| erichlemny a întrebat:

Buna
am inceput sa am mici atacuri de panica: imi bate inima foarte tare si ma panichez repede
ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prima miscare absolut obligatorie este sa te adresezi medicului de familie.Acesta iti va face recomandarile necesare.

| OnuOnulică a răspuns:

Să te controlezi și să ai mai multă încredere în tine. Când îți mai vine un atac de panică gândește-te la un lucru care te face fericit.

| Oana92 a răspuns:

Sa mergi la evaluare psihologica si la terapie. Sanatate!

| SorinelF86 a răspuns:

In ce moment se declanseaza atacul de panica? faci ceva anume, te gandesti la ceva? sau asa din senin? e important sa cauti consiliere psihologica, nu e nimic grav la tine dar nu e bine nici sa stai asa, vei suferi mult daca incerci sa le ti piept si nu sti cum. vorbeste cu parintii tai sa te duca la medic, e mai usor acum decat mai tarziu

pana una alta cand simti ca ai un atac de panica respira incet cam 5 secunde inspiri 5 secunde expiri la o respiratie. atacul de panica iti creste adrenalina si iti duce prea mult oxigen la creier pentru ca e perceput ca un pericol de catre corp dar de fapt tu nu ai nevoie, sunt ceva normal senzatiile astea daca te-ai afla intro situatie de pericol, gen te intalnesti cu ursul in padure aceste reactii te ajuta sa te protejezi.

2. in timp ce respiri cum am descris mai sus, trebuie sa-ti concentrezi mintea la altceva, incearca sa gasesti obiecte cu privirea si sa le numeri dar pe sarite de ex unu obiect, 3 obiect, 6 obiect. astfel incat sa-ti indepartezi gandurile irationale

| 13teacups a răspuns:

Hei, sa ști ca si eu trec prin același lucru. Doar ca la mine este mai grav (dureri de cap, tremurat, stari de voma, leșin, febra, frisoane). Doar ca la mine este pe fond de stres, sau cand ma cert cu cineva.
S-ar putea sa fie si la tine tot pe fond emoțională.
Mie imi trece de-obicei cand sunt singura, stau linistita si încerc sa dorm, stai linistita si sub nici o forma nu te speria. Nu pățești nimic rau. Doar ca ai ceva pe suflet si te apoasa. Eu mi-am facut toate analizele si doctorii se mirau ce am si de ce mi se face rau cand toate analizele mele sunt foarte buna. Asa ca am început sa merg la cateva ședințe cu un psiholog. Crede-ma ti-ar prinde bine sa discuți cu cea mai buna prietena a ta daca nu poti cu parintii si incearca sa te duci la cabinetul școlii de psihologie si spune-i tot ce te apasă. (Si crede-ma ca daca te duci la psiholog nu esti nebuna, ai nevoie doar ca cineva sa-ti redea încrederea si sa te faca sa crezi mai mult in tine.
Sper ca te-am ajutat. ❤️❤️❤️