| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare: de ceva timp mi-am inceput viata sexuala. a fost sex protejat...dar.intirzie menstruatia ce sa fac? poate fi o dereglare in organism in urma actului sexual? am 21 ani
mersi anticipat

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi, se intampla deseori. Dar poate fi si o sarcina, fiindca cum stii nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. Daca intarzierea e mica (2-3 zile) e prea devreme sa te gandesti la sarcina sau la probleme de sanatate. Daca intarzierea depaseste 5-6 zile, e timpul sa te gandesti la ambele posibilitati. Un test de sarcina din prima urina de dimineata la 7 zile de intarziere si un examen ginecologic in aceeasi zi te vor lamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult pentru sfat... mi-a venit menstruatia...