| cico_1625 a întrebat:

Salut, am o situatie mai complicata.Deci eu stateam cu mama mea in Bucuresti, toate bune si frumoase.Era undeva prin 2006 cand intr-o zi mama a plecat la nu stiu ce meeting cu niste oameni din America.De atunci i se pusese pata ca avem o sansa sa ne mutam in America.Ca Romania este o tara de drogati, de tot felul de oameni.Pe la sfarsitul lui 2008 mama a plecat in America, eu nu am putut merge cu ea pentru ca nu aveam unde sa stau. Ea a stat intr-un campus pentru ca facea un master acolo.Eu m-am mutat la bunicamea mea unde aveam toti prietenii mei, prietenul meu cel mai bun care il cunosteam de la 2 ani, bunica mea, bunicul, tatal etc.Am fost dat la o scoala, totul era super pana cand intr-o zi din 2011 am vorbit cu mama pe skype si mi-a zis ca in vara o sa vin acolo.Prima data am fost foarte incantat. A venit vara am plecat, cand am ajuns mi s-a parut totul foarte tare, frumos ca doar eram in America:-J. Dar parca imi lipsea ceva.Acum o luna jumate am ajuns aici, si de 3 saptamani ma rog de mama mea sa ma aduca inapoi la bunica mea, sau sa ne mutam in Romania. Ea nu, ca o sa imi fie mai bine aici si etc. Dar nu pot sta fara prieteni, familie.Nu pot sta aici doar cu mama.Va rog mult spuneti-mi cum sa o conving pe mama sa ma trimita inapoi.Nu mai stiu ce sa fac.Va rog frumos sa ma scuzati de categorie.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Era tare bine să fi scris câţi ani ai. E uşor de înţeles că suferi, fiindcă eşti departe de prieteni şi de restul familiei. Totuşi e bine să te gândeşti şi că mama îţi vrea binele. În fond, cam are dreptate. Greu de făcut un viitor în România, o vei duce mult mai bine acolo. Iar familia o poţi vizita, că doar acum nu mai e o problemă. Poţi vorbi cu prietenii pe mess, pe skype şi să-i şi vezi. Încearcă să îţi faci prieteni noi şi acolo.
În cel mai rău caz, consideră că eşti la un curs de limba şi civilizaţia americană. Bagă la cap tot ce e bun, aşteaptă să faci 18 ani, apoi vino înapoi. Până atunci strânge bani de avion. Fii cuminte şi ai răbdare. Succes!
Când vrei să mai uiţi de toate, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

4 răspunsuri:
| summer12 a răspuns:

Te inteleg.e nasol., dar are si ea nevoie de tine.doar esti copilul ei.

| johnyboy a răspuns:

O sa fie gre, dar gandeste-te ca nici cel mai bun prieten nici bunica si nici tata sau cine vrei tu, nu o sa-ti ofere vreodata ce-ti poate oferi America. stai acolo babalaule

| Încrucişătorul a răspuns:

Pffooaaaa... amice, inteleg ca USA sau Canada (America e continent big grin ) e nasol dar crede-ma, daca renunti, nu as ezita sa te palmuiesc cu mana stransa.

| gaby_8827 a răspuns:

Cico frate e grew printre straini spune-i mamei tale ca vrei inapoi si ca si poate o sa inteleaga am fost si eu in grecia si simteam ca mor mi-erea dor parca si de dusmani.