| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Am nevoie de un sfat, ma obsedeaza un lucru foarte tare si nu stiiu cum sa fac sa pot trece mai usor peste asta.
Anul trecut am cunoscut un baiat care initial mi-a dat de inteles ca m-ar place si ar vrea sa avem o relatie. Pe parcurs am aflat ca el de fapt nu era singur, fiind implicat de vreo 4 ani intr-o relatie. Cand l-am intrebat despre asta m-a mintit spunandu-mi ca era singur. Timpul a trecut, discutiile dintre noi au continuat, dar fosta lui iubita m-a tot avertizat in legatura cu comportamentul si caracterul lui. Vreme de 7 luni am fost o minge de ping-pong intre ei, pentru ca erau perioade cand vorbeam cu amandoi (si cu el si cu fosta lui iubita), de nu mai stiam ce sa mai cred si ce nu. In tot acest timp, el m-a mintit cu nerusinare, dandu-mi sperante si facandu-ma sa-mi creez o lume ireala. De 7 luni am intrerupt orice discutie cu el, pur si simplu l-am ignorat. Intre timp vazand ca eu nu-i mai dau atentie a inceput sa ma caute (asta dupa ce fosta lui iubita mi-a facut un scandal monstru la mine acasa, facandu-ma sa ma simt penibil). Eu nu am avut nimic fizic cu baiatul asta, intre noi nu s-a intamplat nimic. Cautarile si insistentele lui m-au cautat fapt pentru care i-am spus ceilalte despre toate astea si lui de altfel sa ma lase in pace. El mi-a raspuns ca din cauza mea s-a despartit de cealalta, ca eu sunt responsabila si ca poate asta era scopul meu si ca ma simt mult mai bine acum.
Eu sunt sunt vinovata pentru caracterul lui infect si lipsa de respect de care a dat dovada fata de toate femeile din viata lui. Trebuie un tap ispasitor nu?
Obsesia mea in legatura cu asta este ca datorita lui toata lumea ma crede o nenorocita care distrug vietile oamenilor, la a mea nu se gandeste nimeni si la ce am fost supusa timp de 7 luni. Ce sa fac sa scap de aceasta povara care ma urmareste tot timpul?
Va rog dati-mi un sfat!
Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| Roxana0606 a răspuns:

Toata lumea? Toti sun prosti atunci. Te cred nenorocita doar pentru ca o persoana care nu o cunosc, despre care nu stiu nici macar cum o cheama vine si face o
panarama la tine acasa pentru ca i s-a urcat la cap si pentru ca din pacate e proasta de bubuie! In locu tau ii ziceam vreo 2. Ce penibil. Daca ea e proasta! Dupa ce ca v-a jucat cum a vrut el ea tot chioara a ramas. Da vina pe tine pentru ca nu stie sa se descurce. Ea crede ca el e un sfant si tu i-ai facut farmece sau ce? Cred ca baiatu are un caracter de tot rahatu. Va minte pe voi si tot una din voi e vinovata. Nu stie cum sa mai paseze vina. Daca era barbat trebuia sa-si asume greselile nu sa dea vina pe tine. Nu ai de ce sa te simti prost pentru ca un retard (altfel nu pot sa-i spun) s-a jucat cu sentimentele tale. NU ESTI VINOVATA PENTRU ASTA. El e vinovatul. Si cand a venit la tine sa-ti ceara socoteala daca era in fata mea ii mai dadeam si 2 la fel si proastei aleia care nu vede decat ce vrea. Sa se trezeasca aman2! Sa se ia de mana si sa se arunce in lac. waiting Sa-ti pateze tie reputatia pentru ca ei doi nu s-au mai inteles si probabil baiau si-a cautat alta ca sa nu se plictiseasca.
In locul tau asi inregistra o convorbire cu el la telefon despre tot ce ti-a facut si sa vorbesti cu fatuca aia fara minte sa va intalniti si sa-i arati inregistrarea poate se trezeste naibii.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Roxana0606):

Penibil e ca ea are 43 de ani, iar el 33 de ani.

| Roxana0606 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

43 si se poarta ca o copila de 18?straight face

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Roxana0606):

Daaa.

| Roxana0606 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Incearca sa il suni si sa inregistrezi convorbirea.Sau fata in fata. Ii spui ca trebuie sa vorbiti si tu iti lasi telefonul intors pe masa ca sa nu vada ca tu intregistrezi si il arati ei. Meriti niste scuze.

9 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Parerea mea este sa dai totul deoparte, fruntea sus, pieptul inainte si vezi-ti de viata. Nu e treaba nimanui ce faci, chiar si daca ai fi o scorpie, nu-ti baga nimeni bani in buzunar, nu te duci la ei la bors, deci care-i problema lor? Nu intinde pelteaua cu inregistrari, cu demonstrari, cu mai stiu eu ce, nu faci altceva decat sa-ti prelungesti chinul singura, asta vrei? Invata din chestia asta sa ai grija de-acum cu cine intri in relatii, nu ai ce discuta never-ever cu fostele, sa te imprietenesti cu ele, ce-i aia? Deci "click ignore", nu mai ai ce discuta nici cu el, nici cu ea, si mergi mai departe, altfel stii vorba aia - daca te bagi in troaca, te mananca porcii. Ai gresit cu ai intrat in discutii cu fosta, indiferent ce ar fi spus el, invata din greseli, o sa mai faci si altele in viata, totul e sa ti le asumi, sa inveti din ele si sa nu le mai repeti.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Ai dreptate, dar sa-ti povestesc mai in amanunt cum au stat treburile si ce ma nelinisteste atat, poate ma ajuti cu un sfat.
Eu l-am cunoscut pe baiatul asta anul trecut, in septembrie, cand am hotarat sa-mi iau un laptop pentru ca mi se arsese sursa de alimentare de la unitatea calculatorului din cauza unui soc electric. In magazinul de unde am luat laptopul, acolo l-am cunoscut. Am observat de prima data cand l-am vazut ca ma privea aiurea si imi zambea discret, lucru pe care in momentul ala l-am ignorat, fapt pentru care l-am rugat sa-mi instaleze windows-ul acolo pe loc, iar eu am iesit din magazin la o tigara. Cand m-am intors, mi-a spus ca imi scrisese numele la windows, fapt care m-a surprins pentru ca mi l-a scris in limba franceza, nu in romana cum se scrie. Am ignorat si asta. Apoi, tatal meu l-a intrebat daca poate veni acasa pentru a-mi instala si celelalte programe, pentru ca am inteles ca erau programe speciale pentru Toshiba ( Toshiba este marca laptopului), iar eu nu aveam de unde sa le iau, el avandu-le. Am stabilit atunci ca in dupa amiaza aceea sa vina mine acasa, explicandu-i unde stau, dandu-i adresa si numarul meu de telefon in ideea de a ma suna cand ajunge. In dupa amiaza aceea a venit asa cum stabilisem si pret de vreo 3 ore a stat la mine ca sa-mi instaleze acele programe ( de la 17 la 20 ), mult prea mult de altfel. Inainte de a pleca a intrat pe id-ul meu( ii dadusem id-ul si parola pentru ca mi le ceruse ca sa faca inregistrarea pentru garantia laptopului) si si-a lasat acolo 2 id-uri de-ale lui, lucru ciudat pentru mine, spunandu-mi ca sa nu ma supar, dar ne mai uram la multi ani din cand in cand si mai tinem legatura. In momentul asta eu nu stiam nimic de viata lui personala, habar nu aveam ca el de fapt nu era singur. Asta a fost prima vizita la mine. La cateva zile au mai urmat si altele pentru ca a venit sa-mi ia unitatea la reparat, sa mi-o aduca, ne-am mai intalnit cand mi-a adus cartea( eu scrisesem o carte in 2009 despre schimbarile climatice si tendinta lor in viitor), i-am spus despre ea si mi-a cerut-o sa o citeasca, i-am dat-o din bun simt, nu sunt un om rau Doamne fereste.
La aproaximativ 1 luna dupa toatae aceste intalniri repetate si discutii dintre noi, intr-o dupa amiaza cand am intrat pe mess am vazut ca unul din id-urile lui era online. Nu am banuit ca ar fi ceva in neregula, pentru ca mai vorbisem pe mess pana atunci, mai rar ce-i drept, dar mai vorbisem. In dupa amiaza aceea aveam sa aflu cu stupoare ca de fapt nu vorbeam cu el ci cu fost ( fosta in prezent, in acel moment, erau inca impreuna). Aia ma luase pe mess ca si cum ar fi fost el, ma intreba cand ne intalnim, cand sunt libera ca sa iesim la o cafea in oras( ultima discutie pe care am avut-o cu el cand a fost la mine acasa, m-a intrebat cand urma sa fiu libera ca sa iesim impreuna in oras. Eu nestiind ce sa-i spun in acel moment, a ramas ca vorbim si stabilim pe mess detaliile astea. Deci stia tot. In final, ea a recunoscut cine era si cu cine vorbeam eu. Asta a fost prima discutie a mea cu ea. La cateva zile, cand l-am prins pe el pe mess, i-am spus fireste despre intamplarea asta si l-am intrebat despre fosta. Mi-a zis ca a avut o relatie cu ea, dar in momentul ala era singur chipurile. A doua minciuna care mi-a spus-o, prima fiind cand l-am intrebat in una din vizite la mine, daca e singur si mi-a zis ca da. Auzind astea, eu i-am spus ca nu mai vreau sa vorbim pentru ca nu vreau sa ma complic si sa-mi fac rau, mai ales ca ii spusesem si mamei despre el si imi interzisese intr-un fel sa mai vorbesc cu el. Mi-a zis ca el nu are nicio vina si ca nu vrea sa faca rau nimanui, ca nu are rost sa fug de el. In momentul ala m-am enervat si am iesit de pe mess lasandu-l sa vorbeasca de unul singur.
Dupa toate astea, la un timp, dupa sarbatori mai exact, fosta avand id-ul meu tot ma stresa cu abordari, tot felul de mesaje si la un moment dat ajungand sa-l denigreze, sa spuna ca nu-i in stare de nimic fara ea, ca nu se spala daca nu-l spala ea( el are 33 de ani si nu era genul care sa fie asa cum zicea ea, dar ma rog) si multe altele. Ca i-a dat inel de logodna si in vara urmau chipurile sa faca nunta( ea este mai mare decat el cu 10 ani, are 43 de ani, a fost maritata si are un copil de 22 de ani). De la discutia asta a ajuns in final sa-mi spuna ca eu nu sunt prima cu care vorbeste, ca minte foarte mult, ca isi bate joc de fete, ca are contuni de matrimoniale pe internet, ca avea vreo 9 id-uri din ce stia ea la vremea aia, ca indiferent cu cine ar vorbi, tot pe ea o iubeste si nu o va lasa niciodata, ca el are un copil cu alta, care nu l-a recunoscut, ca are conturi pe site-uri porno etc, numai lucruri din astea. Cand l-am intrebat pe el despre toate astea, nu a recunoscut nimic, normal ca vroiam sa am o discutie cu el sa vad exact despre ce era vorba si mai ales sa stiu ce vroia sau ce urmarea cu mine. Toate eforturile mele au fost in zdar pentru ca nu am aflat absolut nimic.El arunca vina pe fosta spunand ca ea minte, face asta din razbunare si ca are obiceiul sa intre pe conturile lui, iar aia dadea vina pe el desigur. Timp de 7 luni de zile, eu am fost o minge de ping-pong intre ei, nestiiind ce sa mai cred sau sa mai inteleg din toata nebunia care se petrecea in acel moment in viata mea.
Dupa aceste 7 luni de chin, in luna mai anul asta intr-o zi, dupa amiaza era, ma pomenesc cu aia la mine la poarta, ca venise cu o foaie scoasa la imprimanta pe care erau 3 randuri dintr-o discutie de-a mea cu el pe mess. Ea venise cu aia la mine sa le arate parintilor mei ce nelegiuiri fac eu si chitita pe cearta ca eu vezi Doamne eu ii luam barbatul. O femeie la anii ei nu se preteaza la ceva, clar. Putea sa discute altfel cu mine, nu asa, dar ce sa-i cer?
Din luna mai si pana luna trecuta, eu nu am mai intrat pe net, iar cand am facut-o am vazut ca pe toate conturile mele de socializare era cate o cerere de prietenie sau cate un mesaj. Pe mess aveam vreo 5 id-uri ale lui care cereau sa le adaug in lista mea de prieteni. L-am lasat, nu am zis nimic, am dat ignore la tot si mi-am vazut de treaba pentru ca nu am vrut sa se ajunga iar la cine stie ce scandal.
Acum cateva zile, am vazut pe skype o cerere de adaugare in lista mea de prieteni. Cand am vazut-o nu am mai rezistat si i-am trimis lui mesaj sa ma lase in pace. De mesajul asta al meu a aflat si fosta pentru ca a anuntat-o el desigur. El i-a spus ei intr-un email ca nu-i nimic adevarat din ce spun eu, ca el nu m-a cautat in tot acest timp de cand nu am mai vorbit deloc, ca am o imaginatie bogata si pot face rau foarte usor unui om, ca nu stie ce cerereri primesc eu si de la cine, ca el nu stie daca am adresa adresa de skype ( stia extrem de bine ce am in laptop si ce nu) si ca avusese mai de mult adrese pe alte conturi de socializare (nu ca are si in prezent), dar nu ca sa se dea la mine (minciuni desigur). Fosta mi-a redirectionat mie email-ul lui pe adresa mea de yahoo. Citindu-l nu am ratat ocazia sa-i raspund ei si sa-i spun exact ceea ce se intamplase si cum au stat lucrurile. Raspunsul ei a fost ca noi ne-am batut joc de ea ( eu cu el adica), ca el imi facea mie declaratii pe mess, iar eu il intrebam intotdeauna ce vrea de la mine si ce gand are, iar nu-mi spunea nimic, ci sa am rabdare, asta era vorba lui, ea mi-a spus ca " ne-am iubit online si nu numai" (eu cu individul asta nu am avut nimic intim, nu s-a intamplat nimic intre noi de genul asta) si ca acum de ce nu-l mai vreau? ( ca si cum mi l-ar baga pe gat si sa ma spal cu el pe cap cu alte cuvinte).
Astia 2 nu s-au inteles niciodata, cu toate ca au avut o relatie de 5 ani si au locuit impreuna in tot acest timp. Eu sunt de vina acum pentru toate nelegiurile lui ( pentru relatii in paralel ce vorbea cu fosta si cu alte atatea fete, in urma cu 5 ani cand abia se cunoscusera ei, el era implicat intr-o relatie cu una ce la vremea aceea avea vreo 45 de ani, apoi alta care o agatase pe net pe un site porno, aia fiind din Buzau, apoi alta mai tanara care era din oras de aiaci si pe care intamplator o stiam si eu din vedere, nu ca persoana, nu am avut niciodata de-a face cu ea, faptul ca el avea conturi peste conturi de matrimoniale pe sentimente, okazii si nu mai imi vin acum in minte si altele, faptul ca avea conturi pe internet pe site-uri porno unde astepta doamnele si domnisoarele, nu conta varsta spunandu-le ca le ofera momente extraordinare, faptul ca lasa mesaje pe site-uri pentru gay si bisexuali ( vorbise cu un gay din sibiu anul trecut sa se intalneasca ca ii facea placere sa se cunoasca), apoi cand fosta nu era acasa isi facea poze nud pe care le posta pe internet pe site-uri porno pentru a agata proastele, apoi faptul ca vorbea noaptea tarziu pe mess cu diverse individe, in timp ce fosta dormea langa el in pat, el facea educatie sexuala pe mess. Unele din aceste discutii si poze nud ale lui au ajuns si la mine in laptop. Toate nelegiurile astea el le-a facut tot timpul, iar acum da vina pe mine spunandu-mi ca eu sunt vinovata pentru tot si ca scopul meu era sa-l despart pe el de aia, el asta crede ca urmaream eu si ca acum zice ca ma simt mai bine cand nu mai sunt impreuna. Este jenant si strigator la cer, pe cuvant. Nu am cum sa descriu un asemenea caracter de om, infect.
Nu am intrat in povestea asta pentru ca am vrut eu, niciun om nu vrea sa intre in asa ceva de buna stiinta. Apoi eu niciodata nu am despartit familii, nu am facut asa ceva in viata mea, de ce sa vreau asta in privinta lui? Intre noi nu a fost iubire, nu a fost nimic, ci doar o bataie de joc permanenta, eu vrand sa scap de el si neputand. Tot ce am vrut si mi-am dorit din tot sufletul in toata perioada asta a fost sa aflu si eu ce vroia el de la mine, asta era tot si pentru asta m-am chinuit 7 luni si tot nu am aflat nici in ziua de azi.

| Eusiatat01 a răspuns:

Sincer! Nu da atentie la ce se vorbeste. Cine te mai intreaba sau aduce vorba despre ce s-a intamplat. Spui scurt si la obiect " Nu e treaba voastra, n-ati fost implicati, nu ati fost acolo ca sa vedeti ce s-a intamplat. Daca vrei sa mancati ****, mancati din alta parte". Si ai terminat balciu. Invata sa te feresti de oamenii care catalogheaza persoanele doar pentru ceea ce li seintampla. Acei oameni nu vor sa vada dincolo de bariere

| Ghostpainter a răspuns:

De ce nu ai vorbit deschis cu el? Te-ai gandit ca fosta lui minte? Poate e geloasa pe tine si nu vrea ca voi doi sa fiti impreuna! De ce nu i-ai spus lui "Bai, uite ce aud despre tine. la la la." Bineiinteles ca poate sa te minta. Dar macar sa incerci sa vezi ce zice...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Ghostpainter):

I-am spus tocmai. La vremea cand vorbea cu mine, locuia cu ea. Ne mintea pe amandoua. El nu mai recunoaste nimic acum din tot ce fost.