| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani. Am inceput sa ma masturbez de la varsta de 15 ani cam o data pe zi, cateodata de 2( foarte putine ori), si cateodata la saptamana sau chiar luna. In toamna trecuta am fost inceput sa am depresie si atacuri de panica, pt care am luat ceva timp un tratament cu antidepresive. Nu a tinut mult tratamentul, doamna doctor mi-a spus sa ma las de el la 2 saptamani de la incepere deoarece eram mai bine. De atunci nu am mai avut atacuri de panica, dar problema mea e ca atunci cand incerc sa ma masturbez incep sa tremur si ma incalzesc rau si imi bate inima foarte repede(posibil stres). In momentul de fata incerc sa ma las pentru propria sanatate.
De asemenea am citit pe ceva site indian ca masturbarea excesiva duce la oboseala cronica nu neaparat din pricina somnului, elibereaza un hormon de stres si creste nivelul de zahar in sange. Eu am in familie diabet de tip 2 din partea tatalui care de obicei se activeaza la batranete si niste probleme tiroidiene(hipotiroidita autoimuna). Ultimele analize de sange mi-au fost facute acum cateva luni si totul a iesit ok.
Frica mea principala este cu oboseala si cu zaharul, si putin cu inima, care imi bate repede doar cand ma masturbez si cateodata cand ma ridic din pat, de pe scaun etc. De asemenea fac exercitii pentru muschi( flotari, abdomene, genoflexiuni, gantere) si nu ma supara inima asa rau (tin sa mentionez ca in rest sunt cam sedentar si nu prea mananc legume). Inainte sa ma mut( acum o luna) ieseam afara toata ziua cu prietenii si jucam fotbal si nu ma simteam obosit cu toate ca ma si masturbam in fiecare zi.
Daca poate cineva sa ma ajute prin a imi spune ce ar trebui sa fac ( daca sa le zic parintilor si sa incep un tratament sau ceva) as fi foarte bucuros, deoarece sunt o fire cam nelinistita si tin sa exagerez cu orice problema de sanatate.
Va multumesc!

10 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Redu masturbarea la o data pe saptamana.

| RAY a răspuns:

Faptul ca inima isi bate mai puternic este ceva normal si nu duce la nici o boala de inima, desigur ca nu-i buna masturbarea de doua ori pe zi dar de 2, 3 ori pe saptamana e ok, du-te la un doctor ca ai nevoie de consiliere ca numai te vei masturba nu te va vindeca de depresie din contra

| TearsOfBlood a răspuns (pentru RAY):

Problema mea nu este cu depresia cat este cu frica de a mi se intampla ceva din cauza masturbarii. In general sunt fericit si preocupat si nu ma simt de parca as avea depresie. Am observat ca masturbarea imi induce o stare de panica si ca in rest nu imi este frica de nimic.

| Ripley a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Masturbarea nu a omorat pe nimeni... n-o sa patesti ceva de la ea.
ideea ei insa e sa te relaxezi si sa scapi de tensiune sexuala, sa te eliberezi.De aceea nu pricepi cum pe tine te ia stresul? nu e nimeni acolo, nu trebuie sa satisfaci pe nimeni decat pe tine, nu te preseaza nimeni nu te obliga nimeni si atunci de unde stres? e foarte ciudat...

| RAY a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Fa un test ecocardiac si un test de efort

| doctorandus a răspuns:

Vracii ayurveda si homeopatii sunt mari mancatori de rahat, nu te lua dupa ei.

| seth2016 a răspuns:

E foarte bine ca faci miscare. Mai iesi si din casa si fa exercitii intr-un parc.

Sa reduci frecventa masturbarii ti s-a spus deja.

Sa stii ca cei care mananca legume au un orgasm mai puternic, care dureaza mai mult happy.

| KLLO a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu nu mai face laba deloc vracii au dreptate eliminarea spermei dupa bunul plac nu e sanatoasa de acolo si frica si atacuri de panica, in plus cred a esti virgin asta E SI MAI RAU stima ta de sine e la nivelul broastei asta creeaza un disconfort si mai mare si o frica si mai mare dac nu iti gasesti partenera renunta la laba si cel mai important nu te mai uita la porno imagini sau filme cauta pe net Your Brain on Porn, subiectii erau distrusi de filme porno si laba si avea atacuri de panica dupa 1 luna cred sau mai mult de abstinenta erau super masculi sperma este cel mai important lucru produs de organismul tau de barbat renunti zilnic la ea atunci o sa devii o fetita cu penis la fel ca marea majoritate a adolescentilor

| KLLO a răspuns (pentru KLLO):

Si inca o chestie spune le si prietenilor tai sa nu mai ejaculeze macar inainte de examene sau bac, creste performanta intelectuala si concentrarea si spune-le si altora chestia asta nu e de joaca indistria porno face miliarde de dolari de pe urma manipularii barbatior o sa mi multumesti mai tarziu

| costy0110 a răspuns:

Lasa.te de laba prietene laughing)