| Exeemii a întrebat:

Am o problema si va rog sa ma ajutati. Am o relatie de un an si 7 luni. E mult, stiu. Prietenul meu e dragut, frumos, amuzant, dar cu toate acestea, e extrem de gelos si ma preseaza foarte mult. Gelozia lui ma face sa plang si sa imi fie din ce in ce mai greu. Eu am un prieten foarte bun, cu care vorbesc zilnic in ultima vreme. Ne stim de cativa ani si doar in ultimul timp am inceput sa vorbim asa des. Cred ca incep sa am sentimente pentru el. Mai nou tot posteaza pe instagram poze cu citate de dragoste, dar noi suntem prieteni foarte apropiati si mi-ar spune daca ar place pe cineva. Plus ca numai ce s-a despartit de prietena lui. Colegele mele spun ca ma place, vorbeste foarte frumos cu mine, nu avem inhibitii, ne spunem orice. Totusi eu nu pot fi cu el, nici daca as fi indragostita de el. Tin la iubitul meu si stiu ca ar suferi enorm daca l-as parasi. Plus, il iubesc. Nu ca la inceput, dar o fac. Ce parere aveti? Mi-e foarte frica.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Il iubesti cum il iubesc eu, daca iubesti pe cineva nu incepi a avea sentimente pentru altcineva, daca baiatul e prost si tea crezut lasa-l, va suferi e na si asta merita prosti care cred in femei, fiecare primeste ce merita in viata

| neutrino a răspuns:

Tu nu trebuie sa fii de pe acum sluga la stapan, asa ca lasa-l pe cel gelos, deja ti-ai facut stagiatura cu el, si da-i o sansa mare prietenului tau.

| lpavel a răspuns:

Mai mult ca sigur te iubeste! Asteapta doar ocazia buna si-ti va zice!
Se pune intrebarea, ce vei face tu atunci? Are dreptate iubitul tau, oricine de afara vede ca te iubeste numai tu nu vrei sa vezi, nu ca n-ai vedea... Ar trebui sa te decizi pe cine vrei si spune-i celui pe care nu l-ai ales ca intre voi niciodata nu va fi nimic mai mult decat o prietenie simpla, amicala! Acel baiat simte ca intr-un fel ti la el de aceia face ce face, ar fi timpul sa decizi ce vrei si sa nu amagesti pe niciunul din ei, alege! Succes!

| Doub a răspuns:

Daca l-ai fi iubit cu adevarat pe primul, nu ai fi inceput sa "ai sentimente" pentru altcineva.

| SkyPilot a răspuns:

Daca e corect ce spui, ramai cu iubitul tau si rareste discutiile cu celalalt daca stii ca nu poti fi cu el. Pe de alta parte spui ca "ai sentimente pentru el" ceea ce ma face sa cred ca de fapt nu stii ce vrei. Gandeste-te bine daca prietenul tau are motive sa fie gelos, incearca a privesti situatia prin ochii lui. Si eu am fost foarte gelos, dar am avut intotdeauna motive concrete (fapte). Am avut si prietene care au stiut sa imi castige increderea si cu care nu aveam o problema daca vorbeau cu alt baiat. Dupa parerea mea, problema cu gelozia este undeva la mijloc intr-un cuplu.

| Alcyon a răspuns:

Fugi de tipi de-astia cat te tin picioarele! Am avut si eu de-a face cu astfel de ciudati si nu mi-a mai trebuit. Ceea ce face el aduce a obsesie, asa ca lasa-l in lumea lui.

| Exeemii explică:

Ideea e ca voi nu stiti cat de gelos e. Va spun eu : inchipuiti-va cea mai geloasa persoana din lume. Ganditi-va ca el o intrece. Imi verifica facebookul, adica sa vada daca sunt on o data la 30 minute. Daca sunt on, imediat ne certam. Dar totusi il iubesc. Vreau sa scap, dar mi-e frica sa nu il ranesc.

| Neuronul a răspuns (pentru Exeemii):

Până la urmă ţi-e frică să nu-l răneşti sau să nu fii rănită?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neuronul):

Foarte perspicace, bravo.

| Karinapapusica a răspuns:

Nu te lasa jignita de iubitul tau. Incearca sa ai o conversatie cu el serioasa. Eu am 16 ani (copil prost) sunt intr-o relatie cu unul de 26 de ani. Ma jigneste, bataiiwinking Nu te lasa asa oricat de mult il iubesti..Si despre amic. hmm ...Intradevar tragi la baiatul ala care stie cum sa se comporte cu tine happy Bafta :*