| Denis72728 a întrebat:

Salut, am fost operat de fimoza cicatriceala si s-a făcut debridare dorsala, azi mi-a căzut un fir cum am fost cusut in partea stanga, în acea zonă e umflat așa puțin în jurul cusaturii dar nu ma doare.o sa se dezumfle sau ce inseamna asta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu atinge si nu umbla acolo, spala penisul cu apa calduta si sapun, de 2 -3 ori pe zi, sau ce dezinfectant ti s-a recomandat, inclusiv zona cusuta, pentru a indeparta urina si secretiile produse de penis, ca sa nu se infecteze. Locul trebuie tinut perfect curat si uscat.
In caz de se inroseste si vezi puroi (puncte albe sau galbene), mergi de urgenta la medic.
Nu ai voie sa te masturbezi sau sa freci penisul pana la vindecarea completa a lui!