| dudi_5410 a întrebat:

Am o problema serioasa... Vreau sa imi fac coming out-ul in familie, adica sa le spun parintilor ca sunt gay. Cum fac asta cel mai bine?
Ma gandeam sa caut niste carti serioase despre homosexualitate ca sa poata cunoasca termenul si tot ceea ce implica orientarea asta. e important sa vada ca homosexualitatea nu este o boala si ca este considerata la nivel international drept o orientare sexuala acceptata. si m-am mai gandit sa merg si cu ei la psiholog. sa discute cu un specialist despre treaba asta, cred ca i-ar linisti un pic.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Robert a răspuns:

Le zici simplu.parinti mi-am dat seama ca-mi plac baietii.ce spui tu nu este o boala.fiecare este liber arbitru.

| RimePeHartie a răspuns:

Dk ai tai sunt slabi de inima mai bine taci

| ganton a răspuns:

Nu le spune. Cumpara-ti niste role si o sa deduca ei.

| Dany3l16 a răspuns:

Gandeste mai bine si incearca sa iti faci o prietena si sa nu te mai bagi cu baieti si o sa te descurci super

| chery1995 a răspuns:

Depinde de parinti, daca sunt intelegatori poti sa incerci sa comunici deschis fara ocolisuri, daca sunt mai severi incearca sa le aduci argumente. Sunt sigura ca vor intelege, te iubesc si vor accepta orientarea ta sexuala. Pentru ei tot fiul lor vei ramane indiferent de orientare. Iti doresc mult succes si te rog sa ma anunti cum au reactionat (daca vrei desigur).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai draga? te inteleg si te aprob.ca si mie imi place capra, de taiat lemne.am incercat sa o cuceresc da e cam rece sufleteste vorbind.cred ca e frigida. vreau sa o duc la pisiholog.eu m-am regasit cand am fost la padure intr-o iarna.m-am indragostit de o caprioara, dar astea sant sperioase rau, si fug cand ma apropii.gamandeam ca sant urat, da daca era asa numi spunea si actuala mea pretena? cred ca o sa ne casatorim.in viitor.si daca se legalizeaza si...nu stiu cum se numeste relatia asta, pe care o consider perfect de naturala, o sa infiem ceva.vedem noi ce.forta fie cu noi dudi.esti pasiv sau activ? ca sa stiu ce sa-ti urez; sa iubesti sau sa fii iubit?

| dudi_5410 explică:

Nu le-am facut belele si am dreptul sa fiu fericit si sa traiesc ceea ce sunt. sunt dispus sa ii ajut sa ma inteleaga si sa ma accepte, dar pana la urma nu e vorba ca le cer permisiunea sa fiu sau nu, ci ii informez ca sunt, de aceea nu o sa le fac lor pe plac pentru ca asa ma distrug pe mine.

| dudi_5410 explică:

Danyel16, tu te-ai putea culca cu baieti? sunt convins ca nu, ca asta e orientarea ta sexuala, esti hetero, uite, nici eu nu ma pot culca cu fete si nici nu ma pot indragosti de fete si nici nu le pot iubi pentru ca sunt gay. eu m-am gasit pe mine si stiu cine sunt, singurul lucru pe care il vreau e ca si parintii mei sa ma accepte asa pentru ca eu ma accept asa. am dreptul la tot ceea ce are dreptul fiecare om heterosexual si in primul rand am dreptul sa fiu fericit si sa iubesc pe cine doresc

| dudi_5410 explică:

Cata intelegere din partea unora. Unii nu pot fi empatici deloc si stigmatizeaza. Unii nu inteleg ca asta e o problema pentru mine si vreau sa o rezolv si sa ma confrunt cu ea nu sa fug de ea. Si vad ca nici macar asta nu este apreciat, indiferent de ce natura e problma. Homofobi intalnesc la tot pasul, nu am nevoie de injurii aici, ci de sfaturi. Si daca nu ai un sfat de dat, mai bine nu comenta.