| 67R6 a întrebat:

Salut, am descoperit recent această problemă numită fimoză, nu sunt sigur dacă este o mare problemă sau nu.
In timpul erectiei, capatul penisului meu este vizibil, dar nu foarte mult, restul este acoperit de preput, dar nu interfereaza in niciun fel cu ejacularea sau urinatul, nu simt niciun disconfort in timpul urinarii sau in general, dar simt un mic disconfort in timpul actului sexual.Insa am observat aceasta substanta numita smegma de ceva timp, si desi o curat zilnic, se mai formeaza mici cantitati, si am inteles ca asta de asemenea este o problema. Cu toate astea, am crezut ca asa este un penis normal necircumcis, cu imposibilitatea de a retracta complet preputul.Acum sunt nesigur daca asta este fimoza si daca ar trebui sa fac ceva in privinta asta? Va multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e o problema grava.Mergi la medic sa rezolvi, sa afli daca chiar asta e, si sa faci apoi o mica operatie.

| 67R6 explică (pentru dullcat):

Multumesc pentru raspuns, insa am cautat metode de a rezolva asta de unul singur, pentru ca nu am inca 18 ani si nu cred ca pot merge la un medic urolog pe cont propriu, iar alor mei nu vreau sa le zic

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu e ceva grav, dar dacă iti provoacă disconfort ar trebui sa mergi la un urolog, e păcat sa te chinui când se poate rezolva simplu cu o mica incizie ce se vindeca foarte repede.

| 67R6 explică (pentru Freya1):

Iti multumesc pentru raspuns. Imi provoaca un oarecare disconfort in timpul actului sexual, dar am auzit ca aceasta problema creste riscurile anumitor afectiuni, iar acesta este cam principalul motiv pentru care vreau sa o rezolv.Totusi, nu am inca 18 ani si nu vreau sa le zic alor mei despre asta, iar la un medic urolog cred ca trebuie mers insotit de un raspunzator legal.

| dullcat a răspuns (pentru 67R6):

Cu placere.Totusi faptul ca nu vrei sa le spui despre asta parintilor, dar faci deja sex, denota imaturitate.

| Freya1 a răspuns (pentru 67R6):

Pai poți sa le spui, sa vorbești cu tatal tău spre exemplu fiind bărbat și da, dacă e nevoie de operație sau ceva sa stie unul din ei sa te însoțească.
Dacă nu, sa aștepți pana la 18 ani.

Știu persoane ce trăiesc încă cu fimoza fără sa se fi operat deloc și nu au nimic.