| tasica a întrebat:

Salut,am 19 ani si sunt student.
Am o relație de 1 an cu o colega de facultate. In luna decembrie m-am purtat un pic indiferent față de ea. Acum o saptamana mi-a spus că s-a săturat de gelozie si ca vrea o pauza de cateva zile sa se gândească daca mai continuăm. Am continuat relația dar imi pare ca e un pic distanta,nu mult, mai mereu e stresata obosita si imi spune ca ii e rau. Ma gândeam ca e din cauza sesiunii si problemelor de acasa. Aseară i-am cerut telefonul sa ma joc 3 4 minute pe el dar a spus că nu mi-l da pentru ca nu are niste conversații cu o prietena si etc...
Sincer imi da de gandit comportamentul ei. Mulțumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Cum tie iti da de gandit comportamentul ei de acum asa i-a dat de gandit si ei indiferenta ta de acum o luna, cam cum crezi ca s-a simtit ea cand a vazut ca te cam doare in tenisi de ea? Bine cu siguranta nu i-a venit, si cred ca nici acum nu si-a revenit complet din toata faza aia, e mai mult decat normal sa te tina la distanta, e normal sa nu-ti dea acces la telefonul ei, etc, e atat de normal totul pentru ca ea si-a pierdut din increderea pe care o avea in tine. Cu toate ca ati ales sa mai dati o sansa relatiei voastre asta nu inseamna ca faptele consumate s-au sters, asta nu inseamna ca ea a uitat, asta nu inseamna ca pe ea n-o mai doare, asta inseamna ca intre voi este un nod pe care l-ati legat cand ati decis sa mergi mai departe, si e deranjant pentru ca cel putin aparent tu nu contribui cu nimic pentru a-l dimuna. Sfatul meu e sa incerci sa nu-i cauti ei vina si tie scuze, vina e intotdeauna amandurora dar nu in procent egal, asa ca daca tie iti pasa de ea fa cumva si adu-o mai aproape de tine prin gesturi frumoase, nu prin gelozii. Succes!

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Te-ai purtat indiferent si acum te miri cum se poarta cu tine? Ce dilema. -_-

| RAY a răspuns:

Fetele nu dau pauza ele deja au pe altul, dar nu au tupeu sa fie sincere asa ca ele din timp isi pregatesc terenul de parasire, se foloseste de tine si intre timp vede de altul si zboara la altul, fete sincere sunt o raritate in Romania, Romania e raiul curvelor

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai tu, 19 sau 9? Cum sa-i ceri telefonul ei, sa te joci cu el? De cand ai asemenea tupeu?
Tu nu stii ca telefonul, emailul si poseta femeii, sunt de neatins?
Comportamentul ei este foarte normal, dar al tau nu-i!
Dupa ce in decembrie te-ai comportat urat cu ea, acum ai tupeul sa o controlezi?
Ma si mir ca nu ti-a dat un sut in dos pana acum, pentru ca asa ceva nu ar tolera nici o fata!

| Crackman a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuze... dar in trecut prietenei mele nu a fost greu sa imi ceara telefonul sa stea pe el. Si cand l am cerut o data am primit.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum adica telefonul nu se cere?
Adica daca vine la mine prietena mea si imi cere telefonul, eu nu-l dau ca nu se face asa ceva, sau cum?laughing
Asta n-o stiam, dar deh se pare ca, cat traiesti inveti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Nu, actegoric NU!
Respecta-i intimitatea si nu-ti baga nasul in telefonul si mesajele ei.
Ce tu nu ai teelfon?
Apoi, te-ai dus la ea sa te joci pe telefon?
Cati ani ai tu, 10?
Putina maturitate si bun simt se cere aici!
Lasa controlul si respecta-ti partnerul asa cum trebuie.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de control aici.
Am depasit de mult varsta de 10 ani.
Era vorba ca, decat sa invesc un scandal cum ca as refuza sa ii dau telefonul mai bine o las sa faca ce vrea pe el(nu ma deranjeaza).
Si nu, a cere telefonul nu inseamna ca nu ai incredere in persoana respectiva sau ca n-o respecti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Inca nu mi s-a intamplat in viata mea, ca sotul sa-mi ceara telefonul si sa-l verifice. Este un lucru foarte urat si mi s-ar parea o invadare a intimitatii si o lipsa de incredere.
Pe tine nu te-a invatat mama ta, ca-n poseta unei fete/femei nu se umbla nicidata? La fel si in email sau telefon!
Eu si sotul avem incredere unul in celalat si nu ne verificam emailurile sau telefoanele.
Este cehstied e bun simt si respect fata de partner!

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

La mine in casa s-a trait fara nimic de ascuns, cu lucrurile la vedere(si nu zic asta cum ca si eu astept aceelasi lucru la randul meu).
Parintii mei nu au avut nimic de ascuns, telefoanele au fost mereu la vedere, gentile etc(nimeni nu s-a ascuns cu nimic si nimeni nu a umblat in telefonul celuilalt etc), intelegi unde bat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Si la mine in casa totul este la vedere!
Nimeni nu ascude nimic, dar din bun simt, nimeni nu cauta in poseta sau telefonul celuilalt.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai cam asta e si ceea ce am spus eu in mesajul de mai sus.
Respect inainte de toate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca vrei sa continui relatia cu colega ta, termina cu posevitata, ca nu e propietatea ta.
Fetele doresc stabitate
Pai tu nu ai telefon, si ai cerut telefonul ei? Pe bune?
Daca iti da de gandit comportamentul ei, da-i cale libera

| Andreeush a răspuns:

Nu este frumos că iai cerut telefonul, asta înseamnă că nu îi respecti intimitatea.
Ar trebui să vorbiți, să vedeți dacă merită să mai fiți împreună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar cam trebui. De ce nu te-ai despartit de ea?

| OrdanKarris a răspuns:

Cand ea iti spune ca vrea pauza, deja a gasit pe altul. Nu e ipoteza, nu e presupunere, e real. Cand o femeie vrea pauza, are pe altcineva, si mai mult de atat, are pe acel cineva inainte de lunile noiembrie, decembrie. Daca era vorba doar de o conversatie cu o prietena, nu era o problema sa-ti dea telefonul. Ignora feminista de mai sus care spune ca poseta e de neatins. Femeile intotdeauna cauta alte relatii cand sunt deja intr-una si apoi se indigneaza cum indraznesc barbatii sa le controleze. Bine ai facut ca ai ignorat-o si ca sa iti spulber indoielile, repet si tine minte pe viitor: cand o femeie zice ca vrea pauza, inseamna ca are pe cineva iar acel cineva e in asteptare de mult mai mult timp decat iti imaginezi. Zboar-o din relatie, acum. Ii spui verde in fata, nu mai e cazul sa se mai gandeasca daca vrea sa ramana cu tine, nu mai vrei tu cu ea. Spune-i sa-si faca bagajul acum si sa iasa pe usa afara. In felul asta o iei prin surprindere si s-ar putea sa-i strici combinatiile si aluia cu care te inseala pentru ca nu va stii ce a lovit-o si va incerca sa remedieze situatia. Cea mai buna miscare e sa-i dai tu paucii acum, ferm si hotarat.

| Toteu78 a răspuns:

Nesimțit și cu tupeu de mirlan ești. Cine dracu te crezi să i ceri tel prietenei? Crezi că dacă e prietena ta îți dă cineva dreptul să o controlezi? Da ce bă? Ai cumpărat o la un tirg de vite? In cap ti l dădeam și un sut in cur dacă eram acolo. Învață intii să respecți o femeie și după să pretinzi!