| draand28 a întrebat:

Nu stiu daca am postat unde trebuie. So, am o intrebare. asa de curiozitate.: Daca 2 persoane de 13 ani intretin relatii sexuale cu acordul amandurora, este cineva pedepsit judiciar?(spre ex.: curopere de minori). P.S. Am pus aceasta intrebare pentru ca am o prietena de 13 ani care (cazu de mai sus). Sunt curios daca e legal ceea ce fac, ca sa am eu am de cojocu' lor.

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Legal nu li se poate intampla nimic pentru ca inca nu raspund pentru faptele lor.
Dar este pacat ca la 13 ani sa te lasi condus de instincte de moment.
Sexul nu este o joaca de copii, impune responsabilitate si mai ales informare.
Eu zic in afara de de chelfaneala din partea parintilor nu se intampla nimic din partea legii
Dar ramane contiinta patata a acelor copii manata de curiozitate nesanatosa!

| Alcyon a răspuns:

Vorbeste cu parintii lor.

| pietrean a răspuns:

Ei nu patesc nimic(poate o chelfaneala zdravana din parte parintilor!),deoarece sunt minori.Dar parintii,pot pati destule,daca se afla ceva legal,adica sa sesizeze cineva:declaratii pe la Politie,pe la Protectia copilului si cine stie pe unde.
Dar pierderea este a lor,deoarece habar nu au nimic, mai mult ca sigur, despre ce inseamna viata sexuala, despre riscuri si despre responsabilitati nu mai vorbim.Ce minte au ei, la 13 ani?
Deci,legal, daca o fac din proprie initiativa amandoi, nu prea au ce pati, nici unul, nici celalalt! Dar vai mama lor!

| Blamely a răspuns:

Ce corupere de minori dacă ambii sunt minori? Nu, din punct de vedere legal nu puteți păți nimic.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Nu cred ca pot fi pedepsiti. Cand este vorba de corupere de minori, cel putin unul dintre parteneri trebuie sa fie major, dar in cazul acesta ambii sunt minori.

| 1cristian1990 a răspuns:

Nu vorbim de corupere de minori aici, doar daca cineva i-a pus sa faca asta si sa se rada pe seama lor sau mai grav sa faca filme cu ei! Ei nu raspund in fata legii pana la 18 ani, parintii raspund pentru ei! Spune-le parintilor daca vrei sa ai ac de cojocu lor altfel nu ai ce sa le faci, fiind major, iar daca vrei sa le faci ceva fiind minor parintii tai raspund!

| Xulescu006 a răspuns:

Parintii pot pati multe chestii "superbe"