| donird233 a întrebat:

Hei salut TPU! Recent am scapat de boala numita FIMOZA. Pot fara probleme acum sa imi decalotez penisul in stare flasca complet dar este o mica problema. Am o smegma pe penis. Eu ma spal in fiecare zi insa eu avand imposibilitatea sa decalotez penisul nu am putut sa fac nimic mai ales ca ma masturbez destul de des (nu excesiv). Totusi acum ca am scapat de fimoza la atingerea capului simt o durere nu foarte mare pe cap. Bine smegma este mai pe "parti" nu chiar in varf. Intrebarea mea este: Cum ma pot spala in asa fel incat sa nu ma doara glandul? Mi s-a spus ca prima data cand decalotezi complet, glandul este sensibil fiind primul contact cu aerul liber. Este adevarat? Cat tine aceasta "sensibilitate"? Si mai important: Cum pot face in asa fel incat sa pot masa partea aceea pentru a-mi curata penisul de acea smegma? Va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| PlzHelpMe a răspuns:

Nu ai ce face! Asa am fost si eu, trebuie sa infrunti durerea si sa cureti smegma aia de acolo cu degetul sau o bucata de hartie igienica, apoi sa speli cu apa si sapun, chiar daca te doare!

| donird233 explică (pentru PlzHelpMe):

Și acum te mai doare?

| PlzHelpMe a răspuns (pentru donird233):

Putin dar cu trecerea timpului nu o sa mai simti nimic

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, fmoza nu este o boala, ci o pielita pe cuc, cu care te-ai nascut.
Se pare ca nu ai reusit sa scapi de ea, daca inca ai probleme la decalotare si nu poti sa-l decalotezi acnd este in satre erecta.
te sfatuiesc sa mergi la un UROLOG pentru o evaluarea corecta a gradului de fimoza, ca sa se poate intervenii int imp util, sa-i dea voie cuculetului sa creasca, ca altfel ramai asa cu el, pana la batranete, pentru ca, pensiul creste doar pana la 16 ani.
In orice caz, smegma si sperma se curata cu multa apa calda si sapun. Dusul zilnic este obligatoriu, cat si spalarae cuculetului dimineata si seara si automat, dupa fiecare masturbare.
Da-ti interesul si spala cucul ala cum trebuie, ca-i rusinos sa stai cu crusta aia de mizerie pe el, semn ca nu stii sa te speli.
Sensibilitatea dispare odata ce penisul este curat sis e mentine tot timpul curat.

| donird233 explică (pentru Violleta2022):

De cand am decalotat prima data complet mi s-a largit acea ata si capul imi sta descoperit si in stare falsca uneori pursisimplu. Si plus de asta am un prieten care a avut fimoza de gradul 4 si nu poate decalota complet in erectie, lucru care se va rezolva in timp din cate stiu eu. Aseara am facut dus si am lasat niste apa sa curga am mai frecat putin si a disparut acea smegma. Ma dau si cu sapun si e totul gata. Uneori totusi cand am erectie am problema asta cu durerea capului deoarece imi iese singur afara cate putin si ia mereu contact cu chilotii respectiv pantalonii un lucru care creeaza acea senzatie de disconfort... ai o solutie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru donird233):

Tu tot nu poti pricepe nu?
Decalotarea usoara a capului, trebuie sa se faca cand este in erectie, nu flasca.
Apoi, fimoza de gradul 4 se rezolva numai prin interventie chirurgicala!
Spala-te cu multa apa calda si sapun, pana cureti smegma si pastreaza locul curat., facandu-ti un obicei sa iti speli cucul dimineata si seara, indiferent ca te-ai masurbat, ai ajut polutie nocturna sau doar te-ai terzit. Penisul miroase urat din cauza urinei acumulate in faldurile preputului.
Si miroase scarbos chiar, cand are sperma sau secretie (smegma), ramasa pe el si necuratata.
Daca te speli asa cum ti-am explicat, penisul tau va fi curat tot timpul, nu vor mai exista infectii si nici mirosuri neplacute.
cat priveste fimoza, merg cu tata la un UROLOG, ca-i extremd e important sa te consulte acum sis a intervina, ca sa-ti elibereze cuculetul, sa-l als sa creasca. Ca vei ajunge la 1.80m ditamai barbatul si vei avea un cuc de 10 cm si fug toate fetele/femeile de tine.

| donird233 explică (pentru Violleta2022):

Scuze eu nu m-am exprimat bine. Prietenul meu a SCAPAT DE FIMOZA prin interventie chirurgicala si tot nu poate decalota momentan decat jumatate si i s-a spus ca pana la 18 ani va reusi. Astazi m-am spalat binisor cu apa nu a mai ramas smegma pe penis insa eu cand aveam fimoza nu puteam decalota deloc si simteam o durere destul de mare. Penisul meu a crescut la 13 cm recent si cred ca este in stare buna. Dar multumesc de sfat. Momentan e prea dureros pentru sapun asa ca aleg sa dau eu manual cu degetul la o parte alaturi de apa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul cel mai corect si complet cu subiect si predicat, ti-a fost oferit de @PlzHelpMe. Atingerea repetata si din ce in ce mai intensa a pielii fine si foarte sensibile care acopera glandul cu degetele ori de cate ori se iveste ocazia si de fiecare data cand iti spelipenisul, reprezinta singura posibilitate de a scapa de acea senzatie de disconfort si durere deanjanta, neplacuta. Multa sanatate!