| Anonym26272 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 2 saptamani si incep oarecum sa ma panichez. De regula, menstruatia mea este neregulata, niciodata nu vine la timp. Am avut un contact sexual neprotejat insa tin sa mentionez ca nu a ejaculat si nici nu a fost o penetrare propriu-zisa deoarece nu am putut suporta. Nu am niciun simptom de sarcina, m-am documentat pe net despre acestea, am doar acele simptome premenstruale adica durere de spate, stari de dispozitie proaste, scurgeri vaginale maronii și dureri de sani. Mama mi-a zis ca m-a visat moarta si dupa afla ca sunt insarcinata. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai specificat in ce masura este dereglat ciclul menstrual. Daca au mai existat si de cate ori s-au mai produs astfel de dereglari in ultimul an.
Fiindca ai facut urmatoarea afirmatie : ''Nu am niciun simptom de sarcina, m-am documentat pe net despre acestea, am doar acele simptome premenstruale adica durere de spate, stari de dispozitie proaste, scurgeri vaginale maronii și dureri de sani.'' trebuie sa stii si mai ales sa intelegi ca semnele specifice care pot fi atribuite simptomelor premenstruale apar NUMAI in cazul in care NU s-a format si nici NU s-a instalat sarcina in uter.
In concluzie se poate presupune ca nu poti fi insarcinata si te ingrijorezi inutil, ilogic si irational. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa crezi tu ca nu a ejaculat, dar înainte de a ejacula este lichidul pre ejaculator ai uitat de el, si ăla contine spermatozoizi, pot fi si dereglari hormonale, cel mai bine mergi la un medic ginecolog te consultă si vede el ce ai, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclul de tip NEREGULAT tin sa te informez ca NU se poate vorbi niciodata de intarzieri, pentru ca ele nu exista, odata ce nu se poate calcula, estima sau aproxima data urmatorului ciclu menstrual.
In situatia ta, sexul se recomanda a fii facut NUMAI cu protectie, pentru ca nimeni nu stie cand esti in perioada fertila.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile, va fi inutil si eronat.

| Anonym26272 explică (pentru Violleta2022):

Nu am mereu ciclurile neregulate, cateodata imi vine la data normala.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!