| CatalinIonut539 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Am 13 ani si penisul meu măsoară 14.5 cm,dar acesta e cam strâmb,e din cauza ca sunt in perioada de pubertate sau asa va rămâne, se va îndrepta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in urmatorii 3-4 ani cel mai probabil organismul tau se va dezvolta intr-un ritm foarte rapid din toate punctele de vedere, in mod logic, rational si normal in urmatorii ani ti se va dezvolta si penisul odata cu organismul si este posibil ca penisul sa creasca in asa masura incat la final sa ajunga la marimea considerata pe deplin satisfacatoare. In majoritatea cazurilor, dezvoltarea penisului se termina in jurul varstei de 16 -17 ani.
De asemenea trebuie sa stii/sa afli ca probabil 9 din 10 penisuri au forma mai mult sau mai putin incovoiata ori curbata iar d.p.d.v. al directiei penisul poate fi indreptata in absolut orice directie posibila : in sus, in jos, spre dreapta sau stanga sau in orice alta directie situata intre cele amintite. Dimensiunea penisului ca lungimea, grosimea, forma si aspectul sau este in conformitate cu informatia genetica transmisa prin genele si cromozomii care formeaza ADN-ul fiecarui barbat. Din acest motiv NU se poate modifica niciun aspect invocat.
Pentru a fi corect informat in privinta aspectului si a formei in care trebuie sa arate un penis considerat clinic sanatos d.t.p.d.v. acceseaza, priveste si i-a aminte de toate aspectele care sunt prezentate si explicate in urmatoarele 2 filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
Multa sanatate!

| CatalinIonut539 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa va ramane. E strâmb tare, se uita dupa colț?

| Patronu1 a răspuns:

E perfect normal, atât ca mărime cât și ca curbura. Majoritatea bărbaților au penisul puțin strâmb, unii îl au chiar tirbușon. Înțeleg ca la vârsta asta îți pui diverse probleme, cum ca dacă ești normal, dacă te încadrezi în niște standarde și chestii de genu, dar crede-mă pe cuvânt ca nu ai de ce sa îți fie frica. Bafta!

| CatalinIonut539 explică (pentru Patronu1):

Multumesc mult!

| Patronu1 a răspuns (pentru CatalinIonut539):

Nu ai pentru ce

| BravoJohn69 a răspuns:

Leagă l ca pe plante sa crească drept

| AlexKenny a răspuns:

Nu ma pricep eu prea bine, dar marimea de 14.5 cm la 13 ani e foarte buna. Si nu are nimic ca e,, stramb,, Ar trebui sa se drepte sincer nu stiu. Du-te la medic daca chiar te ingrijoreaza.

| CatalinIonut539 explică (pentru AlexKenny):

Multumesc pentru raspuns!