| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare, daca eu am 18 ani si vreau sa intretin relatii sexuale cu o fata de 15 ani si ea isi da acordul, pot sa patesc ceva? Vreau sa stiu daca e ok sa trecem mai departe sau daca sa mai stam.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Culmea este că, în ciuda altor răspunsuri, din punct de vedere legal nu ai ce păți dacă nu ești tutorele ei, sau alte câteva situații care aproape sigur nu sunt și cazul vostru.
BabaMaria500000 iar bate câmpii cu grație, iar @sadrian46 o ia total pe arătură după primul paragraf. Codul Familiei e una, Codul Penal - alta.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar n-o lăsa însărcinată, restul nu contează

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uite ce scrie în Codul Penal.
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220
======
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
iar după dacă, sunt o mulțime de condiții care trebuie îndeplinite ca să faci închisoare dacă comiți un act sexual cu un minor.
Nu scrie nicăieri în codul penal ce se întâmplă dacă faci un act sexual cu un minor, și nu intri în categoriile descrise cu dacă.
Dar mai există un loc în lege unde relațiile sexuale cu un minor sunt tratate indirect. Din el se poate vedea ce riști să pățești.
Acesta este codul Familiei.
Astfel, în codul familiei se specifică.
=====
Art. 272: Vârsta matrimonială
(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
=====
Ce rezultă de aici.
Că în unele situații, chiar dacă după lege cineva de 16 ani nu este încă adult, legea permite în mod legal căsătoria, deci să întreții relații sexuale cu un minor începând de la 16 ani.
Vârsta de 15 ani nu este pomenită, de unde rezultă implicit că relațiile sexuale cu un minor sunt interzise.
Asftfel din punct de vedere legal, dacă faci un lucru interzis, înafara legii, legea te poate pedepsi.
Dacă ajungi la judecător, atunci îl poți întreba, în bază cărui articol de lege mă pedepsești, că eu nu mă încadrez la nici un dacă din acel articol de lege.
Atunci judecătorul poate invoca, și pentru asta va cere o expertiză medicală că fata nu este sufiicient dezvoltată și o sarcină îi poate pune în pericol sănătatea și viața.
Pe vremea comunismului îmi amintesc că legea suna cam așa.
Că o relație cu un minor nedezvoltat, din care ar putea rezulta copii diformi, incomplet dezvoltați este un delict de degenerare a speciei umane sau așa ceva.
Deci la 15 ani judecătorul poate găsi o chichiță de lege ca să te bage la închisoare între doi și 7 ani. Dacă fata împlinește 16 ani, o să îi fie mai greu, căci este deja o vârstă la care ea s-ar putea căsători cu tine, deci ar putea avea chiar relații sexuale ocrotite de lege prin legea căsătoriei.
Astfel, o primă sugestie este să mai stați măcar până fata împlinește 16 ani.
Mai este un motiv.
Această relație nu o veți putea ține secretă, doar vi se pare, doar în cazuri foarte rare.
Un scenariu de care ar trebui să ții cont.
Momentul primului act sexual pentru o fată, momentul deflorării.
Astfel în condiții normale, curge puțin sânge, o mică rană care se vindecă în câteva zile.
Dar nu este totdeauna așa.
Astfel în familia mea extinsă, rude colaterale, persoane adulte, căsătorie legală, rana produsă, curgerea de sânge a fost foarte mare, poți să îți închipui de ce, sau nu. A fost nevoie să vină salvarea să o ducă la urgențe la chirurgie să o coase.
Se mai întâmplă și așa.
În acest caz și multe altele posibile și neașteptate, vei interacțioma cu familia părinților ei, și este preferabil ca ei să își dea acordul legat de ceea ce faceți, să nu fiți ilegaliști, și nici lipsiți de loialitate față de cele două familii, a ei și a ta.
Asta dacă vrei să construiești o viață împreună cu ea, sau dimpotrivă, să îi distrugi copilăria și relația pe care o are ea acum cu familia ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca patesti, ca ea nu are ce acord sa-ti dea, fiind copil mic si fara drepturi de decizie. Dar tu faci puscarie intre 3 si 10 ani.
Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

Chiar esti incapabil sa gasesti o prostituata, sa-ti satisfaci poftele, de ce dai la fetite mici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Pentr Mihai60.
Ai notat acest răspuns al meu ca nefolositor și eronat.
Că este saun nu folositor, nu comentez, las pe ce căruia m-am adresat să aprecieze, dacă îi folosește sau nu la ceva.
Dar când spui că este eronat, spui greșit, informații false, care nu corespund realității juridice, morale și sociale în acest caz, informații alături de subiect, care ar putea genera confuzii, interpretări greșite, modalități de acțiune rele, nedorite, prin răspunsul meu. Așa să fie, așa o fi? Pot greși și eu? Pot. Așa că te rog, dacă vezi ceea ce am scris e aici acum să mă luminezi, să îmi explici, ca să nu mai greșesc altă dată.

| Anca32 a răspuns:

În cazul în care accepta ea nu ca nu ar mai fi nici o problema, e chestia ca dacă ajunge gravidă poți fi reclamat pentru ca ea este minora

| Crackman a răspuns:

Parnaie laughing

| Rd79 a răspuns:

E ok si legal.

| UnBaiatNumitAlex a răspuns:

Nu ma lasa inima sa o vad trista, daca un baiat ii face ceva rau si o lasa, un lucru sa am bun facut viata asta, si ala e sa o fac pe ea fericita.Asa ca nu mai trage tu concluzii pripite si sa mi zici de jilava si de toate cele.

| Anca32 a răspuns (pentru Rd79):

Nu este legal dacă mama ei il reclama pentru ca e fiica minora

| Anca32 a răspuns:

Sa ai o relație cu fata nu te poate opri nimeni ca nu are cum doar ca dacă ajunge situația mai nasoala și rămâne gravidă, mama ei dacă te reclama pentru relații sexuale cu o minora nu ieși prea bine. Nu a zis nimeni clar consimțit dar ea nu este majora

| Rd79 a răspuns (pentru Anca32):

Oh? E impotriva carei legi?

| Anca32 a răspuns (pentru Rd79):

Împotriva legii existente la ora actuala în aceasta tara!

| Rd79 a răspuns (pentru Anca32):

Te-a intrebat care lege. Daca nu ai habar de legislatie, de ce minti in public? Nu iti e rusine deloc sa minti asa, cu nerusinare?

| Anca32 a răspuns (pentru Rd79):

Pt cunoștință ta stimate "om" meseria mea de avocat care o am la ora actuala ma face sa afirm ce afirm. Dacă tot ce poți face este sa vorbești asa fără rost e păcat (de tine nu de alții)

| Rd79 a răspuns (pentru Anca32):

Arata-mi ce articol de lege prevede asta, stimata doamna avocat.