| Phenths a întrebat:

Am apelat si eu la voi; am auzit de la prieteni. Am o problema legata de mine si prietena mea.Eu am 19 ani. Ea are 16. Avem impreuna 8 luni si jumatate.Ne intelegem foarte bine, ne iubim chiar pot sa admit.Am vorbit despre orice si nu ne ferim sa vorbim de ce ne deranjeaza, pareri, in fine.Am ajuns la partea cu problema.Eu am adus in discutie subiectul in a incepe viata sexuala in relatie.Am vorbit, am lamurit cum stau lucrurile.Raspunsul ei fiind -citez- "vreau sa profit de copilarie". O alta problema este ca si eu sunt virgin(da la varsta asta? ai mai ma lasi? da sunt. asta este). Nu sunt genul de baiat care, cum sa ma exprim mai bine.care nu prea a profitat de "viata". Prin asta ce vreau sa spun este ca nu e faza ca nu am putut sau ca la infatisare arat rau etc. Am un aspect fizic placut, in fine nu ma laud acum(ideea este ca sunt multumit de mine) si mentalitatea nu o am de "om cu doua fete" prin asta spun ca am cautat o relatie de durata, de intelegere reciproca, sa am un umar pe care sa ma pot sprijini si poate chiar sa ajung si mai departe.Ideea este ca nu am vrut cu orice fata, vreau cu,, acea fata,, speciala. Eu cred ca este un pas foarte important si nu doar ceva de satisfacere a propriilor placeri.(da sunt baiat ). vreau ca prin acest lucru eu si ea sa trecem la urmatorul pas.la acel pas in care devenim "acel intreg" "toti suntem jumatati care cauta jumatatea pentru a forma acel intreg". Intr-un fel pentru un baiat a fi virgin la varsta asta nu prea e de laudat. e de ascuns. te faci de ras rau de tot... Timid sunt doar intr-o oarecare masura nu este vorba despre asta.Simtit sunt, stiu sa pun nevoile altcuiva inaintea nevoilor mele.Am cam deviat, imi cer scuze pentru asta.Revenind,ideea este ca as vrea sa fac acest pas cu ea.pana la urma nu stiu ce sa fac.nu ma iubeste? nu are incredere in mine? mai trebuie sa treaca timp? nu i-am demonstrat indeajuns? poate am spus prea mult?, mai mult decat trebuia? Totusi ea este o "copila". vreau prea mult? sunt egoist?

Daca cineva ma poate ajuta, as fi recunoscator.Rog seriozitate daca se poate.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea este prea mica pentru sex. Nu este suficient de matura psihic si emotional, asta ti-a spus. In plus, sunt sigura ca stii ca inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate pentru fete creste de 9 ori riscul de cancer de col uterin. Nu inteleg, daca o iubesti asa cum spui, de ce vrei s-o expui la asa ceva. De ce nu poti astepta inca un an si ceva? Sexul e mai important decat starea de sanatate a partenerei tale, decat viitorul ei? daca raspunsul este da, poate ar trebui sa mai reflectezi la sentimentele pe care le ai pentru ea. Nu esti egoist, esti pur si simplu absurd. Sexul acum ar insemna pentru ea consult din 6 in 6 luni la ginecolog toata viata, investigatii dureroase, invazive, periculoase, mereu. Teama vesnica ca data viitoare isi va gasi o leziune. Riscul sa fie nevoita sa se opereze de col inainte de a avea copii si a-si compromite sansa de a-i mai avea vreodata. Si cu toate astea, tie ti se pare ca nu te iubeste fiindca nu isi sacrifica viitorul pentru tine? Scuza-ma, dar nu te inteleg deloc.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Din nou Mayhem îi dă tare cu subiect şi predicat. Pe cât punem pariu că o să se găsească anonimi frustraţi să spună că Mayhem e tot contul meu?laughing În fine, am deviat.
Revenind la întrebarea ta, legal şi fiziologic de la 16 ani încolo, pentru fete e ok să-şi înceapă viaţa sexuală.
8 luni şi ceva e o perioadă mai mult decât decentă.
La toate întrebările de genul am condamnat categoric ţinerea inactivă a partenerului mai mult de 12 luni pe alte motive în afară de cel medical (care aici se exclude din start).
"nu ma iubeste?" - Asta ştie numai ea.
"nu are incredere in mine?" - Nu e evident? Normal că nu are încredere în tine!
"mai trebuie sa treaca timp?" - Poate că da, deşi e foarte probabil să mai treacă foarte mult timp şi nu cred că se merită.
"nu i-am demonstrat indeajuns?" - Nu ştiu ce să-ţi zic dar cred că mai degrabă nu a procesat ea îndeajuns. Asta cu demonstratul e foarte relativă pentru că depinde de la individ la individ cum receptează demonstraţiile de iubire.
"Totusi ea este o ''copila''. vreau prea mult? sunt egoist?" - Nu, nu eşti egoist. Asta se poate "citi printre rânduri". E posibil că ea să se simtă încă o copilă dar tu nu vrei prea mult ci vrei ceea ce este normal într-o relaţie stabilă, bazată pe sentimente şi care se vrea a fi de lungă durată.
Mai era unul pe-aici care tot aşa a aşteptat-o pe una 4 ani (de la vârsta ei de 15 până la 19) şi pân' a ajuns el la 21. Şi... el a rămas virgin, ea l-a părăsit pentru că s-a plictisit şi s-a culcat cu altul la 3 săptămâni de la despărţire. Eh? Cum sună un astfel de episod?
Dacă tot vrei să fie acel moment atât de special (deşi, din experienţă îţi spun că prima dată nu e deloc fain ci mai degrabă stânjenitor şi naşpa - pentru ambii parteneri) atunci caută o fată disponibilă şi nu una care te ţine pân' ce-ai să mergi pe testicule.
În altă ordine de idei, nu consider că o presezi ci ai un ritm normal de aducere în discuţie a subiectului, ritm pe care eu te sfătuiesc să-l menţii.
Cât să mai stai? Eu în locul tău aş mai sta maxim 3 luni, după care aş căuta să-mi trăiesc viaţa în altă parte.
Poate e vina ta că ai luat-o de prea mică, poate-i vina ei că nu e suficient de matură şi că e egocentristă şi-şi bate joc de fiziologia ta,... nu mai contează. Ideea e că lângă ea s-ar putea să ai şanse mici chiar să te simţi împlinit.
Faci ce vrei, doar să nu regreţi şi să constaţi c-ai pierdut timpul de pomană.
Noroc.

| TąNyą a răspuns:

Probabil nu e încă pregătită mai aşteaptă, dar mai discută cu ea despre asta. aşa vă obişnuiţi amândoi. N-o grăbi după va crede că ai stat după ea atâta timp doar pentru sex. De iubit te iubeşte laughing cred, dar mai lasă să treacă timpu' eu cel mai mult cred că nu e pregătită n-ai spus prea mult şi nu, nu eşti egoist. În orice relaţie după o perioadă de timp se va deschide subiectul acesta deci nu eşti nici egoist şi nici nu vrei prea mult mai ales că mai aveţi 4 luni şi faceţi un an.

Mulţi înainte.

Felicitări pentru comportamentul tău tongue

T.

| NickiMinaj a răspuns:

Depinde de tine si de ce inseamna ea pentru tine... daca tu chiar o iubesti, restul cade in plan secund( nu sariti sa aruncati cu rosii, stiti ca am dreptate, stiti ca ati facut si voi macar o data lucruri de nici-nu-va-vine-a-crede pentru cineva).
Nimeni nu poate stii cum vor decurge lucrurile, poate se va intampla peste o saptamana, poate peste 6 luni, poate niciodata.
Doar tu stii daca merita sau nu : ea si relatia asta.

| Irinna a răspuns:

Pai daca ea inca nu este pregatita se pare ca trebuie sa o mai astepti, ma bucur ca va intelege`ti bine si ca vorbiti deschis despre orice.
Are 16 ani si inca vrea sa mai fie copil, asta nu inseamna ca nu are incredere in tine sau ca nu te iubeste(daca nu te iubea sau nu avea incredere in tine, nu cred ca vorbea`ti asa deschis si toate cele).
Dupa cum spui vrei sa o faci cu "acea fata". daca crezi ca ea este, cred ca merita sa astepti pana se simte ea pregatita(va aprecia asta).

| Shery a răspuns:

Pentru toti baietii de aici: multe fete se maturizeaza din punct de vedere sexual mai tarziu decat baietii. In plus, poate ca baiat esti vazut ca pampalau ca nu ai facut-o pana pe la 18 ani, dar ca fata esti vazuta ca o curva daca ai facut-o cam inainte de 17-18 ani. In plus, mai e si faza ca fata poate ramane gravida, si nu e tocmai placut... mai ales ca baietii nu prea isi asuma responsabilitatea.

| Shery a răspuns:

@anonim: poate m-am exprimat eu gresit, pentru ca nu ma refeream la maturitate sexuala in sens fizic... ci in sens psihic, nu ai nevoi sexuale - ca fata - pana la o anumita varsta. Cele care o fac de mici o fac pentru ca le preseaza prietenul, nu pentru ca nu mai pot sa isi tina pantalonii pe ele de dorinta...

Răspuns utilizator avertizat
| matrixismyname a răspuns:

Eu zic ca nu prea o... exciti?
Adica fi mai pasional pana mea, baiat baiat dar nu prea poti rezista mult.

| cristinuta01 a răspuns:

La 16 ani nu cred ca este preagatita si poti sa astepti cat vrei... straight face

| Mayhem_8215 a răspuns:

Alta care e copila la 16 ani dar are relatii de 1 an. Ce ti-e si cu astea... Asteapta frate, ca astepti mult si bine. Gandeste-te bine, un an e un an, e o teapa, dar daca mai stai mult, o sa regreti si mai mult. Ia-te mult dupa raspunsuri de p-aci si ajungi peste cateva luni sa intrebi : am fost cu ea un an, nu am facut sex, iar ea a pus capat relatiei pe motiv ca s-a plictisit. Ce am gresit oare?!

Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai incearca daca nu iese nimic probabil ai sa mori virgin... sfatul meu e sa o parasesti daca nu iese nimic sunt atatea fete care doresc sa isi traiasca viata. nici nu stii ce pierzi, sexul e ceva divin ceva minunat si e si o vorba " faci nu faci. vremea ^%$# trece", oricum probabil nu are incredere in tine fetele pot mirosi un "pampalau" de la distanta... asa ca fii barbat in adevaratul sens al cuvantului. cred ca dintre voi doi tu esti copilul, pot garanta ca atunci cand o sa aiba ea 19 ani o sa aiba o experienta f f f fbogata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shery fetele din punct de vedere sexual se maturizeaza mult mai repede, fi mai atenta la biologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pu** verde nu-i fi prost sara-mea are 20 si nu sa **** pentru ca tot a asteptat momente potrivite precum la mare si cine stie ce si are iubit de 2 ani pe cand eu cu 4 ani mai mic am facut-o deja este alegerea ta fi si tu cu fete de o seama nu cu... e copil si ii place sa se laude ca are un iubi mai mare si celelate sunt proaste sau chestii de genu asta oare ce ai vazut la aia sunt cu milioanele iar tu fix pe aia ai aleso eu unul mas simti prost daca as umblu cu una mai mica decat mine cu 3 ani 2 mai mere dar 3 la varsta ta hai ma las-o balta si ia-ti una de o seama pe care sa o iubi mai mult si merita si care nu-i asa mai "copil" fa ce vrei dar vei regreta anii atata tot.

| ClauZml a răspuns:

Nu stiu nik

| Phenths explică:

Astept in continuare pareri, sa pot trage o concluzie. Va multumesc! si Multumesc anticipat!