| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 15 ani si inca nu pot "scoate" capul penisului cand este sculat, cand este in stare fleasca il pot scoate fara nici un fel de problema dar cand este sculat il pot scoate jumatate sau putin mai mult ce pot face sa il scot fara nici un fel de problema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese foarte clar ca este vorba de un caz tipic al afectiunii denumite FIMOZA. Potrivit celor descrise in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau este afectat de fimoza catalogata ca "medie" probabil de gradul II. Insa gravitatea afectiunii poate fi determinata/constatata doar de catre medicul urolog in urma efectuarii unei consultatii, si pe baza observatiilor acesta va putea stabili gradul de afectare si sa-l incadreze conform urmatoarei : CLASIFICARI A FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
In cazul tau se pare ca afectiunea NU este prea severa, insa acest lucru o poate stabili doar medicul urolog, si tot el va putea stabili care poate fi cel mai adecvat mod de a actiona in vederea indepartarii afectiunii. Probabil ca se poate rezolva problema acasa prin folosirea metodei Beauge si daca da, atunci medicul iti va explica cum se procedeaza. Acceseaza si citeste urmatorul articol : http://www.i-medic.ro/......parafimoza,,Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Exercitii zilnice de decalotare in stare erecta. Cu timpul, vei putea sa-l decalotezi complet si in stare erecta.

| aXy99 a răspuns:

Probabil ai fimoza. Du-te la un doctor urolog.