faceti amandoi analize. In cazul in care nu stiai daca intretii relatii sexuale neprotejate poti sa iei boli cu transmitere sexuala inclusiv HPV, atat tu cand si partenera ta.
Personal mie mi se pare ca sunteti prea mici pentru a incepe viata sexuala. La varsta aceasta nu sunteti pregatiti nici din punct de vedere fizic(corpurile voastre nu sunt dezvoltate in totalitate) si nici psihic.
P.S: Prietena ta sa nu ia dupa ureche anticoncepționale. Trebuie sa mearga la ginecolog pentru analize si sa vada ce metoda contraceptiva poate folosi in functie de varsta si rezultatul analizelor.
De asemenea, cred ca ar trebui sa mergeti amandoi la ginecolog ca sa fiti informati ce presupune relatiile intime si riscurile ei. Sa va pregatiti intrebarile din timp(le notati din timp pe ceva), asa ati castiga timp voi pentru a pune medicului ginecolog cat mai multe intrebari. "
Daca in cazul in care sa spunem ar fi ramas insarcinata, ce vina ar avea acel copil? Este cel mai nevinovat. Trebuie sa fim responsabili de actiunile noastre.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptiva aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%, dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini. De dinainte sa ne incepem viata sexuala trebuie sa ne gandim la consecinte si riscuri.

| BogdanDumi explică (pentru elemonis):

Buna, pentru un motiv sau altul mi-au sters o cei de la TPU cred, nu eu, si multumesc pentru sfaturi!

| elemonis a răspuns (pentru BogdanDumi):

Am inteles!
Multumesc pentru informatie.
Toate cele bune.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt sanse sa ramana.
Altadata, informati-va despre asemenea situatii si sa o faceti protejat. La varsta asta, nu ma mira, ca nu sunteti maturi, cel putin informativ. Sexul este pentru oameni mari, nu pentru copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca ti-ai inceput tu viata sexuala la 13 anisori.
Imaginatia ta este destul de "evoluata", dar mai ai pana acolo. Intai sa-ti creasca si tie un penis, ca la 13 anisori ai doar un cuc in pantaloni si mai vorbim peste vreo 4-5 ani, cand mai cresti!

| BogdanDumi explică (pentru Violleta2022):

Nu vad de ce as mintii cu asa ceva dar ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BogdanDumi):

Pentru ca la 13 ani nu ai inca un penis si nici sperma, nepund sustine o partida sexuala doar un cuculet cu care urinezi. Practic un cuc sculat ni-i suficient pentru a sustine o partida sexuala!
La anisorii astia apar fanteziile sexuale, dar inca esti departe de realitate si de momentul cand ai putea incepe viata sexuala.

| BogdanDumi explică (pentru Violleta2022):

Daca nu credeti nu e problema mea. Zi buna!

| georgica1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai da raspunsuri eronate, am avut sperma de la 12 ani si iti garantez ca si aveam cu ce

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgica1994):

Nu mai tii tu minte georgica, dar abia pe la 13-14 ani apare sperma. Un cuc sculat, nu inseamna ca este si apt sa produca sperma, inainte de pubertate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramana gravida. Ce puteti face? Altadata sa nu mai faceti sex neprotejat.

| Goete a răspuns:

Bineinteles ca sanse sunt.
Nu vei intra in cartea recordurilor cu aceasta varsta

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Buna!
Sunt sanse mari sa ramana insarcinata...
Cumparati un test de sarcina.
Sau pastila de a2a zi.

| RusuRoxana379 a răspuns:

1.) Prea devreme la 13 ani să îți începi viața sexuală.
2.) Și da, poate rămâne însărcinată.