| LittleRed a întrebat:

Am 16 ani, iar menstruatia mea intarzie de 5 zile. Incep sa ma panichez deoarece eu cu iubitul meu am incercat sa facem sex, dar a fost o singura penetrare dupa care a scos-o. Nu a ejaculat si exclud ideea de sarcina. Nu am greturi, nu ma dor sanii, nu mi s-a umflat burta, nu prezint aproape niciun simptom. Singurul simptom e ca ma mai doare burta uneori, dar durerile nu dureaza mai mult de un minut. E posibil sa am vreo alta boala sau chiar sunt sanse sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei la data calculata se poate datora mai multor cauze printre care se pot aminti : 1. ) O dereglare hormonala care la varsta ta se poate produce destul de des, de frecvent. 2.) Se poate datora faptului ca ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si din acest motiv ovulatia nu se produce mereu la aceeasi data si lungimea ciclului menstrual este diferit de fiecare data si din acest motiv nu se poate stabili cu certitudine/precizie momentul inceperii menstruatiei, 3. ) Neinceperea menstruatiei se datoreaza existentei unei sarcini. Probabilitatea de a se forma o sarcina in urma unui act sexual neprotejat (chiar si o singura penetrare) depind de 2 factori si anume : 1. ) Daca sexul/penetrarea se produce in PERIOADA FRTILA a ciclului menstrual si 2.) Daca partenerul NU are suficienta experienta si n-are capacitatea de a-si controla 100% procesul de ejaculare. Este suficient ca din cauza excitatiei intense aparute de regula in momentul intretinerii sexului de dezvirginare, sa "scape" chiar o cantitate infima de sperma in vaginul partenerei, care chiar in acel moment sa fie in perioada fertila a ciclului menstrual. In concluzie, probabilitatea de a se forma o sarcina poate EXISTA, DOAR daca sexul a avut loc in PERIOADA FERTILA. In concluzie tu esti singura in stare/masura sa-ti oferi raspunsul corect, deoarece tu stii in ce situatie erai in momentul respectiv. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dar cand te-a penetrat, poate a avut lichid preejaculator si acesta a dus la aparitia unei sarcini nedorite, daca ai fost in perioada fertila.

| LittleRed explică:

Mi-a venit ieri dupa amiaza, e ok laughing))