| alexutza222 a întrebat:

Am 19 ani sunt in anul 1 la facultate. Pana acum nu am avut niciun iubit, nu m-am sarutat niciodata si sunt virgina.
Ideea e ca in mod constant cand un baiat se arata interesat de mine ma inchideam in carapace, ma speriam si il respingeam (chiar daca poate si mie imi era simpatic respectivul.) Apoi ma plageam ca sunt singura.
Daca nu il respingeam asa din prima incepeam sa ii gasesc tot felul de defecte. Daca cumva relatia se racea un pic ma gandeam ca nu e chiar asa de rau. Dar, cum ma baga in seama cum ma gandeam cum sa ii spun ca nu ne potrivim.
Uneori ma simt destul de intimidata in preajma barbatilor, in special daca imi plac. Eu nu am avut nici amici baieti, din pacate nu prea am socializat cu sexul opus.
Imi doresc sa depasesc problemele astea si sa am si eu o relatie normala.
1. Ce as putea face pentru a nu mai fi intimidata de barbati?
2. De ce oare resping barbatii care imi plac?
3. Desi imi doresc un iubit afectuos de ce se pare ca sunt atrasa de barbatii indisponibili?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns corect si obiectiv, vei putea primi/obtine doar in urma participarii la cateva sedinte de consiliere psihologica. Este cel mai indicat si corect mod de a fi evaluata personalitatea ta. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as incepe prin a-ti spune ca nu toate raspunsurile de aici sunt de luat in seama ci doar cele sincere, deschise si obiective. Nu e nimic neinregula cu tine, daca nu-ti place o persoana indeajuns de mult incat sa poti trece peste aceste "piedici" pe care le ai. Sunt sigur ca vei gasi baiatul potrivit la momentul potrivit si nu va fi nevoie sa te schimbi pentru nimeni, asta se intampla de la sine si o data cu trecerea anilor cu totii o facem. happy

| Camuflaj2017x a răspuns:

Ia-ti un peste, si 2-3 saptamani ori sa iti fie mai greu, dupa sigur toata viata nu iti va mai fi rusine de barbati.

| NicolaeAndi a răspuns:

1. Nimic
2. Ești proastă și sălbatică și probabil o să mori virgină dacă nu te fu*ți curând.
3. Ai personalitate de cu*rvă.

| NVAndrei a răspuns:

Wow! Nu credeam ca mai exista fete ca tine. Parca esti varianta mea feminina big grin. Am aceleasi "probleme" si pur si simplu nu stiu ce sa fac. M-am obisnuit asa si nu ma mai deranjeaza, ma simt mult mai OK singur. Sau cel putin asa imi place sa cred...
O sa gasesti un baiat care probabil iti va semana si iti va intelege felul de a fii. Nu te schimba, iubirea se bazeaza pe acceptare, daca te schimbi pentru a fii placuta nu e chiar OK.
Mi-as dori sa intalnesc o fata ca tine si te asigur ca multi alti baieti si-ar dori asta. Doar ai rabdare big grin.
Cea mai frumoasa parte este ca nu stii cand vei intalni acea persoana.

| Plesca_Nelu_1951 a răspuns:

Atat la barbati cat si la femei intai se cauta calitatile. Daca le gasesti, etaleaza-ti si tu calitatile astfel incat sa fiti inseparabili. Dapa vreo 50 ani o sa descoperi de defectele. Nimeni nu e perfect si compromisul face parte din viata noastra dar nu si compromiterea. Succes!