| alexandruhkcjydxju a întrebat:

Am avut o relatie de 1 an cu o fata, timp in care am intretinut relatii sexuale neprotejate. Singura metoda contraceptiva pe care o foloseam era asa numitul "calendar" al femeilor. Nu prea stiu cum functioneaza, dar stia ea cand e fertila si cand nu. In zilele nepotrivite foloseam desigur prezervativul.

Am inteles de la anumiti amici ca aceasta metoda nu e una foarte sigura si ca as risca mult.
Intrebarea mea e urmatoare: a fost ea bine precisa sau e cazul sa ne facem un control? Poate unul dintre noi nu poate avea copii.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e foarte sigura pentru ca se pot intampla ovulatii spontane chiar si-n perioada cand teoretic nu e fertila. Singurul lucru de care ati putea sa va tineti e perioada de dupa ciclu, pana cam in a 12-a zi a ciclului mentstrual ar trebui s-o puteti face neprotejat fara grija

| Violleta2022 a răspuns:

Metoda calendarul nu este o metoda contraceptiva!
Se poate folosii doar de catre cuplurile stabile si cu ani de experinta si numai daca femeia are ciclul regulat, unde se poate calcula cu exactitate, perioada fertila.

Daca fata/femeia are un ciclu perfect regulat si repecta calenadrul fara abateri, atunci se poate ferii de o sarcina.
Ca sa vezi daca poate ramane isnarcinata, trebuie sa avetis ex in perioada fertila si asa probati.

| corbulalbrosu a răspuns:

In conditii foarte bine stabilite, care devin posibile fiindca exista in cazul ciclului menstrual foarte bine reglat si in cazul in care si barbatul are suficient de multa experienta sexuala, incat este in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea, in acel caz metoda de protectie contraceptiva bazata pe calendarul menstrual poate functiona destul de acceptabil. Se pare ca tinerii de acum habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa folosesti prezervativul, si daca erai prins sau parat ca ai facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani si din acest motiv in toti acei ani femeile din Romania au folosit aceasta unica metoda de protectie avuta la indemana. Trebuie sa afle ca se inseala toti cei care considera ca din acest motiv romanii NU ar mai fi intretinut sex in toti acei 23 de ani fiindca actul sexual putea fi practicat doar/numai neprotejat, sau ca romanii ar fi catadicsit sa intretina sex doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil si iar in restul timpului erau abstinenti pentru ca nu cumva femeia sa ramana insarcinata. Fiindca au fost obligati sa procedeze in modul amintit, cu toate acestea romanii au continuat sa faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea dupa ce femeile s-au informat cum sa procedeze, s-au nascut cam tot la fel de multi copii ca si inainte cand aveau acces la prezervativ si la pastile AC. De asemenea in mod sigur cei care au oferit raspunsuri, habar nu au ca si in prezent pe baza datelor statistice a reiesit ca doar 8-10% din populatia rurala foloseste prezervativ sau pastile AC. Chiar si in randul populatiei urbane procentul celor care folosesc in mod constant metode contraceptive eficiente, nu depaseste 60-65%. Este evident ca folosirea metodei contraceptive bazata pe coitul intrerupt in combinatie cu calendarul menstrual foarte regulat, presupune asumarea unui factor de risc destul de ridicat. Practicarea in continuare a metodei amintite, acum cand exista metode contraceptive foarte eficiente si accesibile ca pret, poate fi considerata pur si simplu o fapta iresponsabila ilogica si irationala.
In concluzie, in cazul vostru raspunsul cert si precis in privinta gradului vostru de fertilitate il puteti obtine doar prin analize de specialitate care sunt oferite de o spermograma in cazul tau si analize privind ovulatia in cazul partenerei tale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, metoda calendarului functioneaza.

| Andreeush a răspuns:

Asta nu e o metodă contraceptivă.
Mai există și cazuri în care poate apărea o sarcină.
Puteți merge la medic dacă vreți să faceți analize.

| bbobo22 a răspuns:

Nu inteleg de ce iti pui astfel de problema daca tu nu-ti doresti copii. Cred ca a-ti avut noroc ca nu s-a intamplat pana acum. Incearca sa fiti mai responsabile pe viitor si sa nu va mai jocati cu asta. Folositi metode contraceptive mai sigure: prezervativul sau oricare alta metoda pe care medicul ginecolog v-o recomanda.

| alexandruhkcjydxju explică (pentru bbobo22):

Nu imi doresc copii acum pentru ca am 21 de ani, dar eram curios daca chiar functioneaza metoda asta cu calendarul sau poate unul dintre noi nu poate avea copii. Chestia e ca ejaculam numai inauntru, iar asta mi-a dat de gandit.

| bbobo22 a răspuns (pentru alexandruhkcjydxju):

Functioneaza, insa nu este o metoda sigura. Stiintific vorbind sunt doar aprox 5 zile/ luna in care femeia poate ramane gravida. Dar daca nu-ti doresti inca copii, atunci gandeste-te la metode contraceptive mult mai sigure. Nu-ti irosi banii si timpul pe alte analize de care nu ai nevoie acum.