| Amino7 a întrebat:

Am o mica/mare problema
Am 15 ani(sunt virgin)... si pana acum nu mi-am decalotat niciodata complet penisul(doar 60%-70% in stare flasca si 35%-40% cand este in erectie).Nu stiu daca pot sau nu mai mult de atat,dar cand il decalotez atat,am senzatia ca "ata" o sa se rupa(poate ea este cea care nu ma lasa sa decalotez complet?). Apropo,cand decalotez(in stare flasca) am asa numita "branza".Eu zic ca nu este vorba de fimoza,adica nu simt niciun fel de durere nicaieri si pot sa decalotez, dar nu complet.Ce sa fac sa se decaloteze complet?
Funda+vot

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am lasat acest raspuns lui Dark_Michel_1970 in urma cu cateva zile. S-ar putea sa fii acelasi user : "Suferi de afectiunea numita stiintific fimoza. Acea "ata" care se numeste de fapt FREN nu are absolut nicio legatura cu afectiunea propriu zisa. Daca nu este indepartata fimoza vei avea foarte mult de suferit atat tu cat si viata ta sexuala. In cazul fimozei este de vina deschizatura mult prea mica a PREPUTIULUI (pielea mobila de pe penis care acopera glandul in stare flasca) si se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin folosirea metodei chirurgicale in cazurile foarte grave sau a metodei ce poate fi aplicata/efectua acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in preputiu se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Chirurgical se rezolva in cateva minute fara nici un efort. Spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru primul mod de rezolvare.

3 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Aceia branza trebuie indepartata zilnic asta tinr de igiena! trebuie sa se decaloteze si in stare de erectie incearca exerseaza foloseste crema gen nivea in caz ca nu vei reusi inseamna ca ai fimoza!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da trebuie sa vezi cu igiena. Cu decalotatul incearca putin cate putin.

| xXAnonimulXx77 a răspuns:

Asculta. Si eu am la fel. Cand faci sex iese afara fara nici o problema. Daca faci fara prezervativ bineinteles. Problema va fi la "ata", e posibil sa nu se rupa iar preputul va fi afara doar daca intri in vagin sau daca este foarte umed. Crede-ma, stiu ce spun. Am si eu asa ceva. Mie unul nici nu mi se rupe.