| eu7 a întrebat:

As avea si eu o intrebare:
Am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala in urma cu 1 an.De vreo 2 luni nu imi vine menstruatia la timp imi intarzie cam 14-20 de zile.Nu am avut contact sexual neprotejat. E ceva normal sa imi intarzie atat sau am vreo problema de sanatate? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o problema de sanatate. Nu e deloc normal, probabil ai o dereglare hormonala de tip chisturi ovariene, sau poate o infectie.
Trebuie sa te duci cat mai repede la ginecolog pentru investigatii si tratament. In mod normal, orice femeie care isi incepe viata sexuala trebuie sa se duca macar o data pe an la ginecolog in afara existentei vreunei probleme. Dar tu chiar ai probleme si daca le trataezi acum, se vor vindeca. Daca amani, s-ar putea agrava foarte mult pana in punctul in care sa-ti lase sechele toata viata.

| nicky a răspuns:

Du-te la ginecolog neaparat pentru consultatie si tratament.

| nycole a răspuns:

Du-te la un ginecolog. S-ar putea sa ai o raceala la nivelul ovarelor

| bibitza a răspuns:

Eu cred ca ai probleme...si eu am de cand mi-a venit de 4 ani...adica nu-mi vine deloc regulat dar nici la doctor nu m-am dus pentru ca am auzit ca iti da anticonceptionale si poate iti maiface si vreun control d-ala cu ''degetelu' ''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acum vei avea mereu probleme de acest fel.

| consy a răspuns:

Mergi la un control de specialitate, nu te juca cu asa ceva ca o sa-ti para rau mai tarziu, bafta.