| Doku2002 a întrebat:

Salut.
Am 15 ani si am o problema. Atunci cand ma masturbez ejaculez foarte repede. Niste sfaturi/raspunsuri care m-ar putea ajuta sa nu mai fie asa? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de asa numita ejaculare precoce care se produce imediat dupa instalarea oricarei excitatii, indiferent de natura acesteia. Ejacularea rapida si practic necontrolata este apreciata ca fiind un fel de disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii) care se poate produce in cazul starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor adolescenti, din cauza ca NU au inceput vieta sexuala si implicit din lipsa... experientei sexuale. Se considera ca acest ''defect'' se diminueaza si dispare, NUMAI dupa trecerea unui anumit timp de la inceperea vietii sexuale si numai/doar in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase. Succesul va fi mai mare daca sexul este intretinut cu una si aceeasi persoana. Asa vei obtine experienta sexuala necesara pentru ati putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada dorita. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata, adica in farmacii medicamente sau produse/preparate care sa trateze aceasta afectiune care conform studiilor si a cercetatorilor efectuate se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel ca, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita unica si adevarata, ar putea reprezenta tratamentul adecvat fiindca chiar si numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai rabdare sa mai cresti, cu timpul excitabilitatea scade.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai masturba asa des.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Emilian65):

Daca se masturbeaza des ar trebui sa aiba o ejaculare mai tarzie, nu mai repede.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nup...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tine cont de ce a zis raz0000001, doctorandus, razvaneseros. Ca ce zice corbualbrosu sunt teorie si povestiri didactice.

| mihaicelsfant a răspuns:

Gaseste o fatawinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Ce are fata cu ejacularea rapida? Sa o insatisfaca? Masturbarea este recomandata de specialisti tocmai pentru a-ti cunoaste corpul si a face "reglarile" necesare inainte de a o face cu o fata.

| raz0000001 a răspuns:

Ține-te cat de mult poți, cu pauze când simți că ești aproape. Probabil în timp...

| Razvaneserios a răspuns:

Nu te mai uita la filme porno, incearca sa te masturbezi cu ochii inchisi si doar sa te gandesti. O sa vezi ca o sa fie mult mai greu si saca te obisnuiesti asa n o sa mai ai problema asta.