| marianchelu a întrebat:

Salut! Am 57 de ani si ma masturbez in fiecare zi. Fiecare zi este o provocare pentru mine si nu stiu ce sa mai fac ca sa ma opresc. Rog seriozitate si dau funda!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee, mai bucura-te cat inca se scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

ASta este deja onanie si nu te mai poti vindeca de asa ceva, odata ce toata viata doar asta ai facut.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| anonim3248 a răspuns:

Ceva te dă de gol că nu ai mai mult de 14 - 15 ani, cuvintele astea - dau funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, în primul şi primul rând este foarte bine că ai conştientizat că există o problemă.

În al doilea rând, de multe ori masturbarea nu este decât o satisfacere distructivă a unor nevoi personale neîmplinite. Îţi poţi da seama din împrejurări care este acea nevoie neîmplinită, de ex:
1. Mă masturbez când sunt plictisit, după ce am lucrat prea mult la calculator fără să iau pauze, am citit prea mult etc. -> Nevoia de a face ceva ce te ţine în suspans (adrenalină)
2. Mă masturbez când mă simt singur -> Nevoia de a relaţiona cu cineva (oxitocină)
3. Mă masturbez când sunt trist, deprimat etc -> Nevoia de a-mi schimba starea de spirit (serotonină)
Şi mai sunt şi altele, ţi-am oferit doar câteva exemple ca să înţelegi despre ce este vorba.
Pentru fiecare dintre aceste nevoi există moduri constructive de a satisface:
1. Pentru plictiseală -> Încearcă ceva nou, fă nişte mişcare fizică, mergi într-un loc în care nu ai mai fost, fă un duş cu apă rece etc.
2. Pentru nevoie de relaţionare / comunicare -> Ieşi cu prietenii în oraş, vorbeşte cu cineva cu care nu ai mai vorbit de mult, petrece mai mult timp cu familia etc.
3. Pentru a scăpa de deprimare -> Aici depinde de context şi în principal de modul în care percepi tu lucrurile.

În al treilea rând: este foarte important să nu te expui. Dacă ai reviste sau ilustraţii pornografice poţi începe prin a scăpa de ele. Dacă vizionezi filme pornografice online, poţi începe prin a reduce timpul pe care îl petreci vizionându-le, poţi chiar să instalezi nişte filtre care să te împiedice să le vizionezi. Există mai multe programe în acest sens: Adguard, Qustodio etc. (nu sunt gratis ce-i drept).

În al patrulea rând (acest pas este opţional, dar chiar îţi recomand să faci asta): Caută un partener de responsabilizare, adică pe cineva cu care poţi să vorbeşti despre această problemă a ta. Poate fi vorba despre soţ, soţie, vreun copil, un vecin, părinţi, prieteni etc. Cineva în care ai încredere şi care te înţelege. La intervale regulate de timp poţi povesti cu el care mai este situaţia: câte căderi ai mai avut, ce nu a mers bine, ce crezi că se poate îmbunătăţi etc. După cum ziceam, acest pas este opţional, deşi îţi recomand să îl ai în vedere.

În al cincilea rând: să ştii că nu vei reuşi să scapi de această dependenţă dintr-o dată. Va trebui să scapi de ea treptat: în prima lună încerci să te masturbezi o dată la două zile, apoi a doua lună o dată la patru zile şi aşa mai departe.

În al şaselea rând (şi poate cel mai important pas): Cere ajutor divin. Să NU (şi subliniez acest "NU") crezi că dacă ai săvârşit acest păcat, Dumnezeu nu te iartă. FALS! Te poţi întoarce oricând la El şi să-ţi ceri iertare. Sau să-I ceri ajutorul. Chiar dacă nu îţi răspunde în mod direct, nici nu ai idee câtă demersuri face (de ex. îţi trimite persoane în viaţa ta care te pot ajuta de această problemă) pentru ca tu să scapi de această dependenţă. Atâta că totul depinde de tine. Nu poate interveni în liberul tău arbitru. Din nou, cultivarea relaţiei cu Dumnezeu este un pas extrem de important.

Cam atât am avut să-ţi zic. Deja m-am lungit prea mult. Dacă vrei îţi pot trimite în privat un curs în limba română care se ocupă exact cu partea asta de dependenţă de sex / masturbare. Pe mine m-a învăţat destul de multe chestii. Ţi-l dau cu mare drag. Să-mi zici dacă doreşti.

Sper că te-au ajutat paşii de mai sus. O seară faină!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Astfel de dependenta (adictie) nu exista. Adica nu exista in DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10 si ICD-11.