| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am avut luna trecuta o problema cu prezervatiul in timpul sexului( rupt).a luat pastila de a doua zi imediat(cam o ora).a avut ciclu dupa o saptamana.luna asta nu i-a venit.care ar fi motivele? a facut si un teste te sarcina care a iesit negativ.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca sangerarea pornita dupa trecerea a 7 zile de la administrarea pastilei sa fi reprezentat menstruatia adevarata si in acest caz pastila de a 2-a zi s-a administrat FARA ROST absolut INUTIL si in mod cu totul IRESPONSABIL deoarece este stabilit, determinat in mod stiintific ca in ultima saptamana a ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata in mod voit/intentionat in vagin. In cazul in care pastila contraceptiva s-a administrat in mod corect in perioada fertila a ciclului menstrual, atunci sangerarea pornita dupa trecerea a 7 zile a reprezentat o reactie adversa/de aparare a organismului fata de hormonii sintetici din pastila a caror cantitate mare si in surplus, au dereglat intr-un mod destul de intens activitatea hormonala normala. Probabil ca din cauza ca s-a produs o dereglare hormonala imprtanta intreaga activitate a aparatului de reproducere este perturbata si ciclul menstrual se poate prelungi pe o perioada imposibil de a fi anticipat sau prevazut. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect/valabil acesta trebuie efectuat doar dupa trecerea a minim 21 de zile fata de momentul la care a fost intretinut sexul cu pricina. Multa sanatate!

| Vladut911 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Spune-mi te rog ca sa inteleg.ii insarcinata sau nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Vladut911):

Daca nu ati intretinut contacte sexuale neprotejate ulterioar acelui sex cu probleme, teoretic se poate exclude complet posibilitatea de a exista o sarcina. Un raspuns corect si nu doar niste simple pareri/presupuneri se poate da doar daca vei preciza momentul/data exacta a respectivului act sexual fata de prima zi a ultimei menstruatii avute.

6 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Sunteti in afara oricarui pericol de sarcina nedorita in acest caz.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care ii da tot sistemul hormonal peste cap, ca atare, ciclul menstrual nu stie nimeni cand va veni si ce se va intampla in corpul fetei, pentru urmatorele 3-4 luni, pana se restabileste ovulatia si ciclul lunar.
Sa nu uitam totusi ca pasitila de a doua zi are si o marga de erorare de 2-3% si ca, la unele femei nun functioneaza.
Un test corect de sarcina se face la minim 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual, pentru a arata corect daca este sau nu insarcinata. Orice test facut inainte de acest termen va arata negativ, chiar daca este insarcinata.

| PryntzEsykhaThA a răspuns:

E gravida! Sterge nr de tel si fugi!

| Vladut911 a răspuns (pentru PryntzEsykhaThA):

Asa cum a facut si tac'tu?