| laudima22 a întrebat:

De ieri când am mers la toaletă, simțeam că vreau sa fac dar nu puteam, mă tot forțam dar nimic, până la urmă am făcut tare și gros. Ce înseamnă asta, deci îmi venea dar nu puteam absolut deloc sa fac, mă tot forțam și nimic. nu ieșea sub nicio formă, forțat a ieșit până la urmă, de la ce oare să fie? Eu înainte mâncăm multe dulciuri, sucuri etc. carbohidrați. acum de 2 luni și ceva nu mai mănânc așa, asta sa fie problema? M am lăsat așa deodată, văzusem că nu îmi fac bine, slăbeam mult. Și nici nu eram ok fizic. Mai mănânc și acum dar le mănânc rar. Asta sa fie problema cu constipația asta! Nu mai mi s-a întâmplat niciodată, adică făceam tare dar ieșea imediat nu să mă forțez. M am speriat puțin. A doua zi am făcut tot la fel, dar parca nu a fost așa de forțat, dar tot la fel de tare. Ce se întâmplă. Eu nu prea mănânc ciorbe sincer sa fiu, sa fie și asta problema? Și apoi după simțeam o usturime când eram la toaletă, și la început, și când terminam. Nu știu mai exact cum se numește toată treaba asta, dar ale legătură cumva cu scaun? Știam că un scaun e de 3 ori pe săptămână, acum nu știu ce să zic. Aștept păreri, cine a întâmpinat așa ceva. Mie unul până la 23 ani nu mai mi s-a mai întâmplat niciodată. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla cand mananci mancaruri care fac constipatie.
Nu degeaba, masa de pranz este mai diversificata, din cel putin 3 feluri.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu suferi de CONSTIPATIE fiindca nu mai mananci fibra si nu te hidratezi cum trebuie.

Introdu in hrana ta zilnica supele si ciorbele cu legume si vei vedea cum ti se regleaza scaunul, venind zilnic, asa cum este normal si sanatos.

Nu uita sa bei si 2 litri de apa pe zi, ca sa si temperatura ridicata duce la deshidratarea corpului si complica scaunele pentru cei cu constipatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ciorba ci fibra.

| laudima22 explică (pentru sadrian46):

Detaliază te rog

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai la tine în intetunul gros niște bațiluși. Toată lumea are, ceva mai mulți ca toate celuele din corp. Caca este produsul lor. Ca să fie mulțumiți, să trăiască și ei bine, an nevoie de fibre, de celuloză pe care o găsești în salate, fruncte, etc. Cînd o mistuie iese un produs cae poate fi eliminat ușor prin mișcările mațului. Deci, fibre de celuloză. Nu numai, mâncare echilibrată, de toate pentru toți. Și iaurt, kefir, varză murată ca să se întâmple acolo și procese de fermentație, nu numai de putrefacție.

| dullcat a răspuns:

Daca nu mananci fructe zilnic vei tot avea probleme cu constipatia.Ciorbele sunt si ele importante in alimentatie.

De citit: https://www.dr-enachescu.ro/constipatia-regim-alimentar/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma fibre. Ovaz, faina de seminte de in, târâte psyliumm, fasole neagră, linte. Dimineața faci terci de ovaz cu apa călduță, cam 100g de ovaz dimineața lași sa formeze ca o pasta consistentă și îl mănânci cald. Reduci carnea din dieta, poți sa mănânci peste in schimb, ton. Și seara când te opresti din a mânca pana a doua zi când te trezești dimineața pentru a mânca sa fie cel puțin 10-12 ore pauza. Nu mânca 3 mese pe zi, mănâncă mai multe mese bogate in fibre, puțin câte puțin. Nu încerca sa bagi 600g-800g de mâncare din prima la masa + creste aportul de lichide. Ar trebui sa faci câte un scaun pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pentru o viata sanatoasa consumati zilnic minimum doi litri de lichide"... nu degeaba se repeta zilnic acest mesaj in mass- media - Guvernul Romaniei ne vrea hidratati si neconstipatilaughing

| Sistemulxxl a răspuns:

Cata apa bei si cate legume mananci. Ciorba/supa?