| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani si ma masturbez de 1 aproape in fiecare zi, gen o data la zi cateodata rezist si 2-3 zile.
In ultimul timp mi se scoala mai greu si am o erectie mai slaba decat o aveam inainte, m-am lasat 9 zile. Am observat niste imbunatatiri apoi m-am decis sa o mai fac o singura data, am facut-o dar cand am ejaculat am tinut capul pentru a nu lasa sperma sa iasa, a iesit putina dar nu multa, daca ma voi lasa definitiv de acest obicei prost, viata mea va reveni la normal? Gen cand o sa fac pentru prima data sex o sa mai am probleme? In timpul de 9 zile ma simteam mai energic etc.

Răspuns Câştigător
| Vasile2003 a răspuns:

E normal să te masturbezi... poate fi o problemă dacă de uiți la filmele pentru adulți, ele o sa te poată afecta. Nu e nevoie sa renunti de tot, 1-2 ori pe săptămână e ok, singurul lucru e sa nu abuzezi... părerile cu privire la masturbat sunt împărțite, acum e alegerea ta

| Musafuka21 a răspuns (pentru Vasile2003):

Pai faza e ca in decursul unui an ma masturbam doar pe filme pentru adulti... o sa iau o pauza de o luna pana imi revin cu erectia si chestii. daca o sa ma masturbez o data pe saptamana de acum in colo sau de 2 ori fara filme pentru adulti, o sa imi revin inapoi? Gen nu o sa am probleme de erectie, nu o sa am probleme la primul contact sexual?

| Musafuka21 a răspuns (pentru Vasile2003):

Si cand m-am tinut de cap sa nu iasa sperma a iesit altceva gen un lichid mai transparent fața de cum ejaculam eu... gen inainte cu 9 zile am ejaculat lichid ul alb foarte alb dar acum era transparent e ceva care ar trebui sa ma ingrijoreze?

| Admiraljoker a răspuns (pentru Musafuka21):

Nu o sa ai nici o problema la primul contact sexual dacă te masturbezi de 2, 3 ori pe zi

| Vasile2003 a răspuns (pentru Musafuka21):

Nu trebuie sa te ții de cap ca să nu iasă...ea oricum a plecat deja prin uretră, deci chiar dacă o oprești să iasă, tot o sa se scurgă pe parcurs în pantaloni. Acel lichid e lichidul preejaculator, este un lichid transparent și vâscos, eliminat prin meatul urinar din glandul penisului în timpul excitării sexuale. Acesta acționează ca un lubrifiant și neutralizator al acizilor conținuți în resturile de urină din uretră. Eliminarea acestui lichid prin uretră are loc în timpul excitării sexuale, masturbării, preludiului sau în stadiu incipient al actului sexual, înainte ca bărbatul să atingă pe deplin orgasmul și să ejaculeze spermă. Nu ai nimic de îngrijorare, e perfect normal

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Emilian65 a răspuns:

Daca reusesti sa te lasi de masturbare, vei fi cel mai fericit copil de pe pamant.

| Mayhem666 a răspuns:

14 ani mi se pare cam micut, sa nu mai mentionez ca o faceai deja de un an, deci de la 13, ceea ce e si mai micut, si in fiecare zi?
Pai asta consuma energie, deci evident ca daca nu faci asta, o sa ai mai multa energie, dar eu nu as numi asta un obicei prost, pentru ca si masturbarea are efectele sale benefice pentru corp.
Totusi, te sfatuiesc sa o faci mai rar, pentru ca daca o faci excesiv, pot aparea anumite consecinte in viitor, mai ales la varsta ta frageda.
De 2-3 ori pe saptamana ar fi ok, dar tinand cont de varsta ta, tot cred ca e mult prea devreme sa faci asta.

| Musafuka21 a răspuns (pentru Mayhem666):

M am abtinut 9 zile si am facut o iar astazi, incerc sa o fac o data la 2 saptamani. O sa am probleme cu sexul pe viitor daca o raresc?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Musafuka21):

Asta nu stiu sa-ti spun. Fiecare are un organism diferit.

| andreitmm a răspuns:

Pff cat ai scris