| victoria109biris a întrebat:

Am făcut sex neprotejat de mai multe ori în 4-5 septembrie. Nu am realizat gravitatea faptei. Credeam ca daca baiatul "are grija" e totul ok. Nu ma gandeam că exista vreo şansă să fiu însărcinată. Tâmpită gândire, ştiu. Dar nu eram atât de informată în privința asta cum sunt acum.
În data de 9 septembrie, la 4-5 zile de la actul sexual mi-a venit menstruația şi a durat o săptămână, ca în mod normal( în prima zi am luat un nurofen pentru că de obicei am dureri foarte mari şi vărsături. De cum am simtit ca ma iau durerile l-am luat).
Problema este că în aproximativ ultima zi de menstruație ( data de 16) au început să mă doară sânii şi au continuat să mă doară toată săptămâna. Vineri au dat semne ca se ameliorează şi chiar aşa a fost. Sâmbăta au cam încetat durerile iar azi (23) nu mai simt aproape nimic. Nu am observat să-mi fie umflați iar sfârcurile nu mă dureau, doar partea laterală a sânilor.
În 18 am făcut un test de sarcină şi a fost negativ. Am făcut unul şi sâmbătă dimineața şi a fost tot negativ ( testele erau de la firma One test, de tip bandă).
Este posibil să fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut intruna dintre ultimele 9-10 zile ale ciclului tau menstrual, adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE cea in care este 100% IMPOSIBIL sa mai poata exista un OVUL VIABIL in uter. Fiindca ai afirmat ca : ''În data de 9 septembrie, la 4-5 zile de la actul sexual mi-a venit menstruația şi a durat o săptămână, ca în mod normal...'', reiese ca in mod absolut sigur sangerarea care a pornit reprezinta menstruatia autentica din moment ce sangerarea a decurs d.t.p.d.v. in mod similar cu menstruatiile anterioare. De fapt menstruatiile care pornesc la momentul calculat/prognozat sunt apreciate ca fiind in proportie de peste 99% o GARANTIE FERMA a faptului ca in ciclul menstrual anterior NU a fost fecundat ovulul si din acest motiv NU s-a format sarcina. Prin menstruatie se elimina intregul continut al uterului care ar fi avut rolul sa gazduiasca sarcina in cazul producerii sale. Testele de sarcina efectuate au confirmat ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG. Pentru informarea ta corecta citeste cat mai atenta urmatoarele explicatii privind imposibilitatea formarii sarcinii in ultimele 9-10, chiar 11 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent care sunt principalele caracteristici.
Este foarte precis determinat stiintific si medical faptul ca mereu OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua OVULATIEI si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este la fel de precis determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este VIABIL, adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica doar in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in urmatoarele 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie...SE DESTRAMA. O parte din resturile de ovul rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului, iar din cealalta parte de resturi rezultate, ia nastere CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si imediat incepe sa produca hormon progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL NEFECUNDAT PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care are loc cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua terminarii CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca sperma este ejaculata si toata cantitatea ajunge in vagin, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU ai cum s afii insarcinata, pentru ca erai cu 4-5 zile inainte de menstruatie, adica in perioada nefertila.
In orice caz, sexul consecutiv si ne protejat, duce la sarcina, chiar daca nu ejaculeaza in tine, pentru ca intotdeauna ramane sperma pe teava, de al partida de sex precedenta, care se scurge in vaginul tau, la urmatoarea partida de sex si te las aimediat gravida. Marele tau noroc a fost ca nu erai in perioada fertila, ca ramaneai imediat insarcinata.
Folositi prezervativele ca nu va musca si costa foarte putin.

| victoria109biris explică (pentru Violleta2022):

Dar este posibil sa fi fost ciclu peste sarcina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru victoria109biris):

Nu este posibil nici cilul peste sarcina. Am explicat, avand sex cu 4-5 zile inainte de ciclu, nu erai in perioada fertila, deci imposibil sa ramai gravida.
Oricum, un test corectd e sarcian se poate face NUMAI DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este facut incorect si inutil.

| Rux04 a răspuns:

Dacă nu erai în perioada fertilă și ai ciclul regulat sunt șanse mici. https://www.pcfarm.ro/......nefertila. Dar totuși folosiți prezervativul data viitoare. Folosit corect și eventual și cu un lubrifiant pe bază de apă nu se va rupe. Așa stați fără stres.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu, nu are cum, sani te mai dor când cresc sau de la hormoni nu neapărat sarcină.

| Heavenonearth a răspuns:

Nu esți gravidă. Sunt hormonii tăi care se dezvoltă și lucrează normal cu corpul înainte și după menstruație.

| Ge04rge a răspuns:

Chiar si daca are grija tot este posibilitatea ca semenul sa aceseze cumva, dar daca testele arata negativ atunci stai calma, dar in legatura cu sanii nu stiu ce ar putea fi, documenteaza-te pe net, sau fa-ti un consult general

| OrfanGang a răspuns:

Esti bine, foloseste cauciuc d-acu!