| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut.Am o problema, si sper sa nu radeti de mine.Deci,atunci cand fac sex cu prietena mea,atunci cand,,o bag,, e tare ca roca,dar dupa putin timp cand,,eu trag,, se face moale,moale rau de tot,vi se intampla si voua, e normal? Cum as putea scapa de aceasta problema, va rog sa ma ajutati!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unoeir prea multa masturbare afecteaza erectia. Citeste despre asta si vei intelege.
Un alt motiv este cantitatea de sperma produsa, care necesita 10 zile sa se formeze, iar daca tu te masturbezi zilnic, gandeste-te singur unde duce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penisul se inmoaie in timpul sexului chiar si in cazul in care nu se produce ejacularea, probabil ca intr-un astfel de caz este vorba de o disfunctie sexuala a carei natura nu poate fi decat una psihica. Ar fi cazul sa discuti cu un psihoterapeut sexolog sau cu un medic specialist urolog. In orice caz nu este deloc normal sa se intample asa ceva in cazul unui tanar aparent sanatos din toate punctele de vedere; mental, psihic, fizic si medical. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ce ti se intampla la cei 17 ani ai tai. Cred ca principala cauza a acestui fenomen este masturbarea excesiva.

| seth2016 a răspuns:

Nu e normal deloc.

Daca ai probleme cu fata sau aveti probleme in relatie e cazul sa incepeti sa le discutati.

Daca ai probleme psihologice (frica, anxietate, stress) si nu le poti rezolva singur un terapeut te poate ajuta.

Daca ai un stil de viata nesanatos e cazul sa incepi sa-l schimbi (somn, alimentatie, miscare).

Altfel cauzele sunt medicale sau se datoreaza consumului de substante.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru seth2016):

Pai,alimentatia e bogata in nutrienti, miscare fac zilnic multa, cu somnul nu am treaba, sunt si tanar, am 17 ani, substante gen steroizi sau droguri nu consum si nici nu am consumat, deci nu vad care sa fie cauza.

| seth2016 a răspuns (pentru TheQuestionQuestionQuestion):

Asta e doar un set de cauze. O iubesti pe prietena ta? Te iubeste? Va intelegti bine la sex si in viata? Daca toatea astea sunt OK mergi la medic.

Multa lume crede ca sunt probleme psihologice de obicei. Cele mai multe cauze sunt insa medicale sau medicale amplificate de probleme psihologice.

Asa foarte pe scurt, erectia presupune dilatare arteriala si compresie venoasa. Din ce spui nu pare a fi o problema sa intre sangele, ci e o probleme sa fie retinut acolo.