| Delusion a întrebat:

Se poate ca prietena mea să rămână însărcinată?
Am întreținut relații sexuale în ziua a 6-a a ciclului ei menstrual când încă avea scurgeri de menstruație. Ca metodă de protecție am folosit prezervativul.
Problema este faptul că prezervativul a alunecat și a rămas în interiorul vaginului ei înainte ca eu sa ejaculez. Ne-am oprit imediat cum am simțit că nu mai am prezervativul pe penis, iar ea a reușit să îl scoată imediat afară, prinzându-l de inel. Nu ejaculasem, deci în prezervativ s-ar fi putut afla doar niste lichid preejaculator. In fine, cam care are fi probabilitatea?
Să trecem la o măsură de urgență sau nu?
Un ciclu obișnuit de al ei variază între 28-33 zile. Teoretic ar mai avea cel puțin 7-8 zile până la ovulație.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care lungimea ciclului menstrual ca numarde zile a fost INTOTDEAUNA, mai mare de 28 de zile, inseamna ca OVULATIA s-a produs MEREU dupa cea de-a 14-a zi a ciclului, adica in intervalul dintre a 14-a si a 19-a zi a ciclului in functie de lungimea sa efectiva. Fiindca pana in momentul in care urma sa fie eliberat ovulul din foliculul ovarian mai erau minim 8 zile rezulta ca formarea sarcinii ar fi fost IMPOSIBILA chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin, fiindca perioada maxima de supravietuire a spermatozoizilor care ar fi ajuns in uter este de 4- 5 zile in cazurile exceptionale. Este stabilit ca spermatozoizii supravietuiesc in medie 2 zile, foarte rar 3 zile. In concluzie intr-o astfel de situatie, folosirea contraceptiei de urgenta (pastila de a 2-a zi) ar reprezenta o greseala grava sau mai bine zis o crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate!

| Delusion explică (pentru corbulalbrosu):

Am înțeles. vă mulțumesc pentru răspuns!
Da, ciclul ei menstrual a avut mereu o lungime de cel puțin 28 de zile. Ieri fiind în ziua a6-a, nu a avut nici mucus fertil, deci spermatozoizii ar fi fost uciși de aciditatea vaginului? Este asta adevărat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Delusion):

In cervix (colul uterin) exista canalul care face legatura intre vagin si uter. In timpul zilelor care nu fac parte din perioada fertila a ciclului menstrual, acest canal este blocat de catre un dop/baraj format din mucus cervical INFERTIL, care are rolul/scopul de a impiedica, de a NU permite trecerea din vagin in uter a niciunui agent patogen (bacterie, microb, virus, deci si a spermatozoizilor) care ar putea produce imbolnavirea aparatului reproducator si prin asta sa fie compromisa posibilitatea de a se realiza reproducerea. In realitate spermatozoizii reusesc sa treaca din vagin in uter DOAR in timpul perioadei fertile si NUMAI cu ajutorul MUCUSULUI CERVICAL FETIL care devine un ''vehicul'' de transport fara de care spermatozoizii NU au posibilitatea si permisiunea de a trece din vagin in uter. Acesta este adevarul....real. Sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativul a alunecat din cauza ca era mult prea mare pentru cuculetul tau. Data viitoare, cumpara masuri mult mai mici, ca sa nu mai alunece, sau sa se rupa.
Atentie, masurile prezervativelor se iau dupa grosimea panisului, nu dupa lungimea lui.

| mihai69 a răspuns:

Nu e niciun risc.

| Delusion explică (pentru mihai69):

Deci să nu ia pastila de a 2-a zi?
Știu că nu sunt chiar "bomboane" pe care le poți lua fără repercusiuni și nu vreau nici să îi dereglez organismul.
Dar decât o sarcină, mai bine pastila.

| mihai69 a răspuns (pentru Delusion):

Nici vorbă!
Liniștiți-vă!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate ramane gravida pentru ca nu era in perioada fertila.