| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! Am 20 de ani, sunt băiat și am o mica problema cu viața sexuală. Spun "mica", fiindcă știu sigur ca nu e chiar așa cum se prezintă. In fine, sa trec la subiect. Nu am făcut sex niciodată, am avut doua iubite, dar pur și simplu nu am prezentat nicio urma de excitație in prezenta lor. Obișnuiam sa ma masturbez, folosind materialele care ne sunt la cel mai îndemâna in ziua de azi, și anume...filmele porno. In a doua mea relație, pe care am avut-o cu cea mai buna prietena, am făcut mai multe decât in prima relație. De la a face sex oral, pana la a primi sex oral(dacă m-am exprimat bine). Însă, fosta mea, îmi tot spunea ca, fostul ei iubit (acesta fiind primul), avea erecție mult mai mare și ejacula destul de repede. Chestia asta m-a făcut puțin sa stau pe gânduri, și, dintr-o anumită perioada, in care am început sa ne certam, când era vorba sa spun ceva mai aprins, îmi tot reproșa indirect și direct ca, am o problema și nu știe pana la urma ce sa facem. Din cauza asta chiar cred ca începuse sa fie foarte rece cu mine si orice făceam, spunea ca sunt imatur și ca nu fac bine ce făceam. Avea chiar impresia ca sunt impotent, ceea ce nu e adevarat și știu asta sigur, din urma autosatisfacerii mele, dovada ca erecția mea putea fi una foarte buna. La un moment dat, deja devenise stresant și parca orice făceam cu ea, făceam forțat, ca sa îmi demonstrez ca pot sa mențin activități sexuale. Odată, când ne-am certat, mi-a spus fix așa: "măcar el ma făcea sa ma simt bine". Asta mi-a cam pus capac, plus ca deja începusem dinainte sa am tot mai mult probleme cu erecția. Simteam ca sunt impotent, simteam ca nu sunt capabil de nimic și știu sigur ca totul pleacă de la creier și nu de la fizic. Ma tot întrebam oare, dacă problema aceasta se datorează faptului și ca nu am făcut sex niciodată și ma gândeam ca prima data când o fac, sa iau o pastila care sa ma ajute la menținerea erecției, ca un avânt, ca sa zic așa, iar apoi o sa-mi revin. Sunt o persoana sănătoasă, cu o imunitate ridicată și am un fizic care arată sănătos și am făcut sport și fac și sala (bine, țin sa menționez ca in perioada in care eram cu ea, nu făceam deloc și slabisem, ma simteam puțin inferior din cauza asta, pentru ca doar munceam și eram stresat și obosit).
Sunt o persoana care a avut întotdeauna stima de sine puțin scăzută, asta probabil din cauza educației. Dar, acum nu mai sunt ca înainte, mi-am mai revenit...cu toate ca încă sunt puțin anxios. Știu foarte bine sa ma fac observat și respectat și mereu mi-a spus ca i-a placut asta la mine...mai puțin la sfârșitul relației, când eram cumva "la pământ". In general stima mea de sine e ridicată, dar uneori oscilează, mai ales când e vorba de sexualitate. Pun prea mult la suflet sau gândesc prea mult. Îmi revin după despărțiri și știu întotdeauna ca evoluez și pot deveni cea mai buna versiune a mea. Problema e ca, cealaltă persoana nu știe asta și se gândește ca probabil sunt un pămpălău. In fine, vorbesc prea mult.
Vreau sa va rog sa ma ajutați, cei care au experiența, sau, cei care chiar au studii legate de sexologie, sa-mi spună dacă chestia asta cu erecția se rezolva, după primul contact sexual sau dacă contează și persoana de lângă mine. Mulțumesc frumos!

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Problema sexului la tine se va rezolva in bine daca ai langa tine o fata care sa te iubeasca asa cum esti tu.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu am înțeles exact ce problema ai cu erectia? Nu se întărește suficient sau nu tine prea mult?

| PleşaMihai21 explică (pentru Emma30555):

Mersi ca mi ai citit întrebarea. Problema e ca nu se întărește suficient. Și, de ceva timp nici când sunt singur

| Emma30555 a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Poate nu te relaxezi suficient sau poate o fi vreo problema minora care se poate rezolva dacă mergi la un control la un doctor

| PleşaMihai21 explică (pentru Emma30555):

Da, mereu am stat nu ai cu gândul la erecție și la faptul ca nu o pot satisface. La mine nici nu ma mai gândeam, nu ma mai interesa. Și in ultimul timp nici nu vreau sa mi mai fac filme, pur și simplu creierul meu dă tot ce înseamnă tentație, afara din minte

| LimitBreaker a răspuns:

E mai complicat, mai ales ca mai jos ai zis ca acum nu se mai intareste nici cand esti sigur. Ai dat multe detalii dar parca tot mai era nevoie. De exemplu: cand vezi o fata de care-ti placa sau te gandesti la o fata de care-ti place, sau si mai exact, ai momente cand simti ca se intareste la maxim?
E posibil sa nu ai erectie completa de la stres, oboseala sau din cauza ca iti e frica, poate nu reusesti sa te ridici la nivelul asteptarilor sau ai alte frici in subconstient.
Poate nu te simti dorit de prietena cu care esti si nu simti ca e persoana potrivita, ca nu esti apreciat asa cum ti-ai fi dorit sau cum consideri ca meriti.
Ea probabil se simte nedorita si jignita de faptul ca nu te simti destul de excitat cand esti cu ea si asta e posibil sa o deranjeze, chiar daca nu zice asta.
Daca zici ca e prietena ta cea mai buna e si mai aiurea ca e posibil sa se fi stricat si prietenia o data cu relatia.
Daca nu consideri ca astea ar fi problemele, iti recomand sa mergi la un control. Nu are de ce sa-ti fie rusine. E posibil sa fie ceva banal care se rezolva usor. In general cand nu se scoala e de la circulatia sangelui, stres, oboseala. Viagra de exemplu forteaza circulatia sangelui dar eu zic ca nu are rost sa dai banii pe asa ceva si mai bine afli daca ai sau nu o problema sau e doar mental.
Ai momente cand esti singur in care simti ca se ridica la maxim? Daca da, atunci e problema mentala, de la stres sau altele si or sa dispara in timp. Poate nu e persoana potrivita cu care vrei sa iti incepi viata sexuala.
In cel mai rau caz, daca simti ca tot ai probleme si nu ti se ridica mai deloc nici acum nici in trecut (fie singur sau cu cineva) atunci ar fi okay sa faci un control ca sa fi sigur.

| PleşaMihai21 explică (pentru LimitBreaker):

Da, deci, am uitat sa Menționez faptul ca nu mai sunt împreuna cu ea de aproape doua luni. Eu doar am gândit o ca nu mai sunt cu ea, dar greșeala mea, nu am concretizat. In fine, deci mintea mea e cam complicata, ma cam judec singur, și, poate vi se pare ciudat, dar uneori parca mintea mea ma descurajează, gen "dacă nu ți s-a sculat atunci când a trebuit, acum de ce sa se scoale?" Înțelegeți? Ma refer acum la vreun moment in care văd vreo femeie care arat bine. E ceva gen "n-are rost sa se scoale", dar nu e cu intenție, e un blocaj. Ma gândesc ca e și proaspăta despărțirea asta, și poate am sa mi revin. Dar da, trebuie neaparat sa merg la un control. Iar prietenia cu ea...da, s-a stricat, dar simt cumva ca ma pot împrieteni cu ea foarte repede, și sa devin și intim cu ea, dar momentan nu vreau sa mai țin legătura cu ea. După despărțire m-a chemat afara, dar părea sa fi făcut o in ras, și am refuzat, după care m-a blocat, și după ceva timp a început sa mi dea mesaje. In fine, m-am lungit o prea mult? Dar am spus exact cum s-a întâmplat, ca sa știți cum sta treaba

| LimitBreaker a răspuns (pentru PleşaMihai21):

E okay daca "te lungesti prea mult". Asta arata ca iti pasa si vrei ca lumea sa te inteleaga mai bine prin ce treci. Nu prea e placut atunci cand sti ca e ceva care tu consideri neregula si sunt altii care-ti spun "eu asta n-am mai patit".
Uneori ne crimticam poate prea mult si ne descurajam singuri. E clar ca tu aveai alte ganduri cand ai vrut sa-ti incepi viata sexuala dar probabil frica sau obsesia de a fi cat mai bun te-a descurajat si nu te-ai putut bucura de moment.
Faza cu "n-are rost sa se scoale" de obicei e de la dezamagirea pe care o simti cu tot ce s-a intamplat pana acum. Chiar daca e bine sa mergi si la un control eu zic ca ce simti e mai mult de la stres, oboseala si frica.
Probabil ea nu era persoana potrivita sau poate la tine nu era momentul potrivit. Poate te grabeai sa scapi de eticheta aceea de "virgin" cat mai repede si nu ti-a mai pasat de persoana, cat de mult iti place de ea ca iubita, cat de mult iti doresti sa fie ea prima.
Chiar daca esti baiat asta nu inseamna ca nu ai sentimente si ca o poti face cu oricine si oricand. In filme totul e simplu si usor, mai ales daca esti barbat, dar in realitate nu e chiar asa, mai ales daca esti la inceput.
Incearca sa-ti gasesti timp pentru tine, sa-ti revii, sa nu te mai grabesti si sa intelegi ca toti oamenii sunt diferiti, dar asta nu inseamna ca diferentele alea e slabiciunea noastra.
Poti gasi carti sau clipuri video pe net care or sa te ajute sa ai mai multa incredere in tine. Incear ca sa nu te schimbi ca sa fi pe placul altora, ci incear ca sa lucrezi la slabiciunile tale. Gandeste-te daca ai fi tu fata ce ai schimba ca sa fi multumit de tine, ca sa vrei o relatie cu tine.
In general fetele sunt atrase de increderea pe care o ai in tine dar si pe tine o sa te ajute in general acea incredere.
Eu dupa o despartire cu o fata care o iubeam mult nu am mai avut chef de nimic deci e de inteles sa fi afectat.
Afla ce-ti doresti tu de la o fata, de la viata sau cel mai important de la tine si ia o pauza ca sa "te regasesti" ca sa zic asa.
Nu uita ca e normal sa ai sentimente mixte, sa nu ai chef de nimic pana simti ca te-ai vindecat psihic.

| PleşaMihai21 explică (pentru LimitBreaker):

Îți mulțumesc din suflet pentru răspunsul tău, și ca ți-ai luat din timp ca sa o faci. Am sa-mi ofer timp, și am sa mai lucrez puțin la persoana mea, pentru ca in mare parte și eu sunt de vină.