| Anonymous18 a întrebat:

Am o nelămurire, întrebare, nici nu știu cum să îi zic...
Încep direct. Sunt băiat, vârsta nu cred că contează (18 din nume este irelevant) și nu mi-am început viața sexuală. Ca toți băieții de vârsta mea, mă uit la filme porno (rareori). De fiecare dată când mă uit mă excit destul de rapid și ejaculez un fel de lichid aproape incolor. Ce se întâmplă? Reprezintă acest lichid lichidul preejaculator? Este sperma sau altceva? Este vreo diferență? Îmi va influența viața sexuală? Vreau să știu cât se poate de mult pentru viitor. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande bulbouretrale numite si glandele Cowper asezate de-o parte si alta a uretrei. Cantitatea de lichid produsa/eliminata poate fi foarte variabila/diferita, astfel ca in cazul a 20-25% dintre barbati poate efectiv sa lipseasca complet. Rolul acestui lichid este cel de a curata traiectul uretrei de eventualele urme de urina si prin neutralizarea unei eventuale aciditati produs de urina sa asigure o calitate superioara spermei ejaculate. De asemenea are si rol secundar, cel de lubrefiere/ungere a glandului (capul penisului) in timpul masturbarii pentru a facilita o deplasare lina, fina, placuta a preputiului peste gland in momentul producerii decalotarii si revenirii pielii in pozitia normala. Deci cantitatea de lichid preejeculator depinde doar de modul de functionare a glandelor bulbouretrale care difera de la barbat la barbat fiindca poate fi produsa in cantitate foarte mare sau sa lipseasca cu desavarsire.Nu exista nicio legatura intre existenta acestui lichid si ejacularea precoce. In momentul producerii nu contine spermatozoizi insa poate sa-i inglobeze pe cei existenti in uretra si prin amestecare sa se contamineze de la resturile de sperma ramase dupa ejaculare. In acest mod se poate tranforma in "vehicul de transport" a spermatozoizilor in cazul in care barbatul nu urineaza in scurt timp dupa ejaculare. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Acel lichid de care vorbesti tu este lichidul preejaculator care apare in urma unei erectii puternice, El apare inaintea de a ejacula sperma. Lichidul preejaculator nu afecteaza cu nimic viata sexuala viitoare.

| Mihael7 a răspuns:

Este lichidul preejaculator, stai linistit ca nu e nimic rau.

| Diana_Dobrescu_1984 a răspuns:

Eu stiu ca reprezinta um lichid preejaculatur, dar daca acel lichid perista mult ( gen o luna) ar trebui mers la medicul urolog