| albnegru a întrebat:

Am o problema grava..de ceva timp mi am inceput viata sexuala doar ca nu pot sa fac nimic cu iubita mea pentru ca nu mi se mai scoala ca inainte si nu o pot mentine in stare de erectie, pe langa asta ejaculez precoce adica nu bine o introduc ca imi si dau drumul...nici macar 1 minut nu dureaza...va rog sa imi spuneti ce e de facut si la ce medic sa merg? denumirea medicului de specialitate si vrea sa stiu daca se poate trata asta. A sa nu uit..eu am 19 ani si abia acum am inceput viata sexuala pana acum recunosc ca ma masturbam foarte mult..cam de 4-5 ori pe saptamana dar acum am incetat sa ma masturbez de vreo 4 luni insa degeaba tot ejaculez precoce si nu. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de asa numita ''ejaculare precoce FIZIOLOGICA'', proces care NU poate fi evitat, retinut si se produce de obicei imediat dupa apare sau se ''instaleaza'' o stare de excitatie foarte intensa, indiferent de natura acesteia, care NU are absolut nicio legatura, NU se datoreaza faptului ca ai practicat masturbarea. Ejacularea precoce este considerata ca fiind de fapt o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie adica a SURESCITARIi, sau a starilor de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei lor de... experienta sexuale. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si NUMAI/DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si pe cat posibil sexul sa fie intretinute cu una si aceeasi persoana. Se considera ca doar procedand asa se obtine experienta sexuala necesara care va permite sa se coordoneze, controleze si retine ejacularea pe perioada dorita de barbat. Proced astfel, de regula procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun fel/tip de medicament sau produs/preparat pentru tratarea acestei afectiuni frecvente, comune care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica oferite de psihoterapeuti sexologi si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat iubita ta va fi cea care iti va oferi si va reprezenta ''tratamentul'' adecvat fiindca fiecare contact sexual incet incet, in timp se va lungi cate putin, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Sigur nu esti atras de ea de nu ai erectie, ce varsta are fata? Ea ajunge la orgasm? Preludiu ave ti?

| albnegru explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ea are 17 aproape 18..si nu pot sa zic ca sunt atras de ea...nu prea mai sunt..arata super bine la corp are dotari auau.dar na ma intelege si ma sustine si mi ar fi greu sa gasesc o alta fata care sa imi inteleaga problema si sa stea cu mine asa

| Emilian65 a răspuns:

Vezi unde te-a dus masturbarea in exces?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transmite-i ''inteligentei'' sweetangels ca ea este cea care are nevoie de ''doctor'', un medic PSIHIATRU specialist in cazuri grave. laughing

| sweetangels a răspuns:

Fugi la doctor! nu stiai ca daca te masturbezi asa des nu mai ai cum sa faci sex de calitate cu o femeie?

| doctorandus a răspuns (pentru sweetangels):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| cyupaku a răspuns:

Schimba partenera, poate nu esti tocmai tu cel vinovat

| Yon1470 a răspuns:

Pentru ca te masturbai foarte mult si din cauza asta nu ti se mai scoala si mereu v-am zis ca nu-i bine sa ti-o freci, pentru ca n-o sa mai faci nimic cu ea, cand ai nevoie! Trebuie sa incetezi sa te mai masturbezi si o sa vezi ca o sa-ti revii. Poti merge la un doctor urolog sau androlog pentru problemele tale si sa vezi ce si cum.