| mihaella91 a întrebat:

am luat contraceptive orale 8 luni si acum sunt in pauza de 4 luni. am facut-o doar cu prezervativ si azi am luat ovule pharmatex. si am asteptat 5 minute dupa introducere, dar m-am ridicat in picioare de cateva ori dar nu iesise afara. si in timpul actului, am stat deasupra, etc dehh tineri. si in timpul actului iesise pentru ca simteam. a terminat in mine e vreo problema? trebuie sa stau doar pe spate? multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Apoi, zici că erai fix la o săptămână de la terminarea menstruaţiei - aici DEPINDE dacă ciclul tău este regulat ( sau nu ) - iar dacă e neregulat, să nu fie prea dereglat...

4 zile ( o menstră medie ) + 7 zile ( până la actul sexual ) = 11 zile; DECI, te aflai DEJA în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( când şi riscul de sarcină este mai mare )...

În afară de prezervativ ( care-l excluzi din start ) şi ovule, pe care le excluzi datorită acestei "experienţe" - eu recomand ( totuşi ) anticoncepţionale orale Yaz ( sau Yasmin )!
Prima dată încearcă cu Yaz, dar schimbă-ţi medicul ginecolog!
Apoi se merge la control din3 în 3 luni ( în special în primele 6 luni )!

De asemenea, NU recomand steriletul deoarece poate produce mari "probleme" medicale şi poţi rămâne infertilă, mai ales că nu ai copii ( unul din riscuri/efectele adverse este acela că poţi să nu mai ai copii, în urma unor complicaţii )!

Pentru mai multe detalii despre sterilet, vezi articolul de la pagina : http://www.mamicamea.ro/contraceptie/steriletul.html

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, ai şanse să rămâi însărcinată - dacă ovulul nu s-a topit COMPLET şi a ieşit afară, atunci EFECTUL se reduce sub jumătate : în loc să aibă o rată de protecţie de 80-90 %, are una sub 30 %!

Acum DEPINDE de perioada în care te aflai, dacă erai în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, atunci şi RISCUL de sarcină este MARE!

Ovulul se introduce PROFUND in vagin, pacienta fiind asezata in decubit dorsal. Se asteapta pana cand ovulul s-a dizolvat complet (5-10 minute) - NEAPĂRAT 10-15 minute ( chiar dacă prospectul zice 5-10 min )!

În timpul actului sexual NU trebuie să stai numai pe spate, poţi folosi ORICE poziţie - dar TREBUIA să aştepţi mai MULT la început, până la dizolvarea completă a ovulului!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Şi mai am o nelămurire : Ce tablete anticoncepţionale ai luat ( acele 8 luni ) şi dacă ţi-au fost prescrise de medic?
Cine ţi-a spus că trebuie să faci o pauză de 4 luni?

În GENERAL, contraceptivele orale se iau 10 luni, apoi PAUZĂ de 2 luni, apoi ÎNCĂ 10 luni, apoi pauză de 2 luni,...

| mihaella91 explică (pentru bursuc001):

Karissa am luat. mi-au fost prescrise de medic ginecolog. dar nu cu analize de sange cum mi s-ar parea normal.un control mic si atat. mi-a pus cateva intrebari si gata.si de cand le-am luat m-am ingrasat 15 kg crying si imi apareau cosuri foarte multe. s-a dizolvat am stat cateva minute bune. si l-am introdus fooarte adanc. dar la 3 min dupa ce l-am introdus m-am ridicat putin. dar nu iesise nimic.in timpul actului iesise crema aia albicioasa.

| mihaella91 explică (pentru bursuc001):

Si eram la fix o saptamana dupa terminarea menstuatiei....si mi-as dori o alta metoda contraceptiva.sa stau fara griji. exclus prezervativul. am inteles ca steriletul ar fi bun chiar daca nu am copii...

| bursuc001 a răspuns (pentru mihaella91):

În primul rând acele anticoncepţionale Karissa NU au fost "potrivite" pentru tine - asta şi din cauză că ţi-au fost prescrise fără analize ( aşa cum ziceai )!
Dacă te-ai îngrăşat aşa mult ( 15 kg e foarte mult, 2-5 kg era acceptabil ) şi îţi apăreau multe coşuri - e EVIDENT că NU aveau efectul "corect" în organism ( în afara protecţiei contraceptive )!

După mai multe păreri auzite, aş zice că cele mai "bune" ar fi anticoncepţionalele Yaz ( nu îngraşă şi fetele/femeile care le-au folosit nu au avut nici un efect advers, chiar după utilizarea pe parcursul a mai multor ani )!

Apoi, în privinţa celeilalte "probleme", din această precizare ulterioară EU înţeleg altceva ( decât la început )!

Eu pricep că nu ţi-a ieşit ovulul ( sau o parte din el, ce a rămas nedizolvat ) în timpul actului sexual, ci acea "cremă albicioasă " ( după cum zici ) - şi astfel ai crezut că a ieşit lichidul de la ovul!?!

Dacă e aşa, poţi să stai LINIŞTITĂ că NU rişti să rămâi însărcinată, chiar dacă a ejaculat în tine!

Acea secreţie albă/cremoasă ( cu aspectul unei creme dermatologice ) NU era lichidul rezultat din dizolvarea ovulului - acea secreţie este una care arată că te-ai excitat FOARTE tare, şi apare mai rar ( doar atunci când eşti foarte excitată ) - este aşa-numita "ejaculare feminină"!

| mihaella91 explică (pentru bursuc001):

O am oarecum regulata. + sau - 3 zile. menstruatia imi tine vreo 6 zile. 2 zile mai abundente 4 cateva picaturi. am cautat in pitesti un medic ginecolog care sa imi faca analize inainte de a-mi recomanda anticonceptionale dar se pare ca nu sunt. ca eu gandesc ca poate am nevoie de o doza mai mica, sau mai mare de hormoni.si automat ce ii dai peste cap, te nenorocesti.de exemplu eu! 15 kg intr-un an aproape e enorm. bine ca sunt foarte inalta. sper ca nu am ramas ca totusi am doar 21 de ani. cu toate ca imi doresc enorm.dar sunt de parere ca ar trebui sa am cununia religioasa pentru a veni un bebe... asa e bine si frumosbig grin. am inteles ca inelul novaring sau ceva de genu' e bun. dar nu stiu o sa ma duc la control si o sa intreb de Yaz. sper sa imi fie bune. matusa mea a luat anticonceptionale dar a facut un control foarte amanuntit la o clinica privata din bucuresti.si i-a dat diane(nu stiu cat) si o si slabesc. si cand considera ca a dat jos destul sa se duca sa ii dea altele care o sa o si mentina. eu nu am posibilitatea de a ma duce la Bucuresti in primul rand din cauza banilor a dar 15 milioane la consult + cazare la un hotel ca trebuia sa stea 3 zile acolo...

| bursuc001 a răspuns (pentru mihaella91):

Da, aşa ar fi trebuit să fie şi în cazul tău ( ca şi la mătuşa ta ) - trebuia un control "amănunţit", nu doar câteva întrebări...

Oricum, eu zic să mergi la alt medic, să-ţi prescrie Yaz şi vezi cum te simţi în primele 3 luni - dacă nu au efecte adverse, poţi continua - dacă nu, ar trebui să mergi la un medic mai SERIOS!

Şi aşa cum ziceam mai sus, NU cred că ai rămas însărcinată - eu sunt convins că acel ovul s-a dizolvat complet ( şi atunci are efect maxim, timp de 4 ore ), iar ce ai văzut tu era acea "ejaculare feminină"!

Din acest motiv poţi să fi LINIŞTITĂ, să nu te mai stresezi inutil!

Aaa, şi mersi pentru "fundiţă"!
Dacă mai ai întrebări, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat.

Toate cele bune!

| mihaella91 explică (pentru bursuc001):

Nu stiu cum sa iti trimit mesaj privat. nu era ejaculare feminina ca stiu despre ce e vorba. era cremoasa. exact ca o crema mai laptoasa. esti fata sau baiat? lucrezi in domeniu de stii asa multe? big grin merci mult :*

| bursuc001 a răspuns (pentru mihaella91):

Mesajul "privat" se poate trimite din secţiunea Mesaje ( pe stânga paginii, e scris cu portocaliu, a 5-a rubrică şi are simbol un "plic" - sau de pe profilul meu ( faci click pe poza mea sau pe numele meu şi intri pe profilul meu şi ai acolo o "tastă" denumită Mesaje ).

Primul mesaj trebuie trimis de pe profilul meu ( ca să-ţi fie mai uşor, până te obişnuieşti ); iar pe restul le poţi trimite din secţiunea Mesaje, deoarece acolo găseşti şi răspunsurile mele ( sau alte mesaje trimise de alţi useri ).

Mesajul privat se trimite DIRECT "destinatarului", fără a fi afişat pe sait ( la alte persoane ) - de aceea este mesaj "privat" ( îl şti DOAR tu şi destinatarul ).

În ceea ce priveşte celelalte nelămuriri : sunt bărbat, nu "lucrez" în domeniu dar am cunoştinţe de medicină ( atât generală, cât şi ginecologie ), o experienţă "bogată", etc.

Apoi, ţin să te CONTRAZIC în privinţa "ejaculării feminine" ( să nu te superi, dar ) - ce ai descris tu, este EXACT ce am spus eu : "Ejacularea feminina are loc atunci cand se elimina un fluid albicios."!

Pentru "detalii" despre acest aspect te rog să citeşti articolul de la paginile :
http://www.studentie.ro/......33-a-34988

http://www.csid.ro/sex/si-femeile-ejaculeaza-3641170/

http://www.unica.ro/......femei.html

Cam asta ar fi...

| bursuc001 a răspuns (pentru mihaella91):

Apoi, zici că erai fix la o săptămână de la terminarea menstruaţiei - aici DEPINDE dacă ciclul tău este regulat ( sau nu ) - iar dacă e neregulat, să nu fie prea dereglat...

4 zile ( o menstră medie ) + 7 zile ( până la actul sexual ) = 11 zile; DECI, te aflai DEJA în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( când şi riscul de sarcină este mai mare )...

În afară de prezervativ ( care-l excluzi din start ) şi ovule, pe care le excluzi datorită acestei "experienţe" - eu recomand ( totuşi ) anticoncepţionale orale Yaz ( sau Yasmin )!
Prima dată încearcă cu Yaz, dar schimbă-ţi medicul ginecolog!
Apoi se merge la control din3 în 3 luni ( în special în primele 6 luni )!

De asemenea, NU recomand steriletul deoarece poate produce mari "probleme" medicale şi poţi rămâne infertilă, mai ales că nu ai copii ( unul din riscuri/efectele adverse este acela că poţi să nu mai ai copii, în urma unor complicaţii )!

Pentru mai multe detalii despre sterilet, vezi articolul de la pagina : http://www.mamicamea.ro/contraceptie/steriletul.html