| dudi_5410 a întrebat:

Am o problema serioasa... Vreau sa imi fac coming out-ul in familie, adica sa le spun parintilor ca sunt gay. Cum fac asta cel mai bine? Are cineva sfaturi? A mai trecut cineva prin situatia mea?

Răspuns Câştigător
| Change a răspuns:

Nu am trecut prin situatia ta s inu cred ca o sa trec dar uite sfatul meu:ei sunt parintii tai si ar trebui sa te iubeasca neconditionat(cred ca asa ar trebuisa in cepi dar nu uita sa le spui ca ii iubesti indiferent de atitudinea pe care o vor lua fata de tine dupa ce le dezvalui acest lucru important). Apoi le spui ca este important ca tu sa nu ii minti insa nici sa ii ranestipe cei la care ti(adica ei) dar este important sa fi sincer cu tine insuti si ca adevarul este ca ai incercat sa ascunzi totul pentru a nu-i rani dar este timpul sa faci ceva si pentru tine si oricat de dureros poate fi asta pentru ei ar trebui sa stie ca pentru tine este la fel.Si dupa toate astea le spui ca ai incercat sa te definesti si sa iti gasesti un drum si chiar ai incercat sa negi ceea ce esti dar nu o poti face in continuare caci este viata ta si ai drept la fericire ca orice om.Acum le dai vestea si mai adaugi ca ii iubesti si ca speri ca si ei.Le spui ca sti ca este greu petntru ei dar un om trebuie sa fie cine este cu adevarat si nu un fals si ca ar trebui sa incerce sa te inteleaga.

7 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Mai bine nu le spui dacă au probleme cu inima.Vestea asta o să pice foarte rău pentru ei.Nu există moment potrivit pentru a comunica asemenea lucru.Ce ai de gând? Să aduci un băiat acasă şi să le spui părinţilor "Mama,tata, el este iubitul meu."Pe bune, e chiar penibilă situaţia asta.Tu ştii ce părere au părinţii tăi despre cei care sunt gay şi ştii cum vor reacţiona.Sincer,nu cred că este cineva pe site-ul acesta care să fi trecut printr-o situaţie asemănătoare.Decizia ta, dar ar trebui să mai arunci o perspectivă asupra lucrurilor, înainte să mergi mai departe...

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva asa ca prea multe nu inteleg dar eu am avut o cunostiinta fff buna care unica lor fata era lesbi, si vreau sa iti spun ca provenea dintr-o familie fff buna adica maicasa era doctor chirurg iar taicasu procuror, cand le-a spus sa faca parintii ei infart nu au mai vorbit 5 ani cred ca timpul cat a durat sa asimileze vestea dar intr-un final au acceptat-o dar stii ca asta este ceva cu care te nasti, asta a fost explicatia care mi-a dat-o acea cunostinta a mea.chiar daca va fi greu ca sa accepte vestea parintii tai pana la urma iti spun eu ca daca le explici ceea ce simti intra-devar vor trebui sa te accepte. gandeste-te ca sunt multi mai multi care sunt gay si nu o recunosc! felicitari pentru faptul ca ai avut curaj sa o recunosti! mult noroc

| Change a răspuns:

Inca ceva:Succes!

| bdn23 a răspuns:

Fi tu insuti! Iati inima in dinti, si spune-le. Oricum eu decat iti dau un sfat mai bine nu ne spuneai noua, ca esti gay.

| DnBSniper a răspuns:

Just "Spitalu de nebuni are o gaura in gara. Ca multi si nu stiu cum ai scapat" laughing

| AnnaMariaaa a răspuns:

Chiar este o problema seriosa.trebuie sa te gandesti bine inainte sa le dai o asemea veste, adica totusi cred ca o sa-i socheze un pic ...trebuie sa te gandesti si la consecinte,cum o sa se poarte dupa aia cu tine, daca o sa mai fi la fel vazut, adica nu este ceva care aa poata sa accepte din prima ...chiar daca este familia ta si te iubesc totusi trebuie sa ai grija sa nu-i indepartezi, cel mai bine ar fi sa consulti un psiholog pentru ca el te poate ajuta cel mai bine, cum sa le spui fara sa-i sdruncini prea tare este cel mai bine asa.mult noroc

| dudi_5410 explică:

Multumesc de sfaturi happy sunt chiar bune, ma gandeam sa caut niste carti serioase despre homosexualitate ca sa poata cunoasca termenul si tot ceea ce implica orientarea asta. e important sa vada ca homosexualitatea nu este o boala si ca este considerata la nivel international drept o orintare sexuala acceptata. si m-am mai gandit sa merg si cu ei la psiholog. sa discute cu un specialist despre treaba asta, cred ca i-ar linisti un pic.